Eksporto kredito garantijos – populiariausios tarp eksportuojančių į Ukrainą

Eksporto kredito garantijos – populiariausios tarp eksportuojančių į Ukrainą

Nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) teikiamos eksporto kredito garantijos šiemet tapo populiariausios tarp Lietuvos įmonių, eksportuojančių į Ukrainą.

Eksportas į Ukrainą – nepaisant iššūkių

INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Milda Kutraitė pastebi, kad ryškiausi pokyčiai, teikiant eksporto kredito garantijas, įvyko 2022 m. pradžioje, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje. Nuo vasario 24 d. INVEGA sustabdė eksporto kredito garantijų teikimą už pirkėjus, registruotus Rusijoje ir Baltarusijoje, tačiau ir toliau teikia eksporto garantijas už Ukrainos bei kitų trečiųjų šalių pirkėjus.

„Pastaraisiais mėnesiais Lietuvos eksportuotojai dažniausiai garantijų kreipėsi būtent dėl pirkėjų iš Ukrainos. Nors Ukrainoje ekonominė situacija sudėtinga ir tikėtini atsiskaitymų sutrikimai, tačiau Lietuvos įmonės, palaikydamos šalį šiuo sudėtingu laiku ir toliau veža prekes į Ukrainą, nepaisydamos išaugusios pirkėjų nemokumo tikimybės, stringančių atsiskaitymų ar sudėtingo produkcijos transportavimo“, – sako INVEGOS Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė M. Kutraitė.

Nors Ukrainoje ekonominė situacija sudėtinga ir tikėtini atsiskaitymų sutrikimai, tačiau Lietuvos įmonės, palaikydamos šalį šiuo sudėtingu laiku ir toliau veža prekes į Ukrainą, nepaisydamos išaugusios pirkėjų nemokumo tikimybės, stringančių atsiskaitymų ar sudėtingo produkcijos transportavimo.

Analitikai pastebi, kad šiuo metu lietuviškos kilmės eksportui Ukraina yra svarbesnė partnerė nei Baltarusija su Rusija. Didžiąją dalį pardavimų į Rusiją sudaro užsienietiškų prekių reeksportas, o Ukrainai parduodami daugiausia Lietuvoje sukurti produktai.

Teikiamų eksporto garantijų geografija – itin plati

Pasak M. Kutraitės, nors Rusijos ir Baltarusijos dalis Lietuvos eksporto krepšelyje buvo ženkli, šios šalys sudarė ir didelę dalį INVEGOS suteiktų garantijų, tačiau galima teigiamai įvertinti tai, kad dauguma įstaigos klientų sugebėjo pasitraukti iš minėtų rinkų. Jie diversifikavo eksporto kryptis ir kreipėsi dėl eksporto garantijų už kitų šalių pirkėjus.

„Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos pirkėjų dalis mūsų garantijų portfelyje 2022 m. pradžioje buvo didžiausia – pavyzdžiui, maisto produktų ar gėrimų gamintojams daugiausia garantijų INVEGA yra išdavusi būtent už šių trijų šalių pirkėjus. Pastariesiems lietuviškos kilmės produktai yra geriau pažįstami ir į šias rinkas Lietuvos įmonėms lengviau įeiti, o gamintojams tenka mažesni produkcijos transportavimo kaštai. Tačiau nutraukus prekybinius ryšius su Rusija ir Baltarusija, įmonėms teko žvalgytis naujų rinkų ir pirkėjų ir būtent šioje situacijoje mūsų teikiamos eksporto garantijos gali tapti puikiu sprendimu, kuris leidžia sumažinti naujų pirkėjų galimą neatsiskaitymo riziką“, – vertina M. Kutraitė.

Pasak pašnekovės, įmonės taip pat skatinamos ieškoti pirkėjų ir tolimųjų šalių rinkose.

„Svarbu pažymėti, kad INVEGA gali garantuoti už daugiau kaip 100 skirtingų šalių, kurios patenka į neparduotinos rizikos šalių sąrašą, pirkėjus. Esame suteikę eksporto garantijų už  Egipto, Maroko, Pietų Afrikos Respublikos, Saudo Arabijos, Malaizijos, JAE ir kitų valstybių pirkėjus“, – vardija INVEGOS projektų vadovė.

Verslui – naujovės ir palengvinimai

Dėl nutrauktų garantijų eksportuojantiems į Rusiją ir Baltarusiją per pirmuosius tris šių metų ketvirčius panaudota 29 proc. eksporto kredito garantijoms planuotų lėšų. Tai sudaro 0,57 mln. Eurų iš numatytų 2 mln. eurų. Tad Lietuvos eksportuotojai ir toliau kviečiami aktyviai naudotis teikiamomis garantijomis.

Atsižvelgdama į situaciją rinkoje bei verslo ir pramonės asociacijų išsakytas pastabas, šių metų pradžioje INVEGA koregavo eksporto kreditų garantijų įkainius ir sumažino juos 30 proc.

„Nuolatos tobuliname šios priemonės sąlygas ir ieškome būdų ją padaryti patrauklesnę: sumažinome ne tik eksporto garantijų įkainius, tačiau prieš tai esame ir pakėlę maksimalią garantijos sumą vienam pirkėjui nuo 500 tūkst. iki 750 tūkst. eurų, o maksimalią eksporto kredito garantijų sumą vienam eksportuotojui nuo 1 mln. iki 2 mln. eurų“, – vardija INVEGOS atstovė.

Anot jos, nuo 2023 m. įsigalios pakeitimas, kuriuo bus palengvinti reikalavimai, aktualūs pagrindžiant eksportuojamų prekių lietuvišką kilmę.

„Kadangi garantuojame tik už lietuviškos kilmės prekių eksportą, eksportuotojai turi turėti kilmę patvirtinančius dokumentus, kuriuos išduoda prekybos, pramonės ir amatų rūmai. Nuo kitų metų eksportuotojo pagamintų lietuviškos kilmės prekių pardavimus galima bus pagrįsti ir finansinėmis ataskaitomis“, – sako M. Kutraitė.

INVEGA eksporto kredito garantijas pradėjo teikti 2018 m. Nuo to laiko Lietuvos įmonėms jau suteikta garantijų už 9 mln. eurų.

Eksporto kredito garantija – INVEGOS turtinis įsipareigojimas garantijos atveju sumokėti kredituojančiam eksportuotojui patirtų nuostolių dalį. Į INVEGĄ dėl garantijų gali kreiptis  įmonės, veiklą vykdančios ilgiau nei vienerius metus ir kurių metinės pajamos pagal paskutinių finansinių metų patvirtintą metinių finansinių ataskaitų rinkinį viršija 100 tūkst. eurų.