Investuotojų ir startuolių pasaulis: apie riziką pradėti ir laimėti

Investuotojų ir startuolių pasaulis: apie riziką pradėti ir laimėti

„Investuotojų tikslas, atėjus į įmonę, yra ją užauginti, didinti akcijų vertę, o vėliau ją parduoti ir gauti pelną bei koncentruotis į naujus projektus“, - apie klasikinę rizikos kapitalo fondų veikimo formulę pasakoja Viktorija Vaitkevičienė, dukterinės INVEGOS įmonės „CoInvest Capital“ fondo, investuojančio kartu su verslo angelais, vadovė.

Šis fondas pradėjo veiklą pasitelkdamas valstybės ir ES struktūrinių fondų lėšas rinkos trūkumams užpildyti ir dirba su įmonėmis, kurioms stinga finansavimo, ypač pradinėse stadijose. Kartu su verslo angelais „CoInvest Capital“ jau yra investavęs 15 mln. Eur į 25 įmones, tarp kurių ir tradicinės verslo nišos, kaip maisto, gėrimų elektronikos įmonės, ir visuomenei mažiau pažįstamos giliųjų technologijų, dirbtinio intelekto, energetikos bendrovės ir startuoliai, kaip, pavyzdžiui, vabzdžių auginimo skaitmenizavimo platforma.

V.Vaitkevičienė sako, kad investuotojai šiuo metu atkreipia dėmesį į jau įdirbį padariusias įmones – turinčias komandą, sukūrusias reikalingą produktą ar paslaugą.

„Investuotojams svarbu matyti, kad generuojamos pajamos, yra pelningumas, vertinamos investavimo sąlygos, įmonės pajėgumai ir pasitraukimo iš jos galimybės atsiradus palankiai situacijai. Mūsų fondas taip pasitraukė iš įmonės „Interactio“, teikiančios nuotolines vertėjų paslaugas. Pandemijos metu sparčiai išaugusi bendrovė prisitraukė naujų strateginių investicijų, o mes pasinaudojome proga parduoti savo akcijų paketą. Žinoma, kada ir kaip tą padaryti, nėra vienos formulės ir aiškaus atsakymo. Buvimas investuotoju gali trukti ir 10 m.”, - sako fondo vadovė.

Investuotojams svarbu matyti, kad generuojamos pajamos, yra pelningumas, vertinamos investavimo sąlygos, įmonės pajėgumai ir pasitraukimo iš jos galimybės atsiradus palankiai situacijai.

Nors pastaraisiais metais verslo angelų ir jų investicijų skaičius augo kone dešimt kartų, V. Vaitkevičienė sako, kad 10 iš 11 įmonių vis tik neduoda tokios grąžos, kokios tikėtųsi investuotojai. Geopolitinė, ekonominė situacija šiuo metu jau daro neigiamą įtaką startuolių ekosistemai ir investuotojai linkę dirbti tik su tomis įmonėmis, kurios generuos pelną.

Daugiau V.Vaitkevičienės įžvalgų ir patarimų bei kaip ji pati įdarbina savo pinigus – Žinių radijo laidoje „Verslo pulsas".