ES lėšos – paspirtis augti

Skatinti Lietuvos verslo augimą ir konkurencingumą, būti aktyviu verslo finansavimo partneriu - tokius tikslus užsibrėžusi šalies vyriausybės įsteigta ir Ūkio ministerijos valdoma finansų institucija „Investicijų ir verslo garantijos" (INVEGA) padėjo jau ne vienai dešimčiai šalies įmonių.

Paskirstys 21 mln. eurų

Viena INVEGA administruojamų priemonių - dalinis palūkanų kompensavimas verslo subjektams imant paskolą plėtrai bei vystymuisi. Pasak INVEGA Visuotinių dotacijų skyriaus vadovo Gintaro Uselio, iš esmės tai ES finansinės paramos teikimas projekto vykdytojui, kompensuojant dalį jo sumokėtų paskolos palūkanų bankui. Tokiu būdu verslo įmonės, gavusios finansinę paramą negrąžinamosios subsidijos forma, gali susimažinti finansavimo kaštus bei lengviau planuotis verslo plėtrą.

2014-2020 m. ES finansavimo laikotarpiu jungtinė dalinio palūkanų kompensavimo priemonė apima tris priemones: dalinis palūkanų kompensavimas smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektų verslumui, SVV subjektų produktyvumui bei pramonės įmonių efektyvumui didinti.

Iš viso jungtinei dalinio palūkanų kompensavimo priemonei įgyvendinti skirta 21 mln. 721 502 eurai iš Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšų.

Rekomenduotų ir kolegoms

Lietuvoje šia galimybe nuo 2016-ųjų jau pasinaudojo ne viena bendrovė iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Kėdainių, Anykščių bei kitų miestų.

Viena pirmųjų dalinį palūkanų kompensavimą išbandė uždaroji akcinė bendrovė (UAB) „Terra chimica“. Kaune įsikūrusi, bet daugiausia užsienyje savo veiklą vykdanti įmonė užsiima didmenine prekyba trąšomis bei kitais chemijos produktais. Jos vadovas Paulius Martinėnas net kiek nustebo paklaustas, kodėl nutarė kreiptis INVEGA pagalbos.

„Jei yra galimybė sutaupyti, kodėl tuo nepasinaudojus? Tiesą sakant, maniau, kad kompensuos mažiau, nei buvo iš tiesų. Likau tikrai patenkintas“, - sakė verslininkas. Kauniečio žodžiais, jam patiko, kad pildant paraišką dėl palūkanų kompensavimo bei garantijos, jam neteko susidurti su ilgomis ir painiomis biurokratinėmis procedūromis. „Didelę dokumentų dalį užpildė bankas, iš kurio ėmiau paskolą. Jie ir patarė INVEGA paslaugas, o man pakako tik užpildyti reikiamas anketas“, - pasakojo P.Martinėnas.

Paklaustas, ar rekomenduotų INVEGA pagalbą savo kolegoms, pašnekovas neabejojo: „Žinoma! Juk nė vienas verslininkas savo veikloje nenori papildomų išlaidų. Juolab, kad kažkokių papildomų įsipareigojimų dėl palūkanų kompensavimo neturiu“, - dėstė jis.

Keleiviams – nauji autobusai

INVEGA teikiama paslauga pasinaudojo ir sostinėje įsikūrusi bendrovė „Olego transportas“, užsiimanti keleivių vežimu. Jos direktorius Edvinas Radionovas teigė apie galimybę kompensuoti dalį palūkanų žinojęs ir anksčiau, tačiau poreikis ja pasinaudoti kilo maždaug prieš metus. Tuomet bendrovė rengėsi įgyvendinti didelės apimties projektą, kuriam reikėjo paskolos.

Kalbantis su bankais buvo prisimintas palūkanų kompensavimo variantas, tad, įsitikinę, kad atitinka visus būtinus kriterijus palūkanų kompensavimui, vilniečiai pateikė paraišką. „Procedūra nebuvo sudėtinga, o jos rezultatai mums tikrai apčiuopiami ir naudingi. Kadangi suma, skirta transporto atnaujinimui, buvo didelė, tai ir kompensacija išėjo taip pat nemaža“, - džiaugėsi E.Radionovas. Jo žodžiais, pagal nustatytas taisykles bendrovei, kaip ir kitoms pareiškėjoms, paskolų palūkanos kompensuojamos pirmuosius trejus metus.

Sėkmingai įgyvendinto projekto dėka, „Olego transportas“ į sostinės gatves bei užsakomuosius reisus po Baltijos bei Skandinavijos šalis išlydėjo per dešimtį komfortiškų „Volvo“ autobusų.

Laikraščio „Kauno diena“ informacija