Tvarios energetikos projektams – naujos finansavimo galimybės

Tvarios energetikos projektams – naujos finansavimo galimybės

Lietuvoje veiklą pradėjo nauja investicijų platforma „Tvarių išteklių plėtros skatinimas“ (TIPS), skirta tvarių energetikos projektų finansavimui. Šios UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) kartu su investicinės bendrovės „Europos energijos efektyvumo fondas“ (EEEF) įkurtos finansavimo platformos kapitalą jau sudaro 24,5 mln. eurų. Ateityje planuojama pritraukti dar 12,5 eurų investicijų, tad visas paskolų portfelis sieks 37 mln. eurų.

Pradiniu TIPS kapitalu tapo pagrindinių investuotojų privačios ir pritrauktos investicijos: VIPA į platformą investavo 2 mln. eurų, 10 mln. eurų skyrė EEEF, dar 12,5 mln. eurų sudaro Europos investicijų banko skirta paskola. Ši priemonė yra skirta atsinaujinančios energetikos ir energijos efektyvumo investicijoms remti, o pasinaudoti ja gali viešojo ir privataus sektoriaus organizacijos.

Pagrindinis TIPS tikslas – investicijų, kurios gali padėti mažinti poreikį energijos ištekliams ir auginti jos vartojimo efektyvumą, taip pat didinti žaliosios energijos pasiūlą, skatinimas. Šios investicijos itin svarbios vertinant dabartines ekonomines ir geopolitines tendencijas: ženkliai kylant energijos išteklių kainoms bei augant rizikoms dėl jų stabilaus tiekimo.

Lietuvos Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje numatyta, kad iš atsinaujinančių energijos išteklių pasigamintą energiją savo reikmėms naudojančių vartotojų iki 2030 metų turi būti ne mažiau kaip 30 %, o iki 2050 metų – ne mažiau kaip 50 %. Šiuo metu jų yra apie 9000 – beveik 7,5 karto daugiau nei prieš trejus metus, tačiau iki siekiamo tikslo dar labai toli. Būtent todėl didinamos investicijos į žalios energetikos plėtrą.

Energetinio efektyvumo skatinimas svarbus siekiant Europos Sąjungos Žaliojo kurso tikslų. Renovuojant viešuosius pastatus, tokius kaip mokyklos, ligoninės, darželiai ir panašiai bei atnaujinant kitą infrastruktūrą – pavyzdžiui, apšvietimo tinklus – mažinamas poreikis energijos ištekliams, atitinkamai mažėja ir išlaidos energijai, CO2 emisijos ir oro tarša. Be to, energetinio efektyvumo didinimas įmonėse leidžia verslui ne tik prisidėti prie Žaliojo kurso tikslų, bet ir taupant kaštus auginti konkurencingumą.

Įžvelgia Lietuvos potencialą

„Norime paskatinti daugiau privačių investuotojų įsitraukti į mažos ir vidutinės apimties atsinaujinančios energijos bei energijos vartojimo efektyvumo projektų finansavimą. Manome, kad Lietuva turi potencialo pirmauti švarios energetikos srityje Baltijos regione, todėl siekiame prisidėti prie investicijų ir finansavimo alternatyvų, skirtų energetiniam saugumui ir konkurencingumui didinti“ – teigia Lada Strelnikova, EEEF investicijų vadovė.

Visą straipsnį skaitykite Verslo žiniose