Rizikos kapitalo investicijos į startuolius: pinigų gavimas - tik pradžia

Rizikos kapitalo investicijos į startuolius:  pinigų gavimas  - tik pradžia

Kiekvienas vienaragis kažkada buvo startuolis, o kiekvienas startuolis – potencialus vienaragis. Tačiau daugumą startuolių vienija ta pati problema – lėšų, leidžiančių monetizuoti idėjas, trūkumas. INVEGOS dukterinė įmonė „CoInvest Capital“ iki 2022 m. pabaigos jau investavo per 8 mln. eurų į 20 įmonių, kurios turi potencialo ateityje garsinti Lietuvą tarptautinėje arenoje.

Tobulinimosi platforma mokytojams

315 tūkst. eurų investicijos pagal priemonę „Ko-investicinis fondas II“ sulaukusios edukacinės bendrovės „Vedliai” įkūrėja Monika Katkutė-Gelžinė neabejoja, kad investuotojų veikla – gerokai daugiau nei startuolių finansavimas. „Tai finansinis instrumentas įmonėms, tačiau jis kuria aukštesnę pridėtinę vertę, sprendžia socialines, sveikatos ir kitas svarbias visuomenei problemas, o tai kilsteli visą šalį”, - sako verslininkė.

Jos vadovaujama bendrovė parengė sistemą, kuri padeda mokytojams stiprinti savo kompetencijas bei parengti darbui mokytojo asistentus. Šiuo metu platforma „Vedliai” naudojasi apie 50 proc. Lietuvos mokytojų, galvojama apie plėtrą į užsienį.

Pasak M. Karkutės-Gelžinės, be pagalbos su finansine priemone „Ko-investicinis fondas II“, jos įmonė greičiausiai iš viso nebūtų atsiradusi. „Tradicinės finansavimo priemonės - ne mums. Jei įprastas startuolis per 1-2 mėnesius gali įsivertinti, ar jų produktas reikalingas, mums reikia mažiausiai vienerių mokslo metų. Mūsų verslas įsivažiavo tik po trejų metų, mes tikrai nebūtume pajėgę tiek laiko mokėti palūkanų bankams, jei būtume bandę naudotis kitomis finansavimo priemonėmis ir prisiimti riziką, kad projektas gali ir nepavykti. Labai įsiminė vieno verslo angelo pamokymas: pinigų gavimas – tik pradžia. Didžiausias darbas yra tuos pinigus įdarbinti. Ir mūsų srityje tą padaryti greitai neįmanoma“, - pasakoja „Vedlių” įkūrėja M. Katkutė-Gelžinė.

Sprendžia demencijos problemą

„Mes žvalgėmės po įvairius finansavimo šaltinius ir nusprendėme seed funding siekti Lietuvoje. Esame mokslininkai, mums verslo pasaulis svetimas, o čia viskas buvo aiškiau ir paprasčiau. Apskritai Lietuvą galima pagirti už dinamiškumą ir dėmesį pradedantiems verslus“, - sako Julija Krupic, Kembridže lietuvių mokslininkų įkurtos bendrovės „Cambridge Phenotyping“ vyriausioji mokslinės veiklos vadovė.

„Cambridge Phenotyping“  produktas, bendrovės nuotr.

Ši bendrovė sukūrė labai specifinį produktą – specialų narvą pelėms su itin sudėtinga įranga, leidžiančia automatizuoti didelę dalį su jomis atliekamų tyrimų.
„Mes dirbame su moksliniais sprendimais, skirtais gydyti itin aktualią šių laikų problemą – senatvės demenciją. Mokslininkų sukurti vaistai praeina kelias tikrinimo grandis ir atrinkti potencialiai naudingi vaistai testuojami su laboratorinėmis pelėmis. Mūsų įranga leidžia automatizuotai surinkti didelę dalį tyrimų rezultatų, pavyzdžiui, kaip vaistai paveikia konkrečią pelės atminties dalį“, - pasakoja J. Krupic.

Bendrovė iš „CoInvest Capital“ sulaukė 340.000 Eur investicijos, dar papildomai skyrė lėšų ir verslo angelai su tikslu projektą komercializuoti.

„Esame mokslininkai, mums verslo pasaulis svetimas, o čia viskas buvo aiškiau ir paprasčiau. Apskritai Lietuvą galima pagirti už dinamiškumą ir dėmesį pradedantiems verslus.

Investicija iki 1,2 mln. eurų

„Ko-investicinis fondas II“ – tai rizikos kapitalo priemonė, kurią valdo INVEGA, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, kartu su dukterine įmone „Kofinansavimas“ (Coinvest Capital). Ji finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Ši priemonė skirta vystyti Lietuvos rizikos kapitalo rinką, auginti naujus rizikos kapitalo rinkos dalyvius ir tokiu būdu suteikti platesnį kapitalo prieinamumą naujoms perspektyvioms Lietuvos įmonėms, turinčioms ribotas galimybes pasinaudoti bankų siūlomomis verslo finansavimo priemonėmis.
Pasak Justinos Malinauskės, INVEGOS vyresniosios projektų vadovės, „Koinvesticinis fondas II“ priemone pasinaudojusios įmonės valdomos stiprių, motyvuotų komandų.
„Šia pagalba dažniausiai naudojasi startuoliai – bendrovės, kurios turi puikių idėjų, tačiau neturi lėšų verslui pradėti. Dažnai tai tokios įmonės, kurių veiklos specifika neleidžia pasinaudoti tradicinėmis finansavimo priemonėmis, nes labai ilgas verslo įsivažiavimo laikas, kartais tai labai specifiniai projektai, kurie tradicinių kredito įstaigų nebūtų finansuojami, nes jų rizika – labai aukšta“, - sako J. Malinauskė.

„CoInvest Capital“ su privačiais investuotojais investuoja į nepaskirsčiusias pelno labai mažas, mažas ir vidutines įmones. Novatoriškos įmonės gali tikėtis investicijų iki 1,2 mln. eurų, o kitos – iki 0,6 mln. eurų.
Investicijos atliekamos tik į potencialiai gyvybingus projektus, galinčius sukurti numatytą investicijų grąžą ir užtikrinančius lengvai prognozuojamą investuotojų pasitraukimą vėliau.

 Nuotrauka viršuje: centre - Monika Katkutė-Gelžinė, UAB "Vedlys" vadovė;  15min.lt nuotr.