Lazerius kuriančio startuolio vadovas: valstybės finansavimas prisideda prie inovacijų proveržio

Lazerius kuriančio startuolio vadovas: valstybės finansavimas prisideda prie inovacijų proveržio

Prieš 5-erius metus gimęs startuolis „Atžalas“ projektuoja ir kuria rinkos konkurentus pagal kainą, efektyvumą ir kitus parametrus lenkiančius femtosekundinius lazerius. Nepaisant to, įmonė vis tiek susiduria su iššūkiais bandydama pritraukti lėšas šių produktų gamybai. Jos vadovas Nikolajus Gavrilinas pasakoja ne tik apie kylančias kliūtis, bet ir sėkmės istorijas, tarp kurių – ir unikalus femtosekundinis lazeris, dienos šviesą išvysiantis tik dėl INVEGOS finansinės pagalbos.

Profesionalių mokslininkų komanda, ambicingos perspektyvos ir noras augti dar sparčiau – 2019 m. įkurtas startuolis „Atžalas“ specializuojasi Lietuvą jau ilgą laiką garsinančių  femtosekundinių lazerių vystyme, gamyboje ir komercializavime.

Tai – pramonės, medicinos gydymo ir diagnostikos bei mokslo srityse perversmą kelianti technologija, leidžianti jose dirbančioms įmonėms ir įstaigoms savo veiklą vykdyti efektyviau, paprasčiau ir kokybiškiau.

Kadangi minėtuose sektoriuose yra apdirbami, pjaustomi ar gydomi ypač maži objektai, čia yra reikalingas preciziškas tikslumas. Tokį poreikį optimaliausiai šiuo metu atitinka būtent femtosekundinius impulsus generuojantys lazeriai.

Tačiau „Atžalo“ vadovo N. Gavrilino teigimu, juose vis dar slypi neišnaudotas potencialas, kurį atrakinti ir siekia mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklą vykdantis startuolis.

„Atžalas“ vadovas Nikolajus Gavrilinas

„Pastaruoju metu didžiausią dėmesį skyrėme industriniam taikymui skirto lazerio kūrimui, kurio pagrindas yra naujas mūsų motininės įmonės „Litlit“ steigėjų, kartu su Valstybiniu mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centru, išrastas ultratrumpų impulsų generatorius, patentuotas tarptautiniu mastu. Jo sublicenciją turime ir mes. Šis lazeris galės reikšmingai pagerinti šiandieninėje rinkoje esančius sprendimus bei padidinti jų patrauklumą įvairaus dydžio verslams.

Lyginant su juo, mūsų konkurentų alternatyvos yra brangesnės, pasižymi ilgesniu pristatymo laiku, didelėmis kintamosiomis sąnaudomis. Be to, mūsų produktas neturės periodinės priežiūros reikalaujančių komponenčių, pasižymės aukščiausiais rinkoje pluošto kokybės parametrais, bus nejautrus aplinkos poveikiui. Visa tai – itin svarbu, norint preciziškai apdirbti medžiagas“, – pasakoja įmonės vadovas.

Jo teigimu, pagrindiniai klientai, kurie bus susidomėję šiuo lazeriu – lazerinės akių korekcijos ir kraujagyslių stentų mikrofabrikavimo klinikos, lazerines stakles medžiagų apdirbimui pritaikančios įmonės, lazerių, skirtų moksliniams tyrimams, pirkėjai ir kt.

„Kadangi mūsų kuriamas lazeris bus pigesnis ir prieinamesnis, jį galės išbandyti daugiau, ypač, mažesnių verslų ir įstaigų, kurioms femtosekundiniai lazeriai anksčiau buvo neįperkami. Tai reiškia, kad tokiu būdu būtų keliama medicinos sektoriuje teikiamų paslaugų kokybė, didėtų pramonės įmonių ar mokslo įstaigų efektyvumas – laimėtų tiek privatus ar valstybinis sektorius, tiek įvairius produktus bei paslaugas vartojantys gyventojai“, – teigia N. Gavrilinas.

Kadangi mūsų kuriamas lazeris bus pigesnis ir prieinamesnis, jį galės išbandyti daugiau, ypač, mažesnių verslų ir įstaigų, kurioms femtosekundiniai lazeriai anksčiau buvo neįperkami. 

Vis dėlto būdamas startuoliu, su mažoms įmonėms aktualiais iššūkiais susidūrė ir „Atžalas“, neturėjęs pakankamai nuosavų lėšų, reikalingų šio lazerio prototipo sukūrimui. N. Gavrilino teigimu, verslui pasiteisino INVEGOS finansavimas paskolomis „Perspektyva“.

„Apie šias paskolas išgirdome dar tuomet, kai net nebuvo paskelbtas aprašas, kadangi aktyviai ieškojome alternatyvių finansavimų šaltinių. Sekėme informaciją INVEGOS interneto svetainėje ir su nekantrumu išlaukėme 2022 m. gegužės, kuomet ir buvo paskelbtas kvietimas teikti paraišką paskolai gauti. Žaibiškai susipažinome su sąlygomis, dėl jų konsultavomės su INVEGA bei privačiais specialistais ir jau tų pačių metų liepos pabaigoje pateikėme paraišką. Be galo džiaugėmės, kai ji buvo patvirtinta, o netrukus pasirašėme ir finansavimo sutartį“, – tvirtina N. Gavrilinas.

Finansavimo poreikis – akivaizdus

INVEGOS Netiesioginių skolinių produktų skyriaus vadovė Sigita Rutkauskaitė teigia, kad investicijos į MTEP veikla užsiimančias įmones – viena iš strateginių tiek Europos Sąjungos, tiek Lietuvos krypčių, kuria siekiama kurti inovatyvią ir modernią šalies ekonomiką.

„Globaliame kontekste mes vis dar atsiliekame komercializuodami mokslininkams kylančias idėjas ir jų pagrindu vystomus prototipus, diegiamas naujoves. Norėdama išlikti konkurencinga, veržlia ir tvaria valstybe, Lietuva privalo didinti savo inovacinį potencialą ir verslo efektyvumą“, – sako S. Rutkauskaitė.

INVEGOS Netiesioginių skolinių produktų skyriaus vadovė Sigita Rutkauskaitė

Anot jos, viena iš pagrindinių problemų, su kuriomis susiduria maži, bet perspektyvūs MTEP startuoliai ir įmonės – finansavimo trūkumas dėl didelės investavimo rizikos.

„Kadangi tokios įmonės dažniausiai dar nebūna sukaupusios pakankamai kapitalo, negali įkeisti likvidaus turto, jos turi ribotas galimybes skolintis. Būtent tokiems verslams ir yra skirta priemonė „Perspektyva“, kuria siekiama, kad MTEP įmonės, neturinčios pakankamai resursų, galėtų aktyviau komercializuoti savo kuriamus produktus“, – akcentuoja pašnekovė.

Ekspertės teigimu, poreikis tokiai priemonei kaip „Perspektyva“ – akivaizdus. Iš viso INVEGA jau yra sulaukusi daugiau kaip 40-ties paraiškų už 28,32 mln. Eur, kurios yra atidžiai vertinamos kartu su Inovacijų agentūros ekspertais.

Priemonė „Perspektyva“ išskirtinė tuo, kad suteikiamai paskolai taikomos lengvatinės palūkanos ir gavus paskolą, projekto įgyvendinimo pradžioje, įmonėms nereikia mokėti palūkanų. Be to, tinkamai įgyvendinus projektą ir grąžinus 80 proc. paskolos sumos, gali būti pritaikoma iki 20 proc. paskolos sumos subsidija, t.y. „nurašoma“ paskolos suma.

„Iš viso pagal finansinę priemonę „Perspektyva“ esame sudarę 13 sutarčių už 9,42 mln. Eur ir išmokėję 5,11 mln. Eur. Džiaugiamės, kad viena iš šių įmonių yra ir „Atžalas“ – išties didelį potencialą turinti, veržli įmonė, su kuria bendradarbiauti buvo vienas malonumas“, – sako S. Rutkauskaitė.

Tikisi komercinės sėkmės

Sėkmingą kooperaciją su INVEGA akcentuoja ir „Atžalo“ vadovas pažymintis, kad paprastas buvo ne tik paraiškos pateikimo, bet ir paskolos išdavimo procesas.

„Operatyviai ir efektyviai sulaukdavome atsakymų ar konsultacijų, kaip tinkamai pildyti reikiamus dokumentus“, – teigia N. Gavrilinas.

Kalbėdamas apie indėlį į „Atžalo“ sėkmę, startuolio vadovas pažymi, kad INVEGOS finansavimo dėka bendrovė artimiausiu metu sukurs norėtą produktą – itin stabilų, efektyvų, aukštos, vidutinės bei smailinės galios femtosekundinį lazerį, pasižymėsiantį rinkoje lyderiaujančiais parametrais ir prieinamumu net patiems mažiausiems verslams.

„Šie pranašumai, sparčiai auganti rinka ir didesnis įperkamumas leidžia tikėtis, jog sukurtas lazeris bus konkurencingas bei komerciškai sėkmingas, o klientų skaičius didės kasmet“, – teigia N. Gavrilinas.