Degalai startuoliams pakilti – ne tik pinigai

Degalai startuoliams pakilti – ne tik pinigai

Verslininkės Vlados Musvydaitės-Vilčiauskės šeima neturi automobilio. „Skambina man tėvai ir klausia, ar netrūksta pinigų, jeigu net automobilio atsisakėme. Atsakau, kad mums visko pakanka. Aš tiesiog tikiu savo idėja, kad gyventi galima tvariau ir sveikiau – vaikštant, o ne sėdint prie mašinos vairo“, – tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA“ pasakoja startuolio vadovė.

Savo idėją startuoliu „Walk15“ moteris pavertė prieš daugiau negu trejus metus. „Dirbti tenka daug, bet tikėjimas ir užsidegimas įveikia viską. Drąsa padeda atrasti daug naujų galimybių, sutikti reikiamų žmonių ir suburti komandą, tikinčią, jog savo darbu keičiame pasaulį – tūkstančių ar net milijonų žmonių savijautą ir gyvenimą“, – teigia V. Musvydaitė-Vilčiauskė. Anot jos, bendraujant su įmonių vadovais ir atstovais, nereikia daug įtikinėti, kad šie pripažintų, kad, pavyzdžiui, ilgas darbuotojų sėdėjimas prie kompiuterių sveikatai nėra į naudą.

Negaluojantys ir sergantys žmonės – tai mažiau energijos ir džiaugsmo, daugiau išlaidų tiek įmonei, tiek valstybei. Todėl geriau kasdien pakilti ir pasivaikščioti – pasiekti užsibrėžtą žingsnių skaičių. Būtent tai ir siūlo Lietuvoje sukurta žingsnių iššūkių kūrimo platforma „Walk15“.

Kas startuoliui padeda susikalbėti su investuotojais?

Tinklalaidės „Stiprus verslas su INVEGA“ viešnia tikina, kad aiškiai suprantama programėlės „Walk15“ socialinė nauda, kurią gauna verslo klientai ir vartotojai, startuoliui leidžia lengviau susikalbėti su esamais ir potencialiais investuotojais. „Žinoma, viena didžiausių iki šiol išmoktų pamokų yra finansinių ir kitų rodiklių išmanymas, draugystė su „Excel“, – pripažįsta pašnekovė ir atkreipia dėmesį, kad startuoliu besidomintys investuotojai visada turi labai konkrečių klausimų apie pajamas, išlaidas, grąžą, verslo augimo bei plėtros perspektyvas ir t. t. Tad išmokti „investuotojų kalbą“, įvairius terminus ir sąvokas – labai svarbu.

Vlada Musvydaitė-Vilčiauskė startuolio "Walk 15" įkūrėja ir vadovė.

„Negali skrajoti padebesiais. Augant verslui, auga ir atsakomybė – privalai nuolat mokytis naujų dalykų, nes investuotojai patiki didelius pinigus“, – svarbias pamokas apibendrina V. Musvydaitė-Vilčiauskė. Su ja sutinka tinklalaidės vedėja Odeta Bložienė, atkreipianti dėmesį, kad inovatyviomis idėjomis socialinį poveikį kuriantis smulkusis ir vidutinis verslas (SVV) Lietuvoje turi gerų galimybių gauti net iki 3 mln. siekiančią paskolą iš INVEGOS.

Siūlo atrasti INVEGOS finansavimo priemones

Finansinės priemonės „Startuok“ paskolos yra finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis ir gali būti skiriamos investicijoms ar apyvartinių lėšų papildymui. Investicijų finansavimo paskola gali siekti iki 3 mln. eurų, o jos trukmė – 10 metų. Apyvartinių lėšų papildymo paskola gali siekti iki 200 tūkst. eurų, o jos trukmė – 3 metai.

Dėl šios priemonės į INVEGĄ gali kreiptis SVV subjektai, atitinkantys įstatyme numatytą SVV statusą ir veikiantys ne ilgiau kaip trejus metus, skaičiuojant nuo įmonės ar individualios veiklos įregistravimo datos. Taip pat paskolą gali gauti SVV, kurie vykdo socialinio poveikio projektus ir veikia ne ilgiau kaip penkerius metus, arba verslai, kurie ne anksčiau kaip nuo 2022 m. vasario 24 d. yra įsteigti Lietuvoje, o jų dalyvis (akcininkas, narys, dalininkas) ar savininkas yra leidimą gyventi Lietuvoje turintis Ukrainos pilietis ar Ukrainos juridinis asmuo ir veikia ne ilgiau kaip penkerius metus. Verslams, vykdantiems socialinio poveikio projektus, ir Ukrainos įmonėms  suteikiama 30 proc. nuolaida paskolų palūkanų normai, kuri nustatyta patvirtintoje kainodaroje.

O. Bložienės teigimu, INVEGA skatina lietuviškų startuolių ryšius su rizikos kapitalo fondais ir yra investavusi į daugiau kaip 10 skirtingų jų, dirbančių tiek su fizinių asmenų, mažų komandų, tiek su įmonių verslo idėjų vystymo programomis. Mat didelę patirtį sukaupę investicijų valdytojai puikiai pažįsta regiono rinką ir taikliais patarimais gali palengvinti kelią pradedantiems verslininkams. Štai INVEGA dalyvauja investuodama kartu su verslo angelais, vien šiam fondui yra skyrusi daugiau kaip 10 mln. eurų iš Europos regioninės plėtros fondo. „Verslo angelų fondo“ portfelyje šiuo metu yra 17 įmonių, sulaukusių investicijų.

Gerai idėjai išvystyti ir įgyvendinti reikia ne tik pinigų. Man aukso vertės buvo verslo angelų ar fondų valdytojų patarimai. Investuotojai plačiau mato rinką, žino jos taisykles, mato, kas yra paklausu ir gali užimti naują nišą. Taip pat jie padeda suvokti, iš ko galima uždirbti daugiausia, atrasti efektyvų savo verslo modelį.

„Gerai idėjai išvystyti ir įgyvendinti reikia ne tik pinigų. Man aukso vertės buvo verslo angelų ar fondų valdytojų patarimai. Investuotojai plačiau mato rinką, žino jos taisykles, mato, kas yra paklausu ir gali užimti naują nišą. Taip pat jie padeda suvokti, iš ko galima uždirbti daugiausia, atrasti efektyvų savo verslo modelį“, – dalijasi bendrovės „Walk15“ įkūrėja ir vadovė. Verslininkė atskleidžia, kad per kelerius veiklos metus išmoko atpažinti investuotojus, kurie startuolį palaiko ir džiaugsme, ir varge. „Man labai svarbu būti tikrai, kad užklupus bėdai ar sunkumams, investuotojai mūsų startuolį palaikys. Todėl pati darau viską, kad pateisinčiau pasitikėjimą“, – sako V. Musvydaitė-Vilčiauskė.

Kodėl startuoliui svarbi komanda?

„Stiprus verslas su INVEGA“ tinklalaidės viešnia įsitikinusi, kad geros idėjos yra graibstomos ir turi paklausą, tad apie nuosavą verslą svajojančius žmones ji ragina tiesiog pradėti – pabandyti įgyvendinti idėją ir pakeisti tiek savo, tiek kitų žmonių gyvenimą. O kad pradžia būtų sklandi, V. Musvydaitė-Vilčiauskė pataria susirasti teisininką ir profesionalus, kurie greitai pasirūpintų buhalterija. Šie sprendimai padeda energiją ir laiką skirti svarbiausiai veiklai. „Žinoma, pagrindinius finansų klausimus vadovui reikia gerai išmanyti, kad verslas augtų ir būtų pelningas“, – pakartoja verslininkė.

Lietuviška programėlė – žingsnių iššūkių kūrimo platforma „Walk15“ praėjusius metus baigė pritraukusi 600 tūkst. eurų investiciją iš didžiausio Europos darnaus judumo fondo „EIT Urban Mobility Impact Ventures“. O pirmieji investuotojai, dar 2021 m. pradžioje, buvo „70 Ventures“, vieni iš INVEGOS Akceleravimo fondo valdytojų, skyrę daugiau kaip 200 tūkst. Eur.
Į startuolį investavusių fondų atstovams patiko, kad „Walk15“ turi aiškius pardavimų tikslus, pagristus tiek į viešąjį, tiek į privatų sektorių orientuotu patikimu verslo modeliu. V. Musvydaitė-Vilčiauskė pabrėžia, kad pasitikėjimą padeda pelnyti ir tai, kad „Walk15“ yra ne vieno žmogaus komanda. Pasak jos, vienam žmogui pritraukti investicijų ir plėtoti startuolį būtų labai sunku, nes investuotojų akyse tokia struktūra yra pernelyg rizikinga.

Tad buvusi sportininkė ir žurnalistė V. Musvydaitė-Vilčiauskė startuoliams pataria ne tik burti stiprią, vieningą komandą, bet ir aktyviai dalyvauti startuolių bendruomenės gyvenime, domėtis, ką veikia ir ką siūlo Inovacijų agentūra, kokias priemones verslo finansavimui atveria INVEGA.

Daugiau apie „Walk15“ istoriją ir verslo galimybes gauti finansavimą, klausykitės tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA” „Youtube“ ir „Spotify“ platformose.