Naujame NATO inovacijų fonde Lietuvai atstovaus INVEGA

Naujame NATO inovacijų fonde Lietuvai atstovaus INVEGA

2022 m. birželio 30 d. Lietuva kartu su kitomis 22 šalių NATO sąjungininkėmis vykusiame Madrido viršūnių susitikime pasirašė NATO inovacijų fondo (NIF) įsipareigojimo laišką, kuriuo Lietuva pasižada dalyvauti fonde ir skirti finansinius įnašus. Lietuvai šio fondo įgyvendinime atstovauti paskirta nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), o Ekonomikos ir inovacijų ministerija taps NIF ir Gynybos inovacijų akceleratoriaus Šiaurės Atlanto regionui (DIANA) koordinuojančia institucija.

Finansinis įnašas į NIF kiekvienai šaliai bus skaičiuojamas proporcingai pagal tam tikrą formulę. Lietuvos finansinis įnašas į naująjį NATO fondą sudarys iki 28,81 mln. Eur.

„Tai, kad fondo veikloje Lietuvai atstovaus nacionalinė plėtros įstaiga, yra didžiulis pripažinimas INVEGAI. Turime nemažą rizikos kapitalo fondų steigimo ir jų įgyvendinimo patirtį, todėl buvo atsižvelgta į mūsų jau sukauptas žinias ir ne be priežasties buvome pakviesti dalyvauti šiame fonde“, – sako INVEGOS generalinio direktoriaus pavaduotoja, Verslo plėtros direktorė, INVEGOS atstovė NIF Inga Beiliūnienė.

Turime nemažą rizikos kapitalo fondų steigimo ir jų įgyvendinimo patirtį, todėl buvo atsižvelgta į mūsų jau sukauptas žinias ir ne be priežasties buvome pakviesti dalyvauti šiame fonde

NIF – tai rizikos kapitalo fondas, į kurį investuos NATO sąjungininkės, sutikusios dalyvauti fondo veikloje. Tikimasi, kad 1 mlrd. Eur vertės fondas padės sukurti inovatyvias technologijas saugumo ir gynybos srityse ir sustiprins pačią NATO aljanso inovacijų ekosistemą. Todėl fondo investicijos bus atliekamos į dvigubos paskirties produktus (arba technologijas) NATO nustatytose proveržio technologijų srityse, tokiose kaip: dirbtinis intelektas, didelių duomenų apdorojimas, kvantinės technologijos, biotechnologijos ir kt.

„Investicijos bus atliekamos tik į pačiame fonde dalyvaujančių valstybių įmones arba į rizikos kapitalo fondus, kurių bent 70 proc. investicijų atiteks fonde dalyvaujančių valstybių įmonėms. O vienos investicijos dydis į įmonę galės siekti net iki kelių dešimčių milijonų eurų. INVEGA investuos į NIF, t. y. taps jo dalyve, ir tai bus dar viena finansinė priemonė INVEGOS valdome Inovacijų skatinimo fonde, kuria jau netolimoje ateityje pasinaudoti bus skatinamas ir Lietuvos verslas“, – pasakoja I. Beiliūnienė.

INVEGA investuos į NIF, t. y. taps jo dalyve, ir tai bus dar viena finansinė priemonė INVEGOS valdome Inovacijų skatinimo fonde, kuria jau netolimoje ateityje pasinaudoti bus skatinamas ir Lietuvos verslas

Numatoma, kad NIF turėtų veikti 15 m. Aktyviausios investicijos planuojamos per artimiausius 8 m.