Jaunam startuoliui teko 0,5mln. eurų investicija

Iš Elektrėnų kilęs Nerijus Juškaitis (50) daugiau nei 15 metų profesionaliai konsultuoja startuolius, investuoja į perspektyvius verslus ir šiandien gali papasakoti apie prieš devynis mėnesius sėkmingai startavusį projektą „CV site“, kuris pritraukė didesnę nei 0,5 mln. eurų investiciją iš Europos Sąjungos.

Niekas nenutinka spragtelėjus pirštais

N. Juškaitis atskleidžia, kad idėja sukurti „CV site“ kilo beveik prieš metus. Tuo metu verslininkas pastebėjo, kad rinkoje analogų nėra: „Pamatėme, kad yra CV sukūrimo puslapiai, skelbimų portalai, bet sujungiančios sistemos, kurioje ir darbdavys, ir kandidatas turėtų naudos, tikrai nebuvo. Ėmėme galvoti, kaip turėtų atrodyti paslauga, kaip ją reikėtų įgyvendinti.“

Profesionalus verslo konsultantas pasakoja, kad jei tai būtų darę be europinės paramos, nereikėtų suderinimų, įvairių raštų, tačiau to tikrai nevadina didžiule našta ilgamečiams verslininkams, tačiau įsivaizduoja, kaip galėtų jaustis pradedantieji. Jiems tai galėtų būti kliūtis, nes lauktų daug nežinomybės. Pašnekovas primena, kad jei tai galime pavadinti našta, tam yra kompanijos, kurios gali už administravimo paslaugą viską perimti. Dėl to pats verslo pradininkas gali susikoncentruoti į projekto vystymą, analizę, užduočių suformavimą ir ta dalis, pradėjus projektą, po kelių mėnesių tampa nesudėtinga. Kai patiriamos vienodos išlaidos, yra surinkta visa komanda, belieka su tvirta pagalba sėkmingai įgyvendinti projektą.

Verslininkas prisimena, kad pasirašant sutartį vyravo euforinės nuotaikos, tačiau po to laukė ilgas ir įdomus procesas – įgyvendinimas. Jis sako, kad niekas nenutinka vienu spragtelėjimu pirštais: „Tam, kad projektas būtų sėkmingas, reikia įdėti daug pastangų ir laiko, niekas neįvyksta suspragsėjus pirštais.“

Nemato analogų pasaulyje

Nuo sutarties pasirašymo projektas vystomas jau devynis mėnesius. „Mane labai nustebino bendradarbiavimas su mokslininkų grupe, jie suteikė labai daug pridėtinės vertės. Mokslininkai nėra verslo žmonės ir jie visus procesus mato kitu kampu. Mąstydami apie savo verslo projekto platformos sistemą, mes įgavome daug įžvalgų, kurios nesibaigia ir šiandien – kiekvieną dieną susitinkame su mokslininkais, aptariame įgyvendintus ir būsimus etapus. To tikrai nebūtume darę už savo pinigus, o tai pridėjo labai daug pridėtinės vertės dėl ES skirtų lėšų“, – pasakoja N. Juškaitis.

Matydamas, kad pasaulyje nėra analogų šiam projektui, pašnekovas ėmė mąstyti apie tokio projekto galimybę: „Faktas tas, kad mūsų rinka orientuojasi į tas įmones, kurios turi iki 100 darbuotojų, ir galėtų palengvinti atrankų specialistų darbą. Galime užtikrinti, kad bent vieną atrankų specialisto etapą įmonė galėtų sutaupyti, jei pasirinktų mūsų teikiamą paslaugą. Dėl rinkos galiu pasakyti, kad vis dar galvojame apie daug ir įvairių šalių – greičiausiai tai bus Balkanų ir Europos valstybės“, – mintimis dalinasi verslininkas.

Joks verslas nemokės už baltą lapą

„Aš manau, kad pirmas dalykas, kurį rodo mano patirtis, yra daryti tai, kas patinka, nes jei jūs anksčiau ar vėliau tapsite nelaimingais piliečiais, absoliučiai viskas prieis liepto galą. Antras niuansas yra tas, kad bet kokios mintys materializuojasi, tad jei atsakingai ir atkakliai to dalyko sieksite, viskas bus įgyvendinta realybėje“, – pataria pašnekovas.

„CV site“ įkūrėjas pastebi, kad Lietuvoje yra nemažai fobijų, kalbant apie tai, kad pradedantieji verslininkai bijo konsultuotis: „Daugelis mano, kad ateis būsimas verslininkas, papasakos savo idėją ir ji bus nuplagijuota. Galiu užtikrinti, kad niekas nepavogs jūsų idėjos, nes idėja dar nereiškia, kad tai yra kažkas originalaus ir turės pridėtinę vertę. Idėjos neužtenka, nes reikia rasti resursų. Nė vienas verslas jums nemokės už baltą lapą. Dėl to pačioje pradžioje reikėtų, kad produkto ar paslaugos prototipas matytų artimus ir apčiuopiamus rezultatus. Taip pat aš asmeniškai susidūriau su tokiu dalyku, kad žmonės yra beprotiškai įsimylėję savo idėją ir negirdi, kas jiems sakoma.

Didžiausios klaidos padaromos pradžioje

„Visų projektų didžiausių klaidų pradžia ir esmė būna pačioje pradžioje, tuo metu padaromos klaidos platformos pamatui, pavyzdžiui, kai yra 150 tūkst. vartotojų, ji veikia, tačiau kai yra 2 mln. – ji nebeveikia. Taigi pats pagrindas, norint išvengti panašių klaidų, yra pasirinkti teisingą kelią ir talentingus žmones. Galiu pasakyti, kad mes pasirinkome kitą kelią – pasamdėme žmones, kurie degė noru veikti, investavome į komandos mokymus, kurie truko porą mėnesių“, – apie didžiausias klaidas ir kaip jų išvengti pasakoja profesionalus verslo konsultantas.

Kalbėdamas apie savo startuolio komandą, N. Juškaitis pabrėžia, kad vienas labai geras darbuotojas nėra baigęs universiteto, jis neseniai grįžo iš kariuomenės: „Aš jo paklausiau, kodėl nesirinko universiteto, o jis man atsakė, kad nenorėjo leisti laiko veltui, nes jau dabar turi reikiamas ir tinkamas savybes darbui. Taigi pasamdyti talentingus specialistus nėra sudėtinga ir brangu, bet man, kaip darbdaviui, yra suprantama, kad šiais laikais žmonės nori tobulėti: jei duosi rutininį darbą, neaišku, kiek ilgai darbuotojas bus pasiryžęs dirbti įmonėje. Bet jei yra vystomas projektas, kuris kiekvieną dieną atneša naujų potyrių, tuomet darbuotojas norės būti reikalingas darbdaviui ir išmokti pats kažko naujo kiekvieną dieną. Šiuo metu statistika rodo, kad rinka yra pasikeitusi – žmonės renkasi ne įmonę, ne pavadinimą, o projektą.“

Mažiausia investicija – 25 tūkst. eurų

„Mačiau labai daug projektų, kurie pagal aprašomuosius reikalavimus pateikiami ne itin gerai, tačiau yra orientuojamasi ne į mokslinę veiklą, o į verslą. Nuoširdžiai norisi padėti tokiems žmonėms, nes idėjos yra ypač geros, tačiau matau, kad komandai pritrūko laiko konsultacijoms. Jei tik atsirastų suinteresuotų asmenų, mes tikrai galėtume būti kelrodis, kuris parodytų kelią“, – tikina pašnekovas.

N. Juškaitis atvirauja, kad pradedant kurti panašų verslą IT sektoriuje reikėtų galvoti apie mažiausiai 25 tūkst. eurų, nes tai yra dviejų ar trijų darbuotojų alga, kurios prireiks pačioje verslo pradžioje bent keliems mėnesiams.

Kuo daugiau kritikos sulauksite, tuo geriau

Paprašytas pasakyti linkėjimą pradedantiesiems verslininkams, N. Juškaitis ilgai negalvodamas atsako: „Reikia daryti tai, kuo tikite. Nebijokite pradėti, keliaukite konsultuotis ir ieškokite resursų, kuriuos neabejotinai surasite. Taip pat nebijokite kritikos. Manau, kad geriau nueiti pas 20 skirtingų asmenų ir gauti per galvą bei sulaukti kritikos, nes tik tuomet idėja bus geresnė. Kuo daugiau kritikos sulauksite, tuo bus tik geriau.“

 

BZN start informacija