Mokykla, kurioje plaukti galės visi

„Sukurti vietas ir galimybes kiekvienam išmokti plaukti ir treniruotis, skatinti sveiką gyvenimo būdą, meilę gamtai ir savo šaliai“, – tokią misiją užsibrėžė Romanas Teličėnas ir Giedrė Visockytė, prieš septynis metus įsteigę privačią plaukimo mokyklą „Plaukimo šeima“. Daugiau nei 2 tūkstančius vaikų išmokę plaukti treneriai greitu metu įgyvendins ir dar vieną didelę ambiciją. Jų iniciatyva 2021 metų sausį sostinėje, prekybos centre „Ozas“, duris atvers kol kas didžiausia Lietuvoje plaukimo mokykla.

Planuojama, jog mokykloje „Plaukimo šeima“ galės mokytis 4500 žmonių – vaikų ir suaugusiųjų. Čia dirbs 24 patyrę plaukimo mokytojai bei treneriai. „Mūsų mokykla yra orientuota į šeimos poreikius. Sukūrėme bendrą persirengimo erdvę, visi baseinai yra pritaikyti skirtingo amžiaus bei pasiruošimo lygio plaukikams“, –  pasakoja Romanas Teličėnas.

Beveik 20 metų patirtį turintis treneris, įsitikinęs, jog svarbiausia – suteikti prieigą visiems, kurie nori tobulėti, išmėginti savo jėgas plaukimo sporto šakoje. „Kai buvau paauglys, mano sieloje gyveno futbolas. Jaučiau, kad šioje sporto šakoje galiu daug ką nuveikti. Deja, vietovėje, kurioje gyvenau, man nebuvo galimybių tobulėti. Žinau, kad ir norintys plaukti susiduria su šia problema.“

Sulaukė tvirto palaikymo

Romano Teličėno teigimu, didžiausias baseinų trūkumas šiuo metu jaučiamas būtent sostinėje. „Mes, kaip plaukimo mokykla, visuomet būdavome priklausomi nuo miesto, todėl negalėjome realizuoti savo potencialo 100 proc. Taigi, būdamas tik treneriu, ėmiausi verslininko kelio. Lengva tikrai nebuvo, reikėjo labai daug visko išmokti“, – neslepia jis.

Gerų žodžių treneris negaili verslo partneriui, patikėjusiam jo idėja - PC „Ozas“. „Kai karantino laiku visi buvome priversti užsidaryti, maniau, jog nebestartuosime. Visgi, didysis verslo žaidėjas labai palaikė, sakė: ne, ištiesime jums pagalbos ranką ir padarysime. Jei ne socialiai atsakingi partneriai, šio projekto nebūtų.“

Kurdami išmanią srautų suvaldymo sistemą, „Plaukimo šeima" pasinaudojo INVEGOS administruojama sutelktinio finansavimo paskola „Avietė“, kurią suteikė sutelktinio finansavimo platforma „Finbee Verslui“. „Patys savo jėgomis bandėme įgyvendinti vieną rimtą IT sprendimą, kuris palengvintų tėveliams registracijos problemą, vaikų lankomumo, pažangumo lygio sekimą. Nusprendėme, kad tam reikalinga sistema, bet pritrūkome finansų. Džiaugiamės, turėdami galimybę pasiskolinti reikiamas lėšas“, - sako Romanas Teličėnas.

Kompleksinė plaukimo nauda

Mokykloje „Plaukimo šeima“ laukiami visi, kurie nori išmokti plaukti, pagerinti savo plaukimo įgūdžius, palaikyti gerą formą bei nuotaiką. Paklaustas, kokią įtaką žmogaus gyvenimo kokybei daro plaukimas, Romanas Teličėnas atsako, jog iš viso yra net 8-ios naudos.

„Vienas esminių plaukimo privalumų –plaukiant kūnas nepatiria sąnarių apkrovų. Taip pat, tai yra viena iš nedaugelio sporto šakų, kurią galima propaguoti nuo trejų metukų iki gilios senatvės“, – pasakoja treneris. Ši sporto šaka grūdina kūną bei stiprina imunitetą, didina medžiagų apykaitą, masažuoja, teigiamai veikia judėjimo aparatą.

Lankyti plaukimo pamokas treneris pataria visiems, kurie daug dirba ar mokosi. „Plaukimas padeda subalansuoti centrinę nervų sistemą. Žmogus, atėjęs į užsiėmimus stresinėje būsenoje, čia atsipalaiduoja, atgauna jėgas ir nurimsta“, – sako jis.

Be to, plaukimo treniruotės stimuliuoja kvėpavimo sistemą bei treniruoja širdį. „Įprastai mes nejaučiame kvėpavimo proceso, nebent kai reikia bėgti, važiuoti greičiau dviračiu ir t.t. Plaukiant  įkvėpti yra žymiai sunkiau dėl slėgio vandenyje – tam reikalingos didesnės pastangos ir oro įkvėpimo kiekis. Išpučiant orą ilgiau ir tolygiau (tai vyksta panardinus veidą) taip pat reikia įdėti daugiau pastangų. Tokiu būdu vyksta nuolatinis plaučių treniravimas. Didesnis oro kiekis plaučiuose, reiškia, didesnis jo kiekis kraujyje, dėl to širdis ir visa kraujotakos sistema priverčiama dirbti greičiau, tolygiai“, – aiškina treneris.

Žada treniruoti čempionus

Kalbėdamas apie plaukimo kultūrą Lietuvoje, Romanas Teličėnas pastebi, jog per pastaruosius penkerius metus įvyko teigiami pokyčiai valstybinėse sporto mokyklose: „Keičiasi seni nusistovėję požiūriai, dirbti ateina jauni buvę sportininkai, verslo pasaulio žmonės, formuojasi nauja kultūra.“

Jo įsitikinimu, didesnes galimybes Lietuvai išplaukti į platesnius vandenis gali suteikti šiam sportui skirtos infrastruktūros vystymas. „Tokiose šalyse kaip Australija, Vengrija, Olandija, Didžioji Britanija ar JAV dominuoja privatus sektorius. Nemažai pasaulio plaukikų, kurie atstovauja savo šalį aukščiausio lygio varžybose, yra atėję iš privačių sporto mokyklų“, – sako treneris.

Treneris tiki, jog jo suburta profesionalų komanda savo atsakingu darbu padės atrasti šaliai jaunųjų talentų bei pakelti juos į aukštesnį lygį. „Per šiuos metus mums pavyko patikrinti metodus, kurie duoda greičiausią rezultatą. Remdamiesi savo patirtimi ir ilgamete praktika norime ruošti būsimus čempionus. Tiesa, tai nėra vienintelis mūsų tikslas – talentai, bet kiekvienai mokyklai yra svarbu varžytis, ir mes esame ne išimtis“, – teigia jis.

 Žurnalo „Žmonės" tekstas.