Keramikė K. Alšauskienė: „Keramika jau daug metų nebėra tik apie puodus ir lėkštutes“

Keramikė K. Alšauskienė: „Keramika jau daug metų nebėra tik apie puodus ir lėkštutes“

Keramikė Kristina Alšauskienė mažąją bendriją „Keramikos akademija“ nusprendė įsteigti 2012 metais, kuomet po studijų baigimo ir motinystės atostogų etapo atėjo laikas grįžti į darbo rinką. Būdama menininke, Kristina nesvarstė kito pasirinkimo, kaip tik sugrįžti į širdžiai mielą sritį – keramiką ir mokymų organizavimą apie šią dailės šaką kitiems.

„Kadangi esu keramikė, taip pat turiu ir mokytojos išsilavinimą, darbas su žmonėmis man visada atrodė įdomus ir teikė džiaugsmą. Dėl to ir pasirinkau šią veiklos sritį – keramikos mokymus. Jų vedimas prasidėjo nuo neformalaus vaikų ugdymo, ir iki šiol tai yra stipriausioji akademijos sritis. Laikui bėgant, pradėjome vesti užsiėmimus suaugusiems, šeimoms, įmonėms ir visiems, norintiems atrasti keramikos džiaugsmą“, – sako K. Alšauskienė.

Keramika – ne tik meno šaka, bet ir terapijos forma

Šiuo metu įmonėje keramikos užsiėmimus veda trys kūrėjai, kurių misija – ne tik išmokyti, bet ir padėti atrasti naują atsipalaidavimo formą.

„Mes mokome žmones prisiliesti prie keramikos ir pajausti, kas tai yra, turėti savo nuomonę apie tai. Padedame atsipalaiduoti, nes keramika jau daug metų nebėra tik apie puodus ir lėkštutes – tai yra terapijos forma, padedanti atsipalaiduoti“, – pasakoja verslo savininkė.

Nors pagrindinė įmonės sritis – mokymai, tačiau atradus laiko ir įkvėpimo, pati K. Alšauskienė užsiima individualia kūryba, o pagamintus kūrinius parduoda elektroninėje parduotuvėje. Kaip teigia kūrėja, kiekvienas sukurtas keramikos gaminys yra išjaustas asmeninės kūrybinės laisvės ir polėkio, o daugiausiai įkvėpimo tam padeda pasisemti gamta.

Irmanto Gelūno nuotrauka

„Kuriu tada, kai lieka laiko nuo administracinių darbų ir mokymų. Dažniausiai tai yra vasarą, kai galima ramiai atsisėsti ir sudėti visas geras mintis į gaminius, kurti iš širdies. O kurti įkvepia gamta – mes patys gyvename už miesto, vietoje, apsuptoje gamtos, todėl ji tampa mano kūrybinės energijos užtaisu, įkvepėju, kuriame gali rasti visko: ir faktūrą, ir jausmą, ir spalvą. Savo kūryba noriu dalintis ne dėl to, kad reikia, o dėl to, kad noriu“, – teigia kūrėja.

Kūrinys, įrašytas į Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą

Subūrusi Kauno Gričiupio bendruomenę, „Keramikos akademija“ prisijungė prie „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos. Įmonė kartu su bendraminčiais ryžosi sukurti bendrą kūrinį – skirtingų meniškų keraminių plytelių dekoraciją. Kaip teigia pašnekovė, tai graži iniciatyva, parodanti, ką gali padaryti vieninga bendruomenė kartu su menininku.

„Tai dviejų metų kūrinys, kurį sudaro virš 600 plytelių – tiek, kiek prie dekoracijos sukūrimo prisidėjo  unikalių dalyvių. Kiekvienas bendruomenės narys, nuo vaiko iki senjoro, sukūrė po plytelę, kurioje atspindėjo save kaip asmenybę, parodant savo stipriąsias puses – pavyzdžiui, pomėgį, vardą, ar tai, kas tuo metu atrodė svarbu. Pradedant šį projektą net negalėjau įsivaizduoti, kad jis bus toks sėkmingas ir visų mylimas, tad po dviejų metų pakabinome jį muziejuje, kuriame ir pradėjome jį kurti“.

Projektas „Gričiupio molinis kilimas“ yra didžiausia Lietuvoje keraminių plytelių kompozicija, įrašyta į Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą.

Sėkmės paslaptis – nuoseklumas ir meilė darbui

K. Alšauskienės verslui plečiantis, nuomojamų patalpų visos veiklos sritims aprėpti nebeužteko, todėl reikėjo naujos erdvės studijai.

„Naujų patalpų įsigijimas buvo labai didelė investicija mums, kaip mažam verslui, todėl nusprendėme pasiimti paskolą. INVEGOS palūkanų kompensacija buvo didelė pagalba tuo laikotarpiu, kai paskolos palūkanos ypač išaugo, o būtent jos ir sudaro didžiąją dalį paskolos sumos. Tai padėjo palaikyti balansą, turbūt, dėl to neišsigandome imti paskolą patalpoms įsigyti, nes žinojome, kad galime kreiptis ir gauti šį finansavimą“, – pasakoja K. Alšauskienė.

INVEGOS palūkanų kompensacija buvo didelė pagalba tuo laikotarpiu, kai paskolos palūkanos ypač išaugo, o būtent jos ir sudaro didžiąją dalį paskolos sumos. Tai padėjo palaikyti balansą, turbūt, dėl to neišsigandome imti paskolą patalpoms įsigyti, nes žinojome, kad galime kreiptis ir gauti šį finansavimą.

INVEGOS dalinis palūkanų kompensavimas smulkiojo ir vidutinio dydžio verslams padeda susigrąžinti dalį lėšų už sumokėtas paskolos palūkanas ir jas skirti kitiems verslo poreikiams.

Anot įmonės įkūrėjos, siekiant verslo augimo, svarbi ne tik išorinė – finansinė pagalba, bet ir atsidavimas darbui.

„Manau, kad viską reikia daryti nuoširdžiai, mylėti savo klientus, dirbti nuosekliai – tuomet augimas keliauja su tavimi. Sėkmės formulė turbūt ir yra apie tai – daryti tai, ką moki geriausia, tuomet sėkmė visada aplanko. Tad to ir norėčiau visiems palinkėti.“

2024-aisiais minime Lietuvos dainų šventės 100-metį. Unikali savo turiniu ir dvasia, Dainų šventė leidžia atsigręžti į tai, kas svarbu kiekvienam lietuviui – tradicijas, patriotiškus jausmus, vienybę ir autentiškumą. Pasirinkimas būti autentiškiems – tai pasirinkimas būti drąsiems, gebėjimas atskleisti savo tikrąjį „aš“.

Dainų šventės šimtmetis įkvepia atsigręžti į lietuvius-kūrėjus, amatininkus, šių laikų verslininkus. Lietuviško verslo autentiškumas – tai sąsaja su sava tapatybe, ryšys su gamta ir tapatinimasis su tradicijomis. Tai, kas kuriama lokaliai, yra Lietuvos autentiškumas, kuriantis vertę mūsų valstybei.