INVEGA išmokėjo dar vieną palūkanų kompensacijų dalį įmonėms

Nacionalinė plėtros įstaiga Investicijų ir verslo garantijos (toliau –– INVEGA) įmonėms per balandį išmokėjo 551 tūkst. eurų palūkanų kompensacijas pagal priimtus 1751 teigiamus sprendimus. Iš viso iki balandžio 20 d. kompensuota daugiau kaip 4 mln. Eur palūkanų. Dauguma pareiškėjų - smulkiojo verslo atstovai, kuriems buvo reikalinga skubi nedidelės apimties pagalba.

Palūkanų kompensacijų gavėjais tapo įmonės, vystančios verslą pramogų, renginių techninio aptarnavimo, maitinimo, apgyvendinimo bei grožio paslaugų sektoriuose. Šių ir kituose sektoriuose veikiančių įmonių veiklą tiesiogiai palietė Lietuvoje paskelbtas karantinas: ji visiškai uždrausta arba itin smarkiai apribota. Smulkios ir vidutinės įmonės neteko užsakymų, pradėjo strigti jų atsiskaitymai, joms teko prašyti finansų įstaigų atidėti paskolų grąžinimą. Kompensuotos palūkanos palengvina įmonių finansinę naštą, todėl šios INVEGA priemonės paraiškų srautas nuolat auga.

„Noriu pabrėžti, kad įvykdėme dar vieną palūkanų kompensacijų mokėjimą, – sako INVEGA vadovas Kęstutis Motiejūnas. – Išmokėjome mėnesio kompensacijas tiems, kas pateikė paraiškas dar kovą. Nuolat sulaukiame naujų paraiškų ir jau matome, kad kompensacijų apimtis augs dešimtimis kartų“.

Pasak jo, nuo balandžio pradžios INVEGA sulaukė dar 652 paraiškų, kurių bendra vertė apie 7 mln. eurų.

Paraiškos dėl palūkanų kompensavimo teikiamos per elektroninę paraiškų teikimo sistemą pasirašant mobiliuoju parašu. Pateikti paraišką įmonės vardu gali jos vadovas arba jo įgaliotas asmuo. Siekdami palengvinti paraiškų pildymą INVEGA specialistai sukūrė mokomąjį filmuką, kuriame pristatomi visi žingsniai, kaip tai padaryti. Papildomos informacijos apie paraiškų pildymą galima rasti ir INVEGA interneto svetainėje.

Komentuodamas palūkanų kompensavimo procesą K. Motiejūnas pabrėžė, kad santykinai nedideli kompensacijų mokėjimai turi kritinę reikšmę konkretiems verslams.

„Dažnai girdžiu, kad žadama milijardinė valstybės pagalba, o iš tikrųjų verslą pasiekia tik menka jos dalis, – tvirtina K. Motiejūnas. – Sunku paneigti, kad praktinis politinių sprendimų įgyvendinimas reikalauja laiko. Bet pirmieji mokėjimai yra ypač reikšmingi dėl to, kad jie gelbėja mažiausius. Pusė milijono eurų yra nedidelė milijardinio paketo dalis, bet daugiau kaip tūkstančiui įmonių tai buvo indėlis į jų veiklos pratęsimą“.

Kaip skelbta anksčiau, Vyriausybė paskyrė 23 mln. eurų tam, kad visiškai kompensuotų smulkiojo ir vidutinio verslo mokamas palūkanas tais atvejais, kai dėl COVID–19 pandemijos paskolų ar finansinės nuomos (lizingo) grąžinimas atidėtas nuo 2020 m. kovo 16 d. Palūkanos už atidėtus paskolų ir finansinės nuomos (lizingo) mokėjimus kompensuojamos už investicines ir apyvartines paskolas, kurios atitinka šiai priemonei taikomus kriterijus.

Naujausia informacija apie visas INVEGA siūlomas priemones ir per jas teikiamą valstybės pagalbą su sunkumais susiduriančiam ar naujų galimybių ieškančiam verslui skelbiama interneto svetainės specialioje skiltyje Pagalba verslui COVID-19 krizės metu.