Klaipėdoje veikianti UAB „Grūdoteka“ gali pasigirti gyvuojanti beveik nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Šalyje ant kojų stojantis ne tik demokratijai, bet ir rinkos ekonomikai, pirmieji to meto verslininkai kūrė įmones ir ieškojo savo nišos. Galima sakyti, kad tarp jų buvo ir Aidas Kaveckis, ryžęsis įkurti verslą, šiandien tvirtai stovintį tarptautinės prekybos rinkoje.

Verslo stabilumo garantija

„Sritį pasirinkau pagalvojęs, kad žmonės visgi niekada nenustos valgę. Ką mes valgome? Mėsą, kiaušinius ir visa kita, kam reikalinga gyvulininkystė. Žinoma, ne tik tai, bet ir tai. Savo ruožtu gyvuliai „valgo“ pašarus. Štai šis ciklas yra amžinas, būtinas ir nesibaigs dar tūkstančius metų, nebent žmonės nustotų valgyti. Pagalvojau, kad tokią stabilią sritį ir reikia rinktis“, – prisimena pašarams skirtais grūdais ir kitomis kultūromis prekiaujantis A. Kaveckis.

Ar ta pačia logika negalėjo pasiremti ir visi kiti? „Grūdotekos“ steigėjas teigia, kad pašarų rinka tuo metu nebuvo užpildyta, o jis pats prekybą pradėjo nuo itin nišinės produkcijos – daugeliui žmonių niekada negirdėtų žuvies miltų.

„Pradėjau nuo žuvies miltų, kurie labai nedidele dalimi dedami į kombinuotus pašarus. Tai termiškai apdorota ir sumalta žuvis, gyvuliams duodama forma, kuri galėtų būti atitikmuo to, kaip mes vartojame žuvų taukus. Šie miltai sudaro tik 4 procentus pašaro sudėties, yra kaip papildas, skirtas gyvulių augimui skatinti, kiaušinių dėjimui ir panašiai. Taigi pasirinkau sritį, reikalaujančią labai daug specifinių žinių ir analizės, galima sakyti, sunkiausią sritį pašarų versle“, – unikalią pradžią komentuoja verslininkas.

Rinktis iššūkius

Pasak pašnekovo, visada rinktis sunkiausią kelią yra savotiškas jo gyvenimo principas. Juo vadovaudamasis Aidas Kaveckis tikrai drąsiai renkasi ir pačius rizikingiausius kelius. Tiesą sakant, būtent taip prasidėjo ir jo verslas.

„Mudu su žmona Klaipėdos senamiestyje turėjome tėvų paliktą butelį ir įkeitėme jį tuomečiam Lietuvos taupomajam bankui. Gavome 10 tūkstančių dolerių ir už juos pradėjome verslą. Tuo metu, kai tau yra 21-eri, tai tikrai buvo didžiulė rizika, tačiau aš tikrai ją mėgstu. Kam gyventi nerizikuojant?“, – retoriškai klausia „Grūdotekos“ savininkas.

Rugsėjo 14 dieną verslui sukako 25 metai. Pradžioje prekiauta su Baltijos valstybėmis ir Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalimis, o šiandien „Grūdoteka“ pačioje Lietuvoje apskritai nebeparduoda, kaip sako pats A. Kaveckis, „nė kilogramo“.

Gebėjimas naudotis siūloma pagalba

„90 procentų mano verslo sudaro pašarai, 10 procentų – žmonių maistui skirta šaldyta žuvis, kurią vežu iš Maroko, bei aliejus, kurį vežu iš Ukrainos ir platinu ES šalių prekybos tinklams. Labai svarbu yra remtis ne viena rinka ir ne viena produkcija. Štai krizės, ypač pasaulinė krizė prieš dešimtmetį, palietė visus, tačiau jeigu esi plačiai diferencijavęs savo prekybą, vienam segmentui stabtelint, „išveža“ kiti. Prekybos kryptis ir sritis toliau sąmoningai plečiu, kad jokie sukrėtimai negalėtų verslo palaužti“, – verslo principus atskleidžia A. Kaveckis.

Verslui išlikti ir stiprėti padeda ne tik protingas jo valdymas, bet ir gebėjimas pasinaudoti progomis ir priemonėmis, kurias pasiūlo esama verslo aplinka. Viena tokių galimybių verslui Lietuvoje – nacionalinės plėtros įstaigos UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) teikiamos finansinės paslaugos.

„Invega“ man padėjo 2018 metų pradžioje, kai ėmiau kreditą iš vieno Lietuvos bankų ir trūko dalies sumos užstatui. „Invega“ suteikė bankui garantiją imamai paskolai ir taip kompensavo tą užstato trūkumą. Taip pat jie kompensuoja mūsų įmonei apie 50 procentų palūkanų iš Europos regioninės plėtros fondo, kurias mokame bankui už kreditą, pagal kurį „Invegos“ garantija buvo suteikta. Su šia pagalba pasiskolintus pinigus paleidau į apyvartą ir tai tikrai padėjo pagyvinti verslą“, – gerąja patirtimi dalinasi verslininkas.

Svajonės ir tikėjimas būsimu rezultatu

Aidas Kaveckis dar būdamas devyniolikos metų suformulavo principą, vėliau tapusį jo gyvenimo kredo.

„Mažais žingsneliais, bet tiktai į priekį“ – toks mano moto. Visada tai kartoju ir man tai padeda. Pats sau įteigiau šią nuostatą ir visur pagal ją elgiuosi“, – tvirtina „Grūdotekos“ savininkas.

„Manau, kad jeigu žmogus svarsto, pradėti ar nepradėti verslą, pradėti tiesiog būtina. Bet pirmiausiai reikia turėti didžiulę svajonę ir labai aiškų supratimą, ko žmogus nori pasiekti savo gyvenime. Kartu būtina užsiimti tuo, kas mėgstamiausia, arčiausiai širdies. Sudėjus abu šiuos dalykus, jau galima eiti ir siekti rezultato. Siekti reikia nežiūrint į nieką, į jokius sunkumus. Klupti, keltis ir eiti, tikint savo rezultatu. Pavyks taip gerai, kaip šiandien net negalite pagalvoti. Visa tai praėjau ir kalbu iš patirties“, – drąsiai pataria Aidas Kaveckis.

Dienraščio Klaipėda informacija

Print Friendly, PDF & Email
Atnaujinta 2018-12-14