INVEGA ir EIF suteikia galimybę pradėti verslą turint vien tik gerą idėją

INVEGA ir EIF suteikia galimybę pradėti verslą turint vien tik gerą idėją

Galimybė pradėti dirbti sau reikalauja investicijų. Todėl bene labiausiai paplitęs klausimas, kurį užduoda verslą kurti trokštantys verslininkai, yra kur gauti pradinį kapitalą, kuris padėtų įgyvendinti nuosavo verslo svajonę? Rasti atsakymą į šį klausimą gali padėti nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), kurios teikiamos paskolos „Startuok“ naujiems verslininkams jau tapo tikra pagalba kuriant naują ar vystant esamą verslą.

„Gauti paskolą iš privačių finansų institucijų verslui įkurti ar, pavyzdžiui, vykdyti socialinės krypties veiklas, dažnai yra gana sudėtinga. Pradedantieji verslininkai susiduria su tokiomis problemomis, kai finansų įstaiga nekredituoja veiklos, nes neturi galimybės įvertinti jos finansinės istorijos, dažnai verslininkai negali skolintis ir todėl, kad neturi galimybės pateikti užstatą. Verslininkas, tik pradedantis savo verslą, turi nestabilią finansinę padėtį, sunku įvertinti, ar jis bus mokus per visą skolos grąžinimo laikotarpį, – privačių finansuotojų nenoro kredituoti priežastis vardija INVEGOS generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas. – Siekdama padėti tokiems verslams, INVEGA teikia valstybės finansuojamas paskolas „Startuok“, kurios atveria verslininkams galimybę pradėti perspektyvų verslo projektą be didelių asmeninių santaupų“.

Pasak K. Motiejūno, su valstybės ir INVEGOS pagalba, šiandien verslą vykdyti galima ir turint tik gerą idėją, išsamų verslo planą ir su minimaliomis nuosavomis investicijomis. Būtent tam ir yra sukurtos paskolos „Startuok“. Investicinės arba apyvartinių lėšų paskolos yra skirtos įmonėms ir verslininkams, kurie atitinka smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto statusą (SVV subjektai) ir veikia ne ilgiau kaip 3 metus, bei SVV subjektams, vykdantiems socialinio poveikio projektus ir veikiantiems ne ilgiau kaip 5 metus. Paskolos lėšos gali būti panaudotos naujoms arba vykdomoms veikloms stiprinti ar plėsti, o vienam paskolos gavėjui išduodamų paskolų skaičius neribojamas. Investicines paskolas INVEGA teikia iki 120 mėn. terminui, maksimali suma, kurią vienas pareiškėjas gali gauti, siekia 3 mln. eurų. Apyvartinių lėšų paskolos teikiamos iki 36 mėn. laikotarpiui, o maksimali vienam pareiškėjui galima suteikti suma siekia 200 000 eurų.

INVEGA ne tik gali suteikti finansavimą paskolų forma, tačiau ir padėti išspręsti nepakankamo užstato problemą. Todėl, net ir neturint reikiamo užstato, INVEGA, bendradarbiaudama su Europos investicijų fondu, kartu su paskolomis „Startuok“ siūlo pasinaudoti Europos garantijų fondo (EGF) garantija, kuri verslininkui padengia 70 proc. prašomo paskolos užstato.

„EGF garantija užtikrintos paskolos yra naudingos tiek INVEGAI, tiek ir besiskolinantiems verslams. Tokių paskolų palūkanų norma yra žemesnė, finansuojami rizikingesni projektai, – sako K. Motiejūnas. – Verslams nereikia papildomai kreiptis dėl EGF garantijos – paskolas, kurios atitinka šioms garantijoms keliamus reikalavimus, INVEGA pati įtraukia į portfelį“.

Belieka tik pateikti savo idėjas INVEGAI ir pakviesti ja patikėti būsimo verslo potencialu.

„Belieka tik pateikti savo idėjas INVEGAI ir pakviesti ja patikėti būsimo verslo potencialu“, – verslininkus kviečia K. Motiejūnas.

Verslai, norintys gauti „Startuok“ paskolą, pateikti paraišką INVEGAI gali adresu: https://startuokpaskolos.invega.lt. Paskolos sutartys dėl priemonės „Startuok“ finansavimo gali būti pasirašytos iki 2023 m. birželio 30 dienos. Iš viso finansinei priemonei „Startuok“ skirta 20 mln. eurų iš fondų fondo „Verslo finansavimo fondas, finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo“. Finansinė priemonė veikia vos keletą mėnesių, ir iš viso jau išduotos 8 paskolos, kurių suma siekia daugiau nei 823 tūkst. eurų.

Apie INVEGĄ
UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ – LR Vyriausybės įkurta nacionalinė plėtros įstaiga, skirta padėti Lietuvos verslui gauti reikiamą finansavimą. INVEGA efektyviai įdarbina mokesčių mokėtojų pinigus, kompetentingai vertina riziką ir orientuojasi į visos šalies gerovę kuriančius verslo projektus: jos suteikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą, administruojamos ir tiesiogiai teikiamos lengvatinės paskolos, subsidijų bei rizikos kapitalo priemonės palengvina finansavimo gavimą.

Europos garantijų fondas yra įsteigtas Europos investicijų banko grupės ir ES valstybių narių, finansiškai prisidedančių prie šio fondo. INVEGAI paramą pagal EGF garantijų priemonę teikia Europos investicijų fondas.