Karantinas pasibaigė, kritinis pirmosios COVID-19 bangos metas praėjo, tačiau verslas ekonomines priverstinio karantino pasekmes tebejaučia. Lietuvos ekonomikos atsigavimą gerokai paspartina valstybės paramos priemonės. Viena jų – INVEGOS „Portfelinė garantija paskoloms 2“, kuri skirta su lėšų trūkumu susidūrusioms smulkioms, vidutinėms ir didelėms įmonėms. Ja siekiama padidinti paskolų prieinamumą įmonių likvidumui pagerinti.

Valstybė padeda atsitiesti

Žinomas ekonomistas Aleksandras Izgorodinas, faktoringo bendrovės „SME finance“ ekonomikos patarėjas, „Kauno dienai“ sakė, kad tai, jog mūsų įmonės iš kritinio nuosmukio išeina pakankamai greitai, neabejotinai didelės įtakos turi skatinimo priemonės.

Pasak jo, jau ir prieš krizę mūsų įmonės turėjo problemų dėl tradicinio finansavimo, o karantinas situaciją buvo dar labiau apsunkinęs.

„Europos centrinio banko duomenimis, tiek šį balandį, tiek gegužę Lietuva euro zonoje buvo lyderė pagal bankų paskolų įmonėms nuosmukį. Tai reiškia, kad tradicinis finansavimas šios krizės metu įmonėms sunkiai pasiekiamas“, – atkreipė dėmesį žinomas ekonomistas. Ir pridūrė, kad būtent šiuo metu labai svarbios valstybės paramos priemonės, kurios nukreiptos į įmonių finansavimo palengvinimą.

Suteikiama 80 proc. paskolos garantija

Kaip greitai šalies verslui pavyks įveikti COVID-19 pasekmes, priklausys Lietuvos ekonomikos augimo greitis artimiausius kelerius metus. O ūkio raidos scenarijai – optimistiški, kad ekonomika jau kitąmet gali augti iki 5,9-6,6 proc. Ir tolesnei metai numatomi su augimu, kad ir nedideliu. O INVEGOS „Portfelinė garantija paskoloms 2“ garantuojamų paskolų grąžinimo terminas 72 mėnesiai – labai palankus tvariam ekonomikos atsitiesimui į prieš krizinį lygį. Svarbiausia, kad kiekviena į šios priemonės portfelį įtraukta paskola ar lizingo sandoris INVEGOS garantuojamas 80 proc. garantijos dydžiu.

Skatinamoji finansinė priemonė „Portfelinės garantijos paskoloms 2“ skirta įmonėms, susidūrusioms su lėšų trūkumu dėl COVID-19 protrūkio. Ji sumažina finansavimo riziką bankui ir taip palengvina paskolų ir lizingo sandorių prieinamumą įmonių likvidumui pagerinti. Tai karantino metu atsiradusi priemonė, skirta būtent COVID-19 padariniams mažinti ir padėti verslui būtent dėl šiuo laikotarpiu patirtų laikinų sunkumų.

„Dėl COVID-19 sunkumų patiriančio verslo poreikiams pritaikytos portfelinės garantijos suteikia įmonėms galimybę gauti lėšų apyvartiniam kapitalui ir turėti daugiau laisvės priimant veiklos vykdymui ir tęstinumui svarbius sprendimus. Taip pat verslui sudarytos sąlygos kreiptis į savo finansuotojus dėl esamų paskolų ir lizingo sandorių pertvarkymo: pratęsti jų terminus, sumažinti mėnesinius mokėjimus, gauti įmokų mokėjimo atidėjimus, o tai irgi labai svarbu šiuo sudėtingesniu ekonomikos periodu“, – „Kauno dienai“ paaiškino šios priemonės vadovas Ignas Paukštys iš INVEGOS.

INVEGA teikia garantijas ir pagal ankstesnę priemonę „Portfelinės garantijos paskoloms“. Kuo palankesnės sąlygos naujesnės priemonės „Portfelinės garantijos paskoloms 2“?

„Abi priemonės skirtos palengvinti paskolos ar lizingo iš finansinių tarpininkų gavimą Lietuvos verslui. Taip jeigu trumpai – „Portfelinės garantijos paskoloms“ ir „Portfelinės garantijos lizingo sandoriams“ tai standartinė smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo priemonė, tuo metu „Portfelinės garantijos paskoloms 2“ yra „anti-COVID‘inė“ priemonė, kuria taip pat gali pasinaudoti ir didelės įmonės“, – teigė I.Paukštys.

„Portfelinės garantijos paskoloms 2“ paskolos formos – kreditas, kredito linija, finansinis ir grįžtamasis lizingas. Didžiausia – iki 5 mln. eurų. Paskolos gali būti įtraukiamos į garantuotą portfelį ne vėliau kaip iki 2020 m. gruodžio 31 d.

Kas gali pretenduoti į šią skatinamąją finansinę priemonę, kokių yra sąlygų ir kokie finansiniai tarpininkai teikia paskolas, galima rasti interneto svetainėje www.invega.lt.

Neįtikėtinai greit – per dvi dienas

Bendrovės „SME finance“, kaip ir dar visas būrys finansų tarpininkų, teikiančios paskolas pagal priemonę „Portfelinė garantija paskoloms 2“, pardavimų vadovas Lukas Baškys, „Kauno dienos“ paklaustas, kiek užtrunkama nuo paraiškos kreditui pateikimo iki jo gavimo, sakė, kad jei įmonė nori greitai susitvarkyti, gali pakakti ir dviejų darbo dienų.

„Verslininkas pirmiausia privalo pristatyti finansinius dokumentus, pasižiūrime skaičius, galime turėti klausimų apie komerciją, apie prognozes, kaip pragyveno karantino periodą. Norime, kad pats verslas įsivertintų, kaip jis išgyveno, kaip išgyvens. Pinigai niekada neskolinami aklai, reikia numatyti visas galimas rizikas. Jei verslininkas greit reaguoja, greit atsakinėja į visus klausimus, paskolos išdavimas užtrunka dvi dienas. Žinoma, jei paprašius patikslinti finansinius dokumentus atsakymas užtrunka, sprendimui dėl paskolos gali prireikti ir savaitės. Bet norinčiam greitai susitvarkyti finansavimą termino standartas – dvi dienos“, – paaiškino L.Baškys.

Print Friendly, PDF & Email
Atnaujinta 2020-07-10