Vienas iš didžiausių COVID-19 pandemijos smūgių nedidelėms ir sėkmingoms įmonėms yra dėl paskelbto karantino atsiradęs staigus jų prekes ir paslaugas įsigijusių įmonių klientų nemokumas. Bendradarbiaudama su Lietuvos banku, nacionalinė plėtros įstaiga Investicijų ir verslo garantijos (toliau INVEGA) siūlo sprendimą „Apmokėtinų sąskaitų paskolos“ (paskola ASAP). Įmonės, kurių klientai nepajėgia apmokėti sąskaitų, gali paprastai gauti dalį lėšų trūkumo padengiančias paskolas per specialiai sukurtą platformą.

Paskolų siekiančioms įmonėms pakanka platformoje užregistruoti neapmokėtų ar tik iš dalies apmokėtų sąskaitų duomenis ir pateikti paraišką. Visa kita paraiškos nagrinėjimui reikalinga informacija surenkama ir patikrinama pačioje platformoje.

„Siekiame kaip įmanoma supaprastinti procesą teikdami paskolas ASAP įmonėms, kurių klientai patyrė veiklos apribojimus dėl karantino, – sako INVEGA vadovas Kęstutis Motiejūnas. – Smulkios ir vidutinės sėkmingai iki tol veikusios įmonės yra itin svarbios ekonomikai, todėl siekiame joms padėti, laikinai padengdami tas reikšmingas pajamas, kurias įmonė būtų gavusi reguliariu atsiskaitymų tarp tiekėjo ir pirkėjo ciklu“.

Techninį paraiškų teikimo ir įmonių vertinimo sprendimus per ypač trumpą laikotarpį sukūrė bei konsultavo finansinių IT sprendimų įmonė „Fintegry“, duomenų analitikos bendrovės „Scorify“ bei „Abalt“.

„Į išreikštą poreikį sukurti sistemą paraiškoms teikti atsiliepėme iš karto ir atidėjome savo kitus projektus, kad per dešimt dienų kartu su partneriais išgrynintume reikalavimus, sukurtume ir paleistume veikiančią sistemą. Tai mūsų indėlis į paramos verslui projektus, esame įsitikinę, kad verslo įmonės šiuo sudėtingu laikotarpiu taip pat turi būti pilietiškos, ir prisidėti prie verslo gerovės Lietuvoje savo žiniomis ir idėjomis“, – sako Ilja Šurov, UAB „Fintegry“ direktorius.

 

Anot K. Motiejūno, paskolos skiriamos skaidriai veikiančiam ir perspektyviam verslui. Todėl paskolos siekiančios įmonės turi atitikti veiklos sėkmingumą ir skaidrumą patvirtinančius kriterijus. Prieš teikdamos sąskaitų duomenis platformoje, įmonės turėtų atidžiai susipažinti su paskolų ASAP teikimo sąlygomis. Taigi, ką reikia žinoti?

Kokios įmonės gali kreiptis dėl paskolos ASAP?

Paskola ASAP skirta nedidelėms bendrovėms, kurios sėkmingai veikė iki karantino ir kurių klientai dėl karantino apribojimų negali apmokėti arba tik iš dalies apmokėjo sąskaitas. Paskolos siekiančios įmonė turi atitikti šiuos kriterijus:

  • dėl paskolos besikreipianti įmonė turi būti Juridinių asmenų registrui pateikusi finansines ataskaitas už 2018 ir 2019 metus;
  • bendrovės metinės pajamos 2019 m. neviršija 50 mln. eurų, o įmonės balanse nurodyto turto vertė 2019 m. gruodžio 31 d. neviršija 43 mln. eurų;
  • bendrovės, įsteigtos ne vėliau nei 2019 gruodžio 31 d., vidutinis metinis darbuotojų skaičius 2019 m. buvo mažesnis nei 250;
  • įmonė nėra įtraukta į VMI skelbiamą ilgalaikių skolininkų sąrašą ar minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų neatitinkančių įmonių sąrašą, taip pat nėra pripažinta sunkumų patiriančia įmone; jos kredito reitingas yra vidutinis ar geresnis;
  • įmonė yra išlaikiusi bent 50 proc. darbuotojų, palygintit su jų skaičiumi 2020 m. kovo 1 d.

Kokias sąskaitas galima registruoti?

Paskolomis ASAP kompensuojamas lėšų trūkumas, susidaręs dėl neapmokėtų ar iš dalies apmokėtų sąskaitų, išrašytų nuo 2020 m. sausio 16 d. iki kovo 16 d. Sąskaitos turi būti išrašytos klientų įmonėms, įtrauktoms į VMI mokesčių mokėtojų, nukentėjusių paskelbus karantiną sąrašą. Minimali registruojamos sąskaitos vertė – 100 eurų.

Paskolų dydžiai ir kitos sąlygos

INVEGA suteikia paskolas ASAP nuo 1 tūkst. eurų iki 100 tūkst. eurų, priklausomai nuo sąskaitas užregistravusios įmonės dydžio, jos pardavimų apimties ir užregistruotų sąskaitų vertės. Paskolos suteikiamos 12 mėn. laikotarpiui. Jos pradedamos grąžinti ir palūkanos pradedamos mokėti, praėjus 6 mėn. po paskolos išmokėjimo dienos.

Į paskolą negali pretenduoti įmonės, kurios veikia ginklų ir šaudmenų, tabako ir tabako gaminių gamybos, perdirbimo ir specializuotos prekybos, alkoholinių gėrimų ir susijusių produktų gamybos (išskyrus nedistiliuotų alkoholinių gėrimų gamybą) perdirbimo ir prekybos sektoriuose; užsiimančios azartinių lošimų ir lažybų organizavimo veikla arba finansinių paslaugų veikla.

Išsamią atmintinę apie paskolų ASAP sąlygas galima rasti čia.

Be paskolų ASAP, INVEGA administruoja ir kitas valstybės paramos verslui priemones. Naujausia informacija apie visas INVEGA siūlomas priemones ir per jas teikiamą valstybės paramą su sunkumais susiduriančiam ar naujų galimybių ieškančiam verslui skelbiama interneto svetainės specialioje skiltyje Informacija verslui dėl COVID-19.

 

Print Friendly, PDF & Email
Atnaujinta 2020-04-14