Lietuvos žalieji startuoliai: noras padaryti proveržį ir 9,5 mln. Eur laisvų pinigų

Lietuvos žalieji startuoliai: noras padaryti proveržį ir 9,5 mln. Eur laisvų pinigų

Sklandus perėjimas prie klimatui neutralios ekonomikos jau dabar yra įvardijamas kaip vienas didžiausių iššūkių Lietuvos ekonomikai, o GreenTech sektoriuje veikiantys startuoliai linksniuojami kaip vieni svarbiausių žaidėjų, galinčių inicijuoti reikiamas permainas. Nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) antrinei įmonei – rizikos kapitalo fondui „Coinvest Capital“ – vadovaujanti Viktorija Trimbel pasakoja apie šių startuolių rinką, potencialą bei apžvelgia investavimo į tvarias, jaunas įmones, tendencijas.

Lietuvos startuolių ekosistema jau dabar yra vienas pagrindinių šalies ekonomikos variklių – pernai šalies startuoliai iš viso pritraukė 272 mln. eurų.

Anot V. Trimbel, vieni svarbiausių Lietuvos, kaip investicinės aplinkos privalumų – ne tik optimalus šalies dydis ar patrauklios verslo kūrimo sąlygos, bet ir glaudžiai tarpusavyje bendradarbiaujanti, susitelkusi ekosistema. Jos teigimu, visa tai gali pasitarnauti ir vystant žaliuosius startuolius.

                                                 V.Trimbel sako, kad ore tvyro noras padaryti proveržį.

„Pirmiausia būtina paminėti ir energetinę šalies nepriklausomybę, kuri yra kritiškai svarbi visos šalies suverenitetui. Tai reiškia, kad pagrindiniams sektoriaus žaidėjams vadovauja profesionalūs vadovai, o ore tvyro susitelkimas ir noras pagaliau padaryti proveržį. Pavyzdžiui, į „Ignitis grupę“ galima žvelgti kaip į inovacijoms atvirą, stambų infrastruktūros partnerį, kuris galėtų pasitelkti startuolius ir inovatorius modernių sprendimų kūrimui“, – sako „Coinvest Capital“ vadovė.

Pavyzdžių apstu ir Lietuvoje, ir užsienyje

V. Trimbel toliau pasakoja, kad tam tikros bandomosios inovacijų aplinkos (angl. sandbox) sukūrimas taip pat suvaidintų svarbią rolę ir padėtų žaliesiems startuoliams suklestėti.

„Mažas mūsų rinkos dydis, sprendimų priėmėjų artimas santykis ir talentų komanda, turinti viziją bei ambiciją yra tai, ko reikia norint pasiekti gerą rezultatą. O toli dairytis nereikia – užtenka pažvelgti į Lietuvos FinTech sektorių ir perimti gerąsias praktikas“, – teigia „Coinvest Capital“ vadovė.

Pašnekovė pažymi, kad daug galimybių slypi ir lietuvių diasporoje užsienyje: „Taip pat mes turime daugybę šviesių protų, dirbančių geriausiuose universitetuose svetur, o jų kuriamos inovacijos galėtų būti komercializuotos įkuriant įmones Lietuvoje, pritraukiant tiek mūsų, tiek kitas investicijas. Puikus to pavyzdys yra Lietuvos neuromokslininkų įkurtas „Cambridge Phenotyping“ startuolis, kurį ko-finansavo mūsų fondas kartu su privačiais investuotojais ir verslo angelais.“

Šiuo metu vis dar turime apie 9,5 mln. eurų laisvo kapitalo, netrukus tikimės turėti dar daugiau, kuriuos galėtume paskirti investicijoms į juos

Nuolat dairosi šviežių investicijų

Kalbėdama apie investicijų į žaliuosius startuolius tendencijas, V. Trimbel akcentuoja, kad apie tvarumą investuotojai kalba vis dažniau ir garsiau.

„Rizikos kapitalo fondai dažniausiai investuoja žvelgdami bent penkerius metus į ateitį. Tai reiškia, kad įmonės, į kurią yra investuojama, tvarumas privalo rūpėti bet kuriam ilgalaikę strategiją turinčiam verslininkui ar investuotojui. Visgi pastebime, kad pastaruoju metu atsiranda dar daugiau fondų, kurie tvarumą įvardija kaip prioritetinę sritį. Vienas iš tokių – „Contrarian Ventures“, esantis tarp mūsų fondo akredituotų privačių investuotojų“, – tvirtina ekspertė.

Vis daugiau dėmesio ClimateTech ir GreenTech sektoriuose veikiantiems startuoliams skiria ir „Coinvest Capital“.

„Išskirti galėčiau ypač sėkmingai augančią mūsų portfelio įmonę, elektromobilumo startuolį „Inbalance Grid“, tačiau visuomet naujų žaliųjų startuolių ieškome ir patys. Šiuo metu vis dar turime apie 9,5 mln. eurų laisvo kapitalo, netrukus tikimės turėti dar daugiau, kuriuos galėtume paskirti investicijoms į juos“, – teigia V. Trimbel.

Anot jos, „Coinvest Capital“ fondas visuomet investuoja su partneriais, todėl dalį įmonių atveda kiti fondai arba verslo angelai, kartu atsinešantys ir svarbias ekspertines industrijos žinias.

„Investuodami mes taikome įprastas nuodugnaus patikrinimo procedūras, pasitelkdami ekspertus ir ko-investuojančius partnerius, kurie atneša ne tik finansines lėšas, bet ir profesinių ryšių tinklą bei patirtį, kurią mes papildome savąja“, – sako pašnekovė.