Su lengvatine paskola auginti verslą lengviau

Jei naudojate plastikines dėžes, perkate buitinę ar auto chemiją, kečupą plastikiniuose buteliuose ar aušinimo skystį automobiliui plastikiniame bakelyje, gali būti, kad jie pagaminti vienoje iš UAB „Plasteksus“ grupės įmonių.

Per 10 metų – į lyderius

Bendrovė, kurios istorija prasidėjo kiek daugiau negu prieš dešimtmetį, šiandien gamina standžias ir lanksčias plastiko pakuotes maisto, gėrimų, asmens higienos, buitinės ir auto chemijos, kitiems gaminiams ir yra viena didžiausių plastikinės pakuotės projektuotojų ir gamintojų Baltijos šalyse.

„Mūsų gaminiai turi didelę paklausą ne tik Baltijos šalyse. Juos eksportuojame į Vokietiją, Olandiją, Izraelį, iš viso daugiau kaip į 10 šalių“, – pasakoja nuo pat įkūrimo bendrovei vadovaujantis Egidijus Vitkevičius.

Pasak jo, įmonių grupės, kurioje dirba daugiau kaip 160 žmonių, konsoliduotos pardavimų apimtys 2017 m. siekė 6,5 mln. Eur, planuojama, kad 2018 m. jos augs 10 proc. Nors E. Vitkevičius juokauja, kad eksporto galimybes riboja logistikos kaštai – eksportuoti apsimoka ne viską, nes kuo didesnes talpas veži užsakovui, tuo daugiau veži ir „oro“, o plėvelių ir maišų į tą patį automobilį galima pakrauti gerokai daugiau – įmonių grupės specialistai nuolat analizuoja, kokios tendencijos vyrauja taros ir pakuotės srityje, kokių gaminių paklausa gali didėti, todėl pastaruoju metu didinama šiukšlių maišų gamyba iš perdirbto polietileno.

Sėkmės pagrindas – modernizacija

UAB „Plasteksus“ direktorius pasakoja, kad įmonės istorija prasidėjo tada, kai jis kartu su dviem bendraminčiais nusprendė pasitraukti iš giminingos įmonės, kurioje dirbo apie 10 metų, ir įkūrė savo verslą. „Mums buvo įdomu patiems auginti įmonę, kurti ir įvesti į rinką naujus produktus, ieškoti jiems naujų rinkų. Didžiausią emocinį pakilimą jaučiu tada, kai pavyksta sukurti ką nors naujo“, – pasakoja E. Vitkevičius. Pradėję nuo keleto PET butelių, vėliau, diegdami naujas modernias technologijas, UAB „Plasteksus“ jie nuolat plėtė ir asortimentą, ir gamybos apimtis.

„Ne pelnas, nes jauna įmonė negali tiek daug greitai uždirbti, o galimybė palankiomis sąlygomis gauti paskolą padėjo mums sparčiai vystytis: plėsti asortimentą ir siūlyti rinkai vis naujus kokybiškus gaminius, investuoti į naujas technologijas, modernizuoti gamybą bei didinti pardavimų apimtis“, – sako E. Vitkevičius.

Per kelerius pastaruosius metus UAB „Plasteksus“ pasinaudojo įvairiomis galimybėmis, kurias Lietuvos smulkiajam ir vidutiniam verslui (SVV) skatinti ir jo konkurencingumui didinti teikia UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) ir jos partneriai.

2017 m. įmonė kreipėsi į Šiaulių banką – vieną iš dviejų bankų, teikiančių pasidalytos rizikos paskolas (PRP), finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo (ERPF). „515 tūkst. Eur paskola su „Invega“ garantija apyvartiniam kapitalui suteikė galimybę plėsti gamybos apimtis ir eksportą į Skandinaviją, Italiją ir kitas šalis. 2018 m. mūsų apyvartą augins būtent eksporto didėjimas, – sako E. Vitkevičius ir priduria: – Jei nori, kad įmonė būtų moderni ir plėstų gamybą, nuolat reikia ir apyvartinių lėšų, ir investicijų. Galimybė gauti paskolą lengvatinėmis sąlygomis padeda mums atsižvelgti į kintančius užsakovų poreikius ir būti konkurencingiems“.

Paskola – verslui plėsti

PRP – tai lengvatinė paskola arba kredito linija, kurią su mažesnėmis palūkanomis teikia Šiaulių bankas ir bankas „Swedbank“: jie savo lėšomis finansuoja 55 proc. visos PRP  sumos, o likusius 45 proc. skiria „Invega“, administruojanti ERP fondo lėšas, skirtas SVV subjektų paskoloms finansuoti. Tokia pačia proporcija pasidalijama ir paskolos negrąžinimo rizika. Viena maksimali paskola investicijoms ar apyvartiniam kapitalui vienai įmonei gali siekti iki 4 mln. Eur, paskolų skaičius įmonei nėra ribojamas (išimtis – kai ji teikiama kaip de minimis pagalba).

Pasak Šiaulių banko Paslaugų vystymo tarnybos vadovo Mindaugo Rudžio, kai klientas ateina į banką ir pristato verslo planą bei poreikius, banko specialistai parenka ir pasiūlo finansavimo sprendimą su atitinkama finansine priemone ar be jos.

Šia praėjusių metų antroje pusėje atsiradusia galimybe – PRP lengvatine paskola – jau pasinaudojo daugiau kaip 40 SVV – Šiaulių banko klientų. Iš viso iki 2020 m. rugpjūčio mėn. Šiaulių bankas planuoja suteikti pasidalytos rizikos paskolų už 106 mln. eurų. Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad ne visi smulkieji ir vidutiniai verslininkai patys domisi įvairiomis finansavimo galimybėmis. „Ne visiems ir ne visada verslo poreikiams reikia didelių sumų, todėl „Invega“ bei jos partneriai – bankai, lizingo bendrovės ir kredito unijos siūlo nemažai skirtingų finansavimo ar kompensavimo priemonių. Visa informacija yra mūsų interneto svetainėje www.invega.lt, o jei žmogui sunku nuspręsti, kokios būtent paskolos jam reikia, mūsų specialistai visuomet pasirengę jį pakonsultuoti“, – papildo bankininką „Invega“ Marketingo skyriaus vadovė Asta Slapšienė.

Žurnalo „Investuok“ informacija