Pasaulio rinkos toliau važinėjasi amerikietiškais kalneliais, investuotojams stebint išaugusius indeksų svyravimus. Baltijos biržos flagmanas Šiaulių bankas gavo dar daugiau prožektorių šviesos.

Pirmadienį Vilniaus biržos indeksas kilstelėjo 0,19%, Rygoje akcijos bendrai pigo 0,27%, Talino biržos indeksas smuktelėjo 0,08%, „OMX Baltic Benchmark“ indeksas kilstelėjo 0,16%.

Per 3 prekyvietes 587 sandoriais perleista akcijų už 1,3 mln. Eur.

Daugiau kaip pusę apyvartos (774.425 Eur) ir prekybinio aktyvumo (235 sandoriai) sugeneravo sandoriai Šiaulių banko akcijomis, kurios pabrango dar 1,57%, arba jau 3,2% per savaitę.

Suaktyvėjimą lėmė išvakarėse, po prekybos, paskelbtas pranešimas apie banko valdybos pradedamas strateginių veiklos alternatyvų paieškas ir tam nusisamdytus konsultantus.

Kainos augimą skatina rinkos dalyvių lūkesčiai, kad procesas gali baigtis banko pardavimu ir oficialiu siūlymu smulkiesiems, per kurį akcijos galbūt galėtų būti realizuotos aukštesne kaina, nei šiuo metu kainuoja rinkoje.

SAB seminaras

Šis klausimas neišvengiamai buvo aptartas ir antradienį, po prekybos sesijos, surengtame interneto seminare banko pirmo pusmečio rezultatams aptarti.

„Mes laikome tai geru ir tinkamu metu žvalgytis strateginių krypčių. Matome galimybių rasti, koks geriausias būdas Šiaulių bankui augti, ypač padidinti akcininkų vertę. Mes nedarome jokių pokyčių mūsų veikloje, toliau koncentruojamės į mūsų strategiją. Tiesiog norime pasižiūrėti, kokių galimybių rinkoje yra bankui ir akcininkams pasiekti daugiau vertės“, – seminare kalbėjo Vytautas Sinius, Šiaulių banko administracijos vadovas.

Klausiamas, kokie bendradarbiavimo su čekų investicinės bankininkystės kontora „Wood & Co“ planai ir kuris iš pagrindinių akcininkų nori pasitraukti, V. Sinius atsakė, kad bendradarbiavimas tik pradėtas.

„Todėl per anksti spėlioti, ar tai lems akcininkų pasitraukimą. Per anksti komentuoti galimus rezultatus“, – sakė banko administracijos vadovas. Jis susilaikė ir nuo platesnių komentarų, ar Šiaulių banką domintų Medicinos banko perėmimas.

Kokie realiausi pradėtų Šiaulių banko strateginės veiklos alternatyvų rezultatai, rinkos dalyviai svarsto čia.

Procesas inicijuojamas kelti akcininkų vertei. Aptardamas, kaip sekasi banko akcijoms, V. Sinius atkreipė dėmesį į suaktyvėjusią prekybą banko akcijomis ir padidėjusį užsienio investuotojų susidomėjimą jomis.

„Džiaugiuosi, kad mes esame labiausiai prekiaujama akcija regione ir neseniai pasiekėme aukštesnius prekybos aktyvumo lygius, palyginti su 2018 m. Matome naujų investuotojų susidomėjimą – tiek vietinių, tiek tarptautinių, jų sandara atspindi 50% ir 50% pasiskirstymą. Vis daugiau užsienio investuotojų atranda Šiaulių banką, – seminare kalbėjo V. Sinius. – Tai daro mus optimistais ir su mūsų veikla, tikime, anksčiau ar vėliau priartėsime prie kainos lygių, kuriuos nurodo finansų analitikai.“

„Swedbank“ vertina Šiaulių banko akcijas po 0,7 Eur, „Wood & Co“ – po 0,67 Eur, LHV – po 0,6–0,64 Eur. Po pirmadienio naujienų Šiaulių banko akcijos pabrango iki 0,516 Eur.

Iš kitų svarbiausių seminaro minčių:

Apie ambicijas būsto paskolų rinkoje.

„Lietuvoje būsto paskolos sudaro apie 40% visų paskolų, bet Šiaulių bankas, istoriškai turintis mažą dalį paskolų portfelio būsto paskolomis, čia kreipia didelį dėmesį, ir jau pasiekėme 20% augimą. Aplinka būsto paskolų augimui išlieka labai palanki“, – sakė V. Sinius.

Vadovas nurodė, kad bankas nėra išsikėlęs konkretaus tikslo būsto paskolų portfeliui. Ilguoju laikotarpiu siekiama, kad jų dalis rinkoje priartėtų prie proporcijų kituose veiklos segmentuose.

„Tiesa, būsto rinkoje tai pasiekti užtruks ilgai, todėl pažiūrėkime, kaip seksis ateinančiais ketvirčiais, koks bus augimas, ir tada galėsime aptarti, kokio dydžio būsto paskolų portfelis galėtų būti“, – kalbėjo vadovas.

Prekybinė veikla

Iš kitų veiklos segmentų V. Sinius atkreipė dėmesį į augančias pajamas iš prekybinės veiklos, kurios, kartu su pajamomis iš būsto renovacijos finansavimo, tampa „reikšminga pajamų dalimi“.

Akyliau stebintieji Šiaulių banko prekybinę veiklą atkreipė dėmesį į sumažėjusį banko obligacijų portfelį ir norėjo platesnių paaiškinimų.

„Priežastis, kodėl sumažinome, susijusi su paskolų portfelio didinimu. Mes įdarbinome lėšas į paskolų portfelį, kuris generuoja didesnes maržas. Jeigu obligacijų portfelis mažėja, atitinkamai palūkanos iš jo mažesnės, bet jos bus kompensuotos ir su kaupu iš palūkanų pajamomis iš paskolų portfelio“, – nurodė Donatas Savickas, Šiaulių banko Finansų ir rizikos valdymo tarnybos vadovas.

Portfelio tvarumas

Klausimų ir atsakymų sesijoje sunerimta dėl lėtesnio ekonomikos augimo prognozių ir galimų pasekmių klientūros mokumui, atitinkamai – galimo blogų paskolų dalies padidėjimui.

„Kol kas mes nematome jokių reikšmingų ženklų dėl galimo sulėtėjimo. Vėluojančių paskolų rodikliai – tiek mūsų, tiek sektoriaus – yra ties žemumomis. Aišku, ciklas ilgas, ir galime laukti ateityje sulėtėjimo ir vėluojančių paskolų padidėjimo. Bet kol kas nematyti sulėtėjimo ženklų“, – kalbėjo V. Sinius.

Jis pabrėžė, kad stabilizuojantis veiksnys nepalankiu ekonominiu scenarijumi būtų tai, kad istoriškai Šiaulių bankas teikia kreditavimą verslui užsitikrindamas „stiprius užstatus, daugiausiai NT“, be to, finansuojama ir su tokių institucijų kaip „Invega“ garantijomis.

Indėlių pritraukimas

Banko vadovybė indikuoja sklandžiai vykstant pastangas pritraukti ir diversifikuotis finansavimąsi per Vokietijos indėlių platformą „Raisin“.

„Kai mes paleidome šią paslaugą, taikėmės į ilgalaikius, 3 metų ir ilgesnės trukmės indėlius, ir jautrumas palūkanoms buvo labai didelis. Kai tik pasiūlėme palūkanas, su kuriomis buvome vieni lyderių, per kelis mėnesius pritraukėme per 7 mln. Eur. Dabar sumažinome palūkanas, bet esame tikri, kad jeigu prireiks, galėsime vėl tai pakartoti ir gauti daugiau finansavimo“, – nurodė D. Savickas.

Sąnaudos vs pajamos

V. Sinius nurodė, kad banko tikslas yra pasiekti žemesnį nei 40% sąnaudų ir išlaidų lygį.

„Pagrindinis veiksnys išlaidų pusėje daugiausiai susijęs su personalu, antrasis – investicijos atitikties ir IT srityse. Jos artimiausiu metu didins sąnaudas greičiau, nei kitos sritys. Bet mes turime rezervų ir, tikiuosi, kad galėsime pasiekti mūsų indikuojamą sąnaudų ir pajamų tikslą“, – sakė vadovas.

Kilo ralis

Savo ruožtu permainingų nuotaikų akcijų rinkose antradienio vakarą kilo ralis, kurį paskatino žinios, kad JAV atidės importo tarifus daliai kiniškų prekių importo. Tarp išimtinės produkcijos – išmanieji telefonai.

Po šių žinių po vandeniu buvusios Europos akcijos atsidūrė teigiamoje teritorijoje – Vokietijos DAX pakilo 0,84%, Prancūzijoje akcijos bendrai brango 1,23%, Londone FTSE 100 augo 0,47%.

JAV prekyba prasidėjo raliu – „Dow Jones Industrial Average“ šoktelėjo 1,63%, S&P 500 – 1,28%, NASDAQ šoktelėjo 1,5%.

Print Friendly, PDF & Email
Atnaujinta 2019-08-14