Kas yra tie lietuviai, sukūrę pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą?

Kas yra tie lietuviai, sukūrę pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą?

„Super How?“ inovacijų laboratorija yra įmonė, padėjusi sukurti Lietuvos bankui pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą. Tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA“ vienas iš „Super How?“ įkūrėjų Vytautas Kašėta pasakoja, kad bendrovė dabar užsiima įvairia veikla – pradedant klientų konsultacijomis ir inovacijų tyrimais, baigiant startuolių auginimu.

Tinklalaidės „Stiprus verslas su INVEGA“ svečias atskleidžia, kad verslui dabar reikia ne tik siūlyti inovacijų idėjas, bet ir padėti jas įgyvendinti. Telekomunikacijų fizikos mokslus Vilniaus universitete baigęs V. Kašėta sako niekada net nesvarstęs imtis labiau tradicinio verslo. Jis visuomet domėjosi pažangiausiomis naujomis technologijomis ir norėjo su jomis eksperimentuoti.

„Kokios sritys buvo inovatyviausios, kai pradėjome savo veiklą? Turbūt tos pačios – blokų gandinės, kvantinė kompiuterija ir dirbtinis intelektas. 2018 metais Lietuvos kriptovaliutų verslams pavyko pritraukti pinigų, kuriuos reikėjo panaudoti kuriant inovacijas. O tuo užsiimti nelabai buvo kam. Taip mes ir atradome savo nišą“, – kalba inovacijų kūrėjas.

Kaupiantis užsakymams „Super How?“ likvidumo užtikrinimui nebeužteko vien iš klientų gaunamų avansinių mokėjimų. Įmonė pradėjo ieškoti finansavimo sprendimų ir galiausiai apsistojo ties INVEGOS paskola „Avietė“. Šios paskolos sudaro sąlygas smulkioms ir vidutinėms įmonėms pasiskolinti per sutelktinio finansavimo platformas. Tinklalaidės vedėja Odeta Bložienė primena, kad inovacijų kūrėjai gali pasinaudoti ir kita INVEGOS paskola – „Perspektyva“.

Inovacijoms reikia nusiteikti

Pasak V. Kašėtos, „Super How?“ įmonė pasitelkdama jaunus universitetų mokslus neseniai baigusius ar dar tik ketinančius baigti talentus patenkina verslo inovacijų poreikius. Dauguma jų klientų nuo pat veiklos pradžios buvo užsienio bendrovės. Anot inovacijų kūrėjo, kitų šalių įmonės greičiau pajunta, kad norint gaminti novatorišką produktą, reikalinga tos srities specialistų pagalba.

Klientų pageidavimai niekada nėra įgyvendinami aklai. Iš pradžių jiems siūloma rimtai apsvarstyti, ar konkretus sprendimas tikrai reikalingas. Inovacijų diegimas visuomet yra itin sudėtingas procesas, kuriam verslas turi nusiteikti ir atitinkamai pasiruošti.

Bendradarbiavimas su įmonėmis, anot inovacijų kūrėjo, prasideda nuo konsultacijų. „Super How?“ stengiasi suprasti, kokiu tikslu ieškoma naujų sprendimų ir kaip jie gali būti įgyvendinami. „Stiprus verslas su INVEGA“ tinklalaidės svečias taip pat atskleidžia, kad klientų pageidavimai niekada nėra įgyvendinami aklai. Iš pradžių jiems siūloma rimtai apsvarstyti, ar konkretus sprendimas tikrai reikalingas. V. Kašėta pastebi, kad inovacijų diegimas visuomet yra itin sudėtingas procesas, kuriam verslas turi nusiteikti ir atitinkamai pasiruošti.

Ne viskas suveikia iš karto

V. Kašėta per savo karjerą įgyvendino ne vieną unikalų projektą. Pavyzdžiui, drauge su „Super How?“ kolegomis jis padėjo Lietuvos bankui sukurti pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą „LBCoin“. Dabar panašų produktą įmonė kuria Portugalijos Nacionalinei monetų kalyklai ir spaustuvei. Tinklalaidės svečias pasakoja, kad tai bus visiškai kitoks skaitmeninis sprendimas, sukurtas naudojant naują architektūrą ir infrastruktūrą.

„Portugalai kreipėsi į mus su monetos idėja ir paprašė padėti ją įgyvendinti. Mes greitai peržiūrėjome savo inovacijų sprendimus, išsiaiškinome verslo poreikius, paruošėme integravimo planą“, – kalba inovacijų laboratorijos įkūrėjas.


 Vytautas Kašėta, vienas iš inovacijų laboratorijos „Super How?“ įkūrėjų

Pašnekovas priduria, kad ne visos inovacijos prigyja iš karto. Dar 2019 metais su vienu iš savo startuolių „Super How?“ pradėjo plėtoti idėją, kaip supaprastinti vertybinių popierių apskaitą. Dirbtuvėse dalyvavo netgi vertybinių popierių biržos „Nasdaq Baltic“ atstovai, tačiau galiausiai buvo nuspręsta, kad tokiam sprendimui dar ne laikas. Iki 2022 metų situacija pasikeitė – blokų grandinės plačiau pradėtos naudoti visoje Europos Sąjungoje, atsirado bandomasis paskirstytųjų duomenų technologijų (DLT) režimas.

„Mes buvome atlikę dalį darbo, todėl beliko viską tinkamai sudėlioti ir pritaikyti dabartinėms rinkos sąlygoms. Patekome tarp šešių pirmųjų pasaulyje inovacijų kūrėjų, pateikusių paraiškas bandomajam režimui. Sprendimas dar vystomas, tačiau produktą jau turime“, – komentuoja V. Kašėta.

Visuomenę keičianti pažanga

V. Kašėtos vertinimu, svarbios yra tik technologijos, keičiančios socialinę ir ekonominę aplinką. Versle jų taikymas yra itin pragmatiškas – inovacija turi supaprastinti ir optimizuoti konkretų procesą. Anot „Stiprus verslas su INVEGA“ tinklalaidės svečio, kriptoekonomika yra geras visuomenę keičiančių inovacijų taikymo pavyzdys – naudojant blokų grandines buvo sukurtas nepriklausomas vertės perdavimo tinklas.

Svarbios yra tik technologijos, keičiančios socialinę ir ekonominę aplinką. Versle jų taikymas yra itin pragmatiškas – inovacija turi supaprastinti ir optimizuoti konkretų procesą.

„Blokų grandines galima taikyti ir kitur. Pavyzdžiui, kuriant saugią dokumentų perdavimo infrastruktūrą logistikos įmonėms“, – komentuoja pašnekovas.

Pasakodamas apie šį ir kitus blokų grandinių taikymo pavyzdžius „Super How?“ įkūrėjas pažymi, kad drauge su jomis dažniausiai naudojamos ir kitos novatoriškos technologijos. Pasak V. Kašėtos, svarba ir poveikiu siekiant progreso išsiskiria kvantinė kriptografija bei dirbtinis intelektas. Pasitelkdama šias technologijas inovacijų laboratorija plėtoja naujus sprendimus. Vienas iš jų – skaitmeninis meno archyvas.

Žinios leidžia auginti startuolius

„Super How?“ inovacijų laboratorija rado papildomą būdą, kaip panaudoti sukauptas žinias. Įmonė steigia inovacijų startuolius. V. Kašėta sako, kad tai įvyko natūraliai. Vystydama inovacijas įmonė visuomet atlikdavo išsamius tyrimus, tačiau siūlomi sprendimai ne visuomet domindavo klientus. Įgytas žinias ir atliktus ekonominius skaičiavimus inovacijų laboratorijos partneriai nusprendė panaudoti naujų startuolių steigimui.

„Garsiai visiems neskelbdami tuo užsiimame nuo 2019 metų. Visai neseniai vykusioje mugėje du iš penkių mūsų įsteigtų startuolių atkreipė į save investuotojų dėmesį. Jie gavo finansavimą ir dabar sparčiai juda į priekį. Mums tai geriausias patvirtinimas, kad turbūt kažką darome teisingai“, – kalba tinklalaidės svečias.

Inovacijų laboratorijos partneriai taip pat padeda kūrybingiems žmonėms įgyvendinti jų idėjas. Anot V. Kašėtos, kartais užtenka vieno pokalbio, kad inovacijų kūrėjas atrastų savo kryptį. Vieniems verslininkams „Super How?“ pasiūlo jiems tinkančius technologinius sprendimus, kitiems padeda sutvarkyti dokumentus pildant finansavimo paraiškas. Daugeliu atvejų gautos lėšos panaudojamos inovacijų kūrimui.

Daugiau apie inovacijų verslo ypatumus sužinosite „Youtube“ ir „Spotify“ platformose.