Lietuvoje norinčių kurti verslą netrūksta – labiausiai trukdo baimė susimauti

Sukurta: 2017-07-20

Lietuvos gyventojai yra verslūs žmonės, tačiau specialistai pastebi, kad nuosavo verslo kūrimas juos labiausiai gąsdina galima nesėkme visuomenės akyse ir jos ribotos tolerancijos klaidoms. Pasaulinis verslumo tyrimas AGER 2016 (Amway Global Entrepreneurship Report) atskleidė, kad bent artimoje aplinkoje būsimieji verslininkai turi palaikymą: net 58 proc. jų paremtų šeima ir draugai. Verslo psichologas Dainius Baltrušaitis teigia, kad drąsa išsiskirti yra svarbi būsimos verslo sėkmės dalis.

Kolektyvizmas, kaip iniciatyvų gesintojas

Verslo psichologo Dainius Baltrušaičio nuomone, baimė susimauti yra pakankamai universali, tačiau mūsų šalyje ją dar ir stipriai katalizuoja aplinka.

„Mes esame labai dideli kolektyvistai – Lietuvoje tikrai daug kam rūpi, ką apie juos galvoja kiti. Pastebėkite, kaip greitai pas mus plinta ir prigyja įvairios mados, elgesio būdai. Tiesiog  esame labai linkę klausyti aplinkos, nes taip jaučiamės gerai, saugesni. Susimovimo baimė tokiame kontekste labai natūrali. Bijoma aplinkinių reakcijos, sukuriamas spaudimas, kurio kai kurie neatlaiko“, – sako D. Baltrušaitis.

Tačiau ryžtantis pradėti nuosavą verslą, sukurti tai, kas bent kažkiek keistų pasaulį, nuo visuomenės spaudimo būtina atsiriboti, antraip pamiršus savo svajones teks toliau plaukti pasroviui.

„Verslas yra rizika, tačiau kartu tai ir naujos galimybės. Tie, kurie iš tikrųjų nori keisti gyvenimą ir pradėti verslauti, vadovaujasi visai kita logika. Žmonės, kurie ryžtasi verslui, yra tie, kurie nebijo darbo ir rizikos. Jie supranta, kad bus sunku, bet dėl svajonės yra pasiryžę dirbti“, – sėkmingų pradedančiųjų verslininkų portretą piešia psichologas.

Pasaulinio tyrimo duomenimis, vienas pagrindinių lietuvių motyvų turėti savo verslą yra noras būti pačiam sau viršininku - net 51 proc. tai įvardija pagrindine verslo kūrimo priežastimi. Lietuvius taip pat motyvuoja galimybė gauti papildomų pajamų (46 proc.), o savirealizacijos troškimas bei noras įgyvendinti svajonę motyvuoja per 40 proc. pradedančiųjų verslininkų

Lėšos startui – pasiekiamos ranka

Verslo skatinimo priemones įgyvendinančios finansų institucijos UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) l. e. generalinio direktoriaus pareigas Algis Skiauterė sako pastebintis, kad besikreipiančius dėl finansinės paramos verslo pradžiai kur kas labiau stabdo psichologiniai barjerai nei nuogąstavimai dėl pradinio finansavimo.

„Kiekvienas, kuris kreipiasi investicijų verslo pradžiai, žino, kad svarbiausia – gera idėja, bet ne ką mažiau svarbu – patiems ja patikėti. Savas verslas dažniausiai pradedamas arba plečiamas dėl asmeninės, artimųjų gerovės, todėl baimė suklysti yra tikrai didelė. Vertindami projektus ir bendraudami su būsimais verslininkais,   dažnai susiduriame, kad tam, jog pradėtų savo verslą, jiems reikėjo įveikti daug barjerų, išgryninti verslo idėją, susiskaičiuoti būsimas investicijas ir esamas lėšas bei pasiryžti rizikuoti. Tiesa, ne visi tam pajėgūs. Tačiau mes, kaip ilgamečiai verslo partneriai, matome ir be galo daug sėkmės istorijų, prie kurių tenka prisidėti“, – įsitikinęs A. Skiauterė.

Pasako jo, jeigu dėl idėjos sėkmės abejojama, abejonės gana greitai išsisklaido išgirdus apie galimybę gauti lengvatinę paskolą. Būtent verslumo skatinimo paskolos, kurios teikiamos itin žemomis palūkanomis per kredito unijas ir finansuojamos iš 2014-2020 m. Europos socialinio fondo lėšų, leidžia gana saugiai startuoti versle.

Tam pritaria ir verslo psichologas D. Baltrušaitis, sakydamas, kad finansinių išteklių trūkumas šiais laikais – menka kliūtis. „Finansavimo baimės ir rizikos šiomis dienomis tikrai jau nebėra tokios didelės. Egzistuoja aibė lanksčių instrumentų, fondų ir įvairiausių galimybių, kaip verslą finansuoti, taip pat netrūksta ir patarėjų bei pagalbininkų. Vienintelis dalykas, kuris stabdo – netikėjimas, kad iš tiesų galima tai padaryti. Tikrai nenurašyčiau visko finansams, o mano sėkmės formulė pradedantiesiems susideda iš trijų komponentų: tikėti, kad gali, turėti gerą idėją ir daug dirbti“, – reziumuoja psichologas.

Svetimas rūpestis – asmeninė sėkmė

Verslo psichologas Dainius Baltrušaitis teigia, kad kiekvieno verslo sėkmė yra noras pirmauti.

„Pradžia visuomet yra idėja, vizija, mintis, svajonė – tai, kas sunkiai pamatuojama, bet labai svarbu. Noras sukurti daugiau, nei sukurta, padaryti geriau ir daugiau. Tokia yra bet kurio verslo raison d’etre. Jei šito nėra, kyla pagrįstas klausimas, kam toks verslas reikalingas“, – sako D. Baltrušaitis.

Pasak jo, šiais laikais verslą gali kurti tas, kuris yra pasiryžęs kiekvieną rytą atsikelti su viena ir ta pačia mintimi – ką šiandien galiu padaryti geriau nei vakar? Ką dar galiu padaryti, kad klientas būtų labiau patenkintas?

„Gyvename laikais, kur būtinybė atitikti kliento lūkesčius ir norus – didesnė nei bet kada anksčiau. Tiesiog, jei nepataikysiu aš, visada atsiras tas, kuris lūkesčius atlieps geriau. Tokia yra sėkmės paslaptis. Verslas turi kurti pridėtinę vertę ir spręsti problemas – to būtina nepamiršti pačioje verslo kūrimo pradžioje“, – įsitikinęs verslo psichologas.