Namuose be gliuteno

Kartais tam, kad įgyvendintum susapnuotą, nors ir ne iš pačių džiugiausių aplinkybių gimusią, svajonę, tereikia turėti didelę širdį. „Kai dirbi nuoširdžiai, viskas sugrįžta bumerangu“, – šypsosi Klaipėdoje įsikūrusios specializuotos kepyklėlės „Namai be gliuteno“ įkūrėja Loreta Želnienė ir dalijasi savo verslo sėkmės istorija.

– Loreta, jūsų verslas gimė iš noro pasidalyti sukaupta patirtimi su kitais?

– Prieš trejus metus po ilgų mažosios dukrytės ligų paieškų sužinojome, kad ji alergiška gliutenui. Tai išgirdus buvo baugu – supratau, kad reikės keisti mitybos įpročius, juk produktų be gliuteno pasiūla – labai nedidelė. Gliutenas – tai kviečiuose, rugiuose, miežiuose esantis baltymas, tad išgirdus apie šią alergiją teko atsisakyti visų įprastų kepinių, tarp jų – ir paprasčiausios duonos...

Tada pradėjau skaityti įvairią literatūrą, ėmiau pati kepti ir gaminti. Sukaupusi žinių bagažą supratau, kad mano patirtis gali būti naudinga ir kitoms šeimoms, žmonėms, kurie susidūrė su gliuteno netoleravimu. Nusprendžiau įkurti specializuotą kepyklėlę, kurioje būtų prekiaujama kepiniais be gliuteno ir laktozės. Jau gimus naujo verslo idėjai, susapnavau „Namų be gliuteno“ atidarymą, sapne pamačiau ir kepyklėlės pavadinimą. Taip ir gimė kepyklėlė, krautuvėlė ir kavinukė po vienu stogu, jos tikslas – pasiūlyti platų produktų be gliuteno, laktozės asortimentą ir pasidalyti savo sukauptomis žiniomis.

– Kodėl gliutenas pavojingas jo netoleruojantiems žmonėms?

– Gliutenas jo netoleruojantiems žmonėms sukelia labai daug negalavimų, tokių kaip dermatitas, refluksas, viduriavimas, pilvo pūtimas, kraujospūdžio sutrikimai, migrena... Galėčiau vardinti ir vardinti. Atrodo, jog tai – eiliniai nemalonūs negalavimai, tad neretai žmonės ieško jų sprendimo ne ten, kur reikėtų, galvoja, jog jie praeis savaime.

Užtenka padaryti eksperimentą – nors dvi ar tris savaites atsisakyti gliuteno, pastebėti organizmo pokyčius. Jei negalavimai išnyks, žinosite, kur slypėjo problema. Nė vienas gydytojas to nepadarys už jus.

– Esate pirmoji vieta Lietuvoje, kur viskas gaminama be gliuteno?

– Džiaugiamės, kad esame pirmoji tokia kepyklėlė Lietuvoje, mūsų asortimentas – be gliuteno ir be laktozės. Pas mus nėra kryžminės taršos, kuri gali pasitaikyti kitose kepyklėlėse, kur produktai kepami ir iš kvietinių miltų, ir iš miltų be gliuteno. Mes kruopščiai atsirenkame žaliavas, tiekėjus, klientai jau įvertino ir tai, kad nenaudojame sintetinių priedų, konservantų.

– Verslo pradžiai pasinaudojote Europos Sąjungos investicijomis. Ar sudėtinga buvo gauti paramą?

– Verslui pradėti mums pritrūko lėšų įrangai. Tad kreipėmės į banką,  kuris pasiūlė pasinaudoti Atviro kreditų fondo 2 (AKF2) paskola, kurią administruoja UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“). Ten mums pasiūlė susigrąžinti dalį faktiškai sumokėtų paskolos palūkanų – pasinaudojome priemone „Dalinis palūkanų kompensavimas“, finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Jaunam verslui tai – pagalba, kurią gavus galima tikslingai investuoti sutaupytus pinigėlius. Visi procesai vyko labai sklandžiai, vadybininkės dirbo puikiai, mums beliko tik padėti parašus.

– Kokių gardumynų rasime „Namuose be gliuteno“?

– Kaip kepyklėlei be gliuteno ir be laktozės mūsų asortimentas yra ypač gausus. Kepame net devynių rūšių duoną – bolivinių balandų, migdolinę ir grūdinę, desertinę su datulių pasta ir kitas. Be to, siūlome paragauti apie 25-ių skirtingų sausainių ir keksų, o kur dar tortai ir desertai! Asortimentas gana didelis ir paklausus. Taip pat klientams siūlome ir dar siauresnę liniją – kepinius kitų alergijų turintiems žmonėms, veganams.

Gliuteno netoleruojantiems žmonėms svarbu, kad nuo šiol jie gali nesibaimindami pasigaminti kad ir paprastą sumuštinį su duona, pasilepinti saldžiais kepiniais, sveikesniais desertais.

– Viską kepate ir receptus kuriate patys?

– Receptus su profesionalia technologe-kepėja kuriame, perkuriame ir tobuliname ilgai, kol geriausios kokybės ir skonio gaminys pasiekia klientus. Kepiniai be gliuteno kepami ir jų receptai kuriami visai kitaip nei, tarkime, kvietinių miltų kepinių. Kiekvieną dieną tobulėjame, išmokstame vis kažką naujo. Turime ir unikalių receptų, kurie yra mūsų kepinių TOP penketuke, pavyzdžiui, avinžirnių keksiukai su kerobu, bolivinių balandų duona ar migdoliniai veganiški sausainiai su juoduoju šokoladu ir stevija.

– „Namams be gliuteno“ netrukus bus metai. Ar turite nuolatinių lankytojų?

– Atsidarėme praėjusių metų liepos pradžioje. Daugiau nei pusė mūsų lankytojų yra nuolatiniai, tai gliuteno netoleruojantys žmonės, kuriems mūsų kepiniai – ypač duona – yra būtinybė. Kiti klientai mūsų kepinius pamėgo dėl sveikesnės jų sudėties, šviežumo, kadangi kepame po nedaug produktų kasdien.

– Ką patartumėte žmonėms, norintiems pradėti savo verslą?

– Tiesiog reikia turėti svajonę, nuojautą ir sėkmę... Ir nebijoti žengti to pirmojo žingsnio. Kai dirbi nuoširdžiai – viskas sugrįžta bumerangu. Tai pastebiu dirbdama su klientais – pati sukuosi kepyklėlėje, bendrauju, o neretai ir kepu produktus. Manau, kad tai ir yra didelė sėkmės dalis. Kadangi su gliuteno netoleravimu susiduriu šeimoje, iš patirties dalijuosi patarimais ir pastebėjimais, galiu išsamiai paaiškinti gliuteno netoleravimo ypatumus. Kalbėdama su klientais neretai pasijaučiu tarsi gydytoja, vaistininkė ar psichologė. (Šypsosi.)

Gal pasirodys juokinga, bet žmonės, išgirdę diagnozę, kad netoleruoja gliuteno, pasimeta, nežino, ką valgyti ir kaip gyventi, – tačiau pasikalbėjus, paaiškinus baimė išnyksta. Be galo smagu, kai klientai sugrįžta padėkoti, pasidžiaugti, kad „Namuose be gliuteno“ atrado bendraminčių. Formuojasi artima bendruomenė.

Žurnalo „Lamų slėnis“ informacija