Įsibėgėja viena iš Vyriausybės reformų – į vieną jungia nacionalines plėtros įstaigas

Įsibėgėja viena iš Vyriausybės reformų –  į vieną jungia nacionalines plėtros įstaigas

Lietuvos Vyriausybė priėmė sprendimą suformuoti nacionalinių plėtros įstaigų grupę INVEGOS pagrindu ir padidinti jos įstatinį kapitalą nuo 8 mln. iki 53,4 mln. Eur prijungiamų įmonių verte. Tai padės sparčiau, tiksliau ir didesne apimtimi investuoti ne tik į Lietuvos verslą, bet ir į kitus ekonomikos sektorius – energetiką, žemės ūkį, infrastruktūros projektus.

Šių metų spalio 19 d. Vyriausybė priėmė sprendimą padidinti „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) įstatinį kapitalą nuo 8 mln. Eur iki 53,4 mln. Eur. Toks nutarimas priimtas siekiant prie INVEGOS prijungti nacionalines plėtros įstaigas „Viešųjų investicijų plėtros agentūra“ (VIPA), „Valstybės investicijų valdymo agentūra“ (VIVA) ir „Žemės ūkio paskolų garantijų fondas“ (ŽŪPGF). Naujos struktūros įmonės įstatinio kapitalo dydį nulėmė visų jungiamų įstaigų rinkos vertė.

„Žengėme papildomą žingsnį ir įgyvendinome tai, ko prieš tai buvusioms Vyriausybėms padaryti nepavyko – konsoliduojame keturias nacionalines plėtros įstaigas. Sujungus jų resursus, žinias ir kompetencijas bus suformuota nauja struktūra, kuri leis pritraukti daugiau privataus kapitalo ir užtikrins didesnes investicijas į strategines valstybei sritis, – sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė. – Viena stipri įmonė ne tik bus patogesnė klientams, bet ir užtikrins kokybišką viešojo investavimo standartą bei didins Lietuvos žinomumą tarptautinėje arenoje“.

Didesnis įstatinis kapitalas padės sustiprinti pasitikėjimą įmone ir pritraukti privačių investuotojų bei tarptautinių finansinių institucijų lėšų. Tuo bus baigtas vienas iš svarbiausių konsolidacijos etapų.

„Didesnis įstatinis kapitalas padės sustiprinti pasitikėjimą įmone ir pritraukti privačių investuotojų bei tarptautinių finansinių institucijų lėšų. Tuo bus baigtas vienas iš svarbiausių konsolidacijos etapų“, – akcentuoja Kęstutis Motiejūnas, INVEGOS generalinis direktorius.

Vienas darinys pasiteisina

Konsoliduotos įmonės laukia platus darbų spektras – tikslingas lėšų investavimas valstybei svarbiose srityse, verslo aplinkos gerinimas, tvaraus finansavimo bei kapitalo rinkos skatinimas per inovatyvius finansinius instrumentus. Taip pat svarstoma steigti žaliųjų finansų institutą, plėtoti vystomojo bendradarbiavimo veiklą, prisidėti prie pramonės transformacijos, viešojo sektoriaus objektų bei infrastruktūros modernizacijos, skaitmenizacijos, energetinės nepriklausomybės didinimo ir atsinaujinančių energijos išteklių plėtros.

„Iki šiol atskirai veikusios nacionalinės plėtros įstaigos turėjo skirtingas veiklos strategijas, mandatus, finansavimo šaltinius ir valdymo struktūras. Sutelkus visas jas į vieną vietą – vieną įmonę, galima ne tik geriau išnaudoti jų visų stiprybes, darbuotojų kompetencijas, bet ir pasiūlyti nuoseklų finansinių priemonių spektrą klientams vieno langelio principu“, – pokyčius komentuoja finansų ministrė G. Skaistė.

Sutelkus visas jas į vieną vietą – vieną įmonę, galima ne tik geriau išnaudoti jų visų stiprybes, darbuotojų kompetencijas, bet ir pasiūlyti nuoseklų finansinių priemonių spektrą klientams vieno langelio principu.

Anot jos, kitų ES šalių praktika rodo, kad geriau vienas tvirtas valstybės finansinės pagalbos darinys nei keli skirtingi, o ir verslui, kitiems sektoriams kur kas patogiau dirbti su viena plėtros įstaiga.

Sujungimą planuoja baigti kitais metais

Įmonių konsolidacija panaikins funkcijų dubliavimą ir leis visus resursus panaudoti efektyviau. Su ministerijomis, investuotojais, klientais ir kitomis suinteresuotomis pusėmis bus bendraujama vadovaujantis vieno langelio principu.

Iki šių metų pabaigos tikimasi prie INVEGOS prijungti ŽŪPGF ir perduoti dalį VIVA funkcijų. Iki 2023 m. kovo pabaigos planuojama prijungti ir didžiąją VIPA veiklos dalį.
Aukšto lygio valdyseną užtikrins ir naujai formuojama įmonės Stebėtojų taryba. Kandidatai į šias pareigas atrenkami tarptautinio konkurso būdu.

Ateityje – vienu adresu

Kol kas įstaigos buveinės keisti neplanuojama. „Ateityje konsoliduota įmonė turėtų veikti vienu bendru biuro adresu. Tai bus palengvinimas mažinant administracinę naštą ir efektyvinant įmonių grupės veiklą“, – pažymi K. Motiejūnas.

Nacionalinės plėtros įstaigos akcininko teises įgyvendins Finansų ministerija. Anksčiau INVEGA buvo atskaitinga Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, o nuo šių metų gegužės tapo atskaitinga Finansų ministerijai. VIPA, VIVA IR ŽŪPGF iki akcijų perdavimo INVEGAI taip pat yra atskaitingos Finansų ministerijai.

Tai ne pirma tokia konsolidacija tarp valstybei svarbių įstaigų. Šių metų vasarą pradėjo veikti „Inovacijų agentūra“, kuri buvo sukurta sujungus Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA), Lietuvos verslo paramos (LVPA) agentūrą ir Verslią Lietuvą. Nauja agentūra atsakinga už inovacijų ekosistemos plėtrą, eksporto skatinimą.