Innovative Pharma žarnyno sindromui gydyti pasitelks augalų egzosomas: INVEGA tam skyrė 190 tūkst. Eur.
UAB „Innovative Pharma Baltics“ yra pirmoji įmonė, kurios naujam produktui sukurti skirta 190 tūkst. Eur pagal nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGOS) skatinamąją priemonę „Perspektyva“. Įmonė finansavimą skirs dirgliosios žarnos sindromo prevencijai bei jo sukeltam diskomfortui mažinti, o tam bus pasitelktos augalų egzosomos.
Bendrovė „Innovative Pharma Baltics“, jau daugiau kaip 10 m. užsiima maisto papildų ir medicinos priemonių kūrimu, gaminimu bei pardavimu, o nuo 2017 m. imasi ir įvairių inovacijų – dirba nutrigenomikos srityje ir su augaliniais egzosomų tyrimais.
„Esame sukūrę ir užregistravę dvi medicinos priemones, paremtas augalinėmis egzosomomis, kurios turi antivirusinį poveikį. Taip pat ir du nutrigenomikos produktus, skirtus uždegimams sąnariuose ir akyse mažinti. Šiais produktais, be Europos šalių, prekiaujame ir Artimųjų Rytų šalyse bei Šiaurės Afrikoje“, – pasakoja bendrovės valdybos narys Steponas Kvietkauskas.
Egzosomos pateko į dėmesio centrą kaip nauja biologiškai aktyvi medžiaga, kuri gali būti naudinga ir žmogui.
Pristatydamas augalų egzosomas, Mindaugas Potapovas, UAB „Innovative Pharma Baltics“ Mokslinių tyrimų ir plėtros vadovas, pasakoja, kad jos pateko į dėmesio centrą kaip nauja biologiškai aktyvi medžiaga, kuri gali būti naudinga ir žmogui. Šiose nanodydžio membrana apgaubtose pūslelėse yra biomolekulių, kurios daro įtaką augalo vystymuisi ir apsaugo augalą nuo patogenų.
„Tyrimų rezultatai rodo, kad tiek užkrėstų, tiek sveikų augalų egzosomos turi baltymų, susijusių su augalų atsaku į stresą, imuniteto aktyvinimą, palyginus su bendru augaliniu ląstelių gaminamu ir kaupiamų baltymų profiliu“, – sako M. Potapovas.
Pasak M. Potapovo, gauti tyrimų rezultatai galimai patvirtina tai, kad augalai infekcijos pradžioje naujų pūslelių greitai nesudaro, o naudojasi jau esančiomis egzosomomis, kaip iš anksto paruoštu gynybiniu arsenalu, išleidžiant jas į pažeistą erdvę, kai to reikia. Tai reiškia, kad į žmogaus organizmą patekusi augalinės kilmės egzosoma ne tik nesukels jokio pašalinio efekto, bet ir prasiskverbusi į įvairias epitelio ląsteles, pavyzdžiui, virškinimo trakto ar kvėpavimo takų epitelius, veiks kaip priešuždegiminis ląstelių gyvybingumą ir tinkamą funkciją palaikantis barjeras.
INVEGOS skirtas finansavimas bus panaudotas naujo produkto sukūrimui – įrangai, žaliavoms bei mokslininkų atlyginimams.
S. Kvietkauskas pasakoja, kad INVEGOS skirtas finansavimas bus panaudotas naujo produkto sukūrimui – įrangai, žaliavoms bei mokslininkų atlyginimams.
Tiesioginėmis paskolomis „Perspektyva“ pasinaudoti ir gauti iki 1 mln. Eur dydžio paskolą gali visų dydžių įmonės. Ši priemonė skirta vykdyti pramoninius tyrimus ir (ar) bandomąsias taikomąsias bei inovacines veiklas, kurių tikslas yra mokslo tyrimų rezultatų ir išradimų panaudojimas, siekiant išplėtoti ir atnaujinti gaminamą produkciją ar paslaugas. Pagal priemonės sąlygas, inovatyvi prekė, paslauga ar technologijos rinkai turi būti pateikti ne vėliau kaip per 5 m. nuo paskolos sutarties pasirašymo. Neseniai INVEGA atnaujino paskolos teikimo sąlygas, todėl nebebus reikalaujama užtikrinimo priemonių, nebent verslas pats nuspręstų jas pateikti, o palūkanų norma priklausys nuo verslo kredito reitingo, pasiūlyto užtikrinimo priemonių dydžio ir likvidumo. Su priemonės sąlygomis verslas taip pat kviečiami susipažinti INVEGOS internetinėje svetainėje.