Tvari VIPA ir EEEF partnerystė: žinome, ko ieško mūsų klientai

Tvari VIPA ir EEEF partnerystė: žinome, ko ieško mūsų klientai

Vasario 7-8 d. VIPA lankėsi Europos energijos efektyvumo fondo (EEEF) investicijų vadovė Lada Strelnikova. Susitikimo metu buvo aptarti VIPA kartu su EEEF įkurtos finansavimo platformos „Tvariųjų išteklių plėtros skatinimas“ (TIPS) prioritetai ir ateities planai bei tvarių energetikos projektų finansavimas.

2021 m. VIPA ir EEEF investavo į TIPS platformą, kurios pagrindinis tikslas – tvarių investicijų finansavimas, prisidedant prie tiesioginių klimato kaitos padarinių mažinimo. 2022 m. TIPS suteikė paskolas 10 projektų įgyvendinimui, suteiktų paskolų suma – 9,85 mln. Eur.

„Prieš 10 metų kartu su VIPA vystėme pirmąjį viešosios – privačios partnerystės projektą Lietuvoje energijos vartojimo efektyvumo srityje. VIPA buvo tik pradėjusi savo veiklą kaip ir naujai gimęs EEEF. Kartu ieškojome galimų energijos efektyvumo finansavimo formulių. Šiandien žinome, ko ieško mūsų klientai, ir dirbame kartu, kad pateiktume šiuos sprendimus“, – teigia L. Strelnikova.

Nuo pat įkūrimo VIPA didžiąją dalį lėšų skyrė tvarių projektų finansavimui. VIPA teikia lengvatines paskolas viešųjų ar privačių pastatų atnaujinimui, aukštojo mokslo ir profesinio mokymo pastatų modernizavimui, daugiabučių namų renovacijai, centrinės valdžios viešųjų pastatų atnaujinimui, gatvių apšvietimo ir gamybos įrenginių modernizavimui. VIPA finansuojami projektai leidžia sumažinti CO2 emisiją 13,9 tūkst. tonų per metus.

Pasak VIPA Klientų aptarnavimo departamento vadovės Astos Gladkauskienės, VIPA siekia sudaryti galimybes finansuoti įvairius „žaliuosius“ projektus, įskaitant ne tik energijos vartojimo efektyvumo didinimo, bet ir atsinaujinančių energijos išteklių. TIPS investuoja į atsinaujinančius energijos šaltinius naudojančias technologijas, pavyzdžiui, saulės elektrines bei jų parkus. VIPA finansuotos saulės elektrinės ir jų parkai per metus sugeneruoja 20,3 Mwh.

Pagrindinis TIPS tikslas – investicijų, kurios gali padėti mažinti poreikį energijos ištekliams ir auginti jos vartojimo efektyvumą, taip sumažinant išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, skatinimas. Tai gali būti tiek technologinių procesų bei įrenginių atnaujinimas siekiant energijos taupymo, tiek ir investicijos į pastatų modernizavimą, apšvietimo atnaujinimą, pažangias šildymo, kaitinimo, vėsinimo, vėdinimo sistemas, saulės elektrines ir kt. Platforma finansuoja iki 80 proc. projekto investicijų vertės iki 10 metų laikotarpiui.