Verslo konkurencingumą didina apmokyti darbuotojai

Darbuotojų mokymai – prabanga ar būtinybė? Vilija Šveikauskienė, bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) projektų vadovė, sako mananti, kad šiandieninėje rinkoje įmonės gali išlikti konkurencingos tik nuolat investuodamos į darbuotojų tobulinimą.

„Kintanti ekonomika, nuolat atsinaujinančios technologijos, kuriamos inovacijos lemia tai, kad retas darbuotojas gali efektyviai dirbti turėdamas vien tik kadaise įgytą kvalifikaciją, jos netobulindamas ir neatnaujindamas žinių bei įgūdžių“, – pastebi V. Šveikauskienė.

Jos teigimu, žinias atnaujinę ir naujų įgūdžių įgiję darbuotojai yra naudingi ne tik įmonės veiklai – ilgalaikę naudą patiria visos šalies ekonomika. Tam tikros specialybės tampa paklausios, kitų poreikis sumažėja, o mokymai padeda užtikrinti darbuotojų profesinį mobilumą ir gebėjimą sparčiai persiorientuoti į kito ūkio sektoriaus veiklas.

„Įmonės, kurios nusprendė perkvalifikuoti savo darbuotojus, gali organizuoti jiems mokymus tuo metu, kai jų reikia, ir ta apimtimi, kuri yra reikalinga, o vėliau pasinaudoti kompensacija pagal priemone „Kompetencijų vaučeris“. Patirtos darbuotojų išlaidos kompensuojamos be didesnės administracinės naštos. Įmonių darbuotojams ši priemonę suteiks galimybę patobulinti įgūdžius arba įgyti naujų ir taip geriau prisitaikyti prie nuolatos kintančių darbo rinkos poreikių“, – tikina pašnekovė.

Įtraukia vis naujas programas

Įmonės, pasinaudojusios Ūkio ministerijos administruojama ES investicijų priemone „Kompetencijų vaučeris“, gali susigražinti 70–80 proc. mokymų išlaidų. Paraiškos dėl darbuotojų mokymo išlaidų kompensavimo vertinamos ne ilgiau kaip 30 dienų.

V. Šveikauskienė patikslinta, kad dėl kompensacijos gali kreiptis visi privatūs juridiniai asmenys, taip pat ir valstybės bei savivaldybės įmonės. Priemonė „Kompetencijų vaučeris“ orientuota į veikiančias įmones, tad taikomi papildomi reikalavimai – pareiškėjai turi veikti ne trumpiau kaip vienerius metus ir ne trumpiau kaip 6 mėnesius iki paraiškos pateikimo, visą laikotarpį turėti apdraustųjų darbuotojų.

Mokymus įmonės gali rinktis iš VšĮ „Versli Lietuva“ sudaryto mokymų programų sąrašo, o neradusios norimos programos, gali kreiptis į mokymo įstaigą dėl naujos specialios mokymų programos sukūrimo.

„Mokymų sąrašas, iš kurio įmonės gali rinktis jas dominančius mokymus ir panaudoti gautą vaučerį, vis dar pildomas, kuriamas ir plečiamas, kad kuo geriau atitiktų rinkos poreikius“, – tvirtina INVEGOS atstovė.

Įmonės jau gali teikti paraiškas darbuotojų mokymams kompensuoti. Paskelbtas pirmasis kvietimas, kuriuo numatoma įmonėms darbuotojų mokymams išmokėti 10 mln. eurų ES fondų lėšų. Paraiškas priima ir vertina INVEGA. Iš viso iki 2020 m. pabaigos įmonių mokymams pagal šią priemonę planuojama skirti 33,84 mln. eurų.

Paraiškos dėl dalies darbuotojų mokymų išlaidų kompensavimo INVEGAI gali būti teikiamos iki 2020 m. lapkričio 30 d.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ūkio ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Laikraščio „Mūsų Respublika“ informacija.