Kas nerizikuoja...

Eksportas daliai įmonių yra tapęs vienu iš patrauklių veiklos plėtros kelių. Tiesa, ši sritis pasižymi ir rizika – kartais susiduriama su nemokiais klientais.

Naujos užsienio rinkos vilioja plėtros galimybėmis, tačiau nuo intensyvesnio eksporto įmones stabdo baimė, kad pasitaikys nemokus klientas, kuris neatsiskaitys už jam suteiktą produkciją. Būtent šią riziką eksporto srityje kaip vieną pagrindinių įvardijo UAB „Vilniaus pakuotė“ generalinis direktorius Darius Murauskas. 2012 m. įsteigtos kartoninių pakuočių projektavimo ir gamybos įmonės vadovas pasakojo, kad įmonė bendradarbiauja su Skandinavijos, Rytų Europos šalimis, Vokietija, Nyderlandais, keliomis tolimesnėmis valstybėmis, taigi prekyba su užsieniu užima reikšmingą jos veiklos dalį.

„Vilniaus pakuotei“ eksportas, nepaisant kylančios rizikos, – patrauklus kelias. Pirmiausia, kaip sako D. Murauskas, dėl rinkos potencialo.

„Lietuvoje labai maža rinka ir potencialas augti dirbant tik čia yra apribotas. Mes augimą planuojame ambicingai ir tam, kad galėtume plėstis, turime eiti į tas rinkas, kuriose galime tą ambiciją įgyvendinti“, – eksporto rinkų patrauklumo priežastis vardijo „Vilniaus pakuotės“ generalinis direktorius.

Be to, įmonėms įdomu dirbti su užsienio rinkomis, nes jos turi kitokius poreikius ar kitaip suvokia dizainą.

„Bendraudamas su žmonėmis įvairiose rinkose tobulėji kaip darbuotojas, kaip asmenybė, nes bendrauti su suomiu ir italu – du skirtingi dalykai“, – sakė D. Murauskas ir pridūrė, kad tai užtikrina įmonės gerovę, todėl stabdyti save nuo eksporto reiškia užverti sau vieną iš galimų kelių.

Vis dėlto dalis „Vilniaus pakuotės“ klientų gali būti vertinami kaip rizikingi kraštai. Tarp jų – tokios Rytų Europos valstybės kaip Baltarusija, Rusija (Kaliningrado sritis). Įmonės finansų direktorė Agnė Jasinskaitė aiškina, kad su tuo susijusi išieškojimo rizika, nes nemokus klientas gali pasitaikyti ir patikimose rinkose, tačiau ten paprasčiau atgauti užmokestį teisiniais keliais. Todėl norėdama minimalizuoti šią riziką įmonė pasinaudojo eksporto kredito garantija, apie kurią  „Vilniaus pakuotės“ finansų direktorė A. Jasinskaitė pirmiausiai sužinojo iš publikacijų žiniasklaidoje, vėliau išgirdo atsiliepimų iš ja jau pasinaudojusių įmonių atstovų.

Pasak A. Jasinskaitės, paraiškos teikimo UAB „Investicijų ir verslo garantijoms“ („Invegai“) procesas ėjosi sklandžiai, jis buvo struktūrizuotas, reikalinga informacija aiškiai pateikta internete, prireikus konsultuoja specialistai, todėl baimintis painių biurokratinių labirintų nėra pagrindo. Įmonės atstovė šią procedūrą palygino su faktoringo procedūra banke, tik siekiant eksporto kredito garantijos viskas vyksta daug greičiau, tam beveik nereikia papildomų dokumentų – visi jie kaupiami ir įprastai. D. Murauskas taip pat patikino, kad neverta baimintis nežinomų procedūrų. Verčiau pildyti paraiškas ir viską išbandyti patiems. Ypač jeigu įmonė savo veiklą sieja su eksportu.

Eksporto kredito garantijos

Ūkio ministerija kartu su „Invega“ teikia eksporto kredito garantijas, kurios leidžia plėsti eksporto rinkas ir į rizikingesnes valstybes. Tokia garantija teikiama tik už lietuviškos kilmės prekių eksportą į šalis, kuriose neatsiskaitymo ir pirkėjų nemokumo rizika didelė. Šiuo metu prie neparduotinos rizikos valstybių priskiriamos visos pasaulio valstybės, išskyrus ES valstybes nares, Islandiją, Norvegiją, Šveicariją, Japoniją, Jungtines Amerikos Valstijas, Kanadą, Australiją ir Naująją Zelandiją. Garantijos neteikiamos eksportuojant prekes į Iraką, Iraną, Kongą, Siriją, Šiaurės Korėją bei kitas padidintos rizikos šalis, kurių visą sąrašą galima rasti tinklapyje www.invega.lt

Eksporto kredito garantija sudaro galimybes Lietuvos eksportuotojams parduoti prekes rizikingų šalių pirkėjams su atidėtu mokėjimu, padengiant iki 90 proc. dėl pirkėjo nemokumo patirtų nuostolių. Maksimali eksporto kredito garantijų suma vienam eksportuotojui siekia milijoną eurų, o vienam eksportuotojo pasirinktam pirkėjui – iki 500 000 eurų. Garantijos suma vienam pirkėjui visų eksportuotojų atžvilgiu negali būti didesnė nei 2 mln. eurų.

Mokestis už eksporto kredito garantiją priklauso nuo šalies, į kurią eksportuojama, rizikos grupės, pirkėjų mokymo ir jų neatsiskaitymo rizikos, atidėtų mokėjimų limito (apimties) ir jų terminų. Dėl eksporto kredito garantijų į „Invegą“ gali kreiptis labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės, veiklą vykdančios ne trumpiau nei vienerius metus, kurių metinės pajamos pagal paskutinių metų patvirtintą metinę finansinę atskaitomybę viršija 100 000 eurų.

Žurnalo „IQ. The Economist“ informacija