Seimas priėmė startuoliams svarbiausią įstatymą: opcionų apmokestinimas tampa patrauklesnis

Seimas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teiktam Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimui, nustatančiam palankesnes opcionų apmokestinimo sąlygas – darbuotojai, kurie opcionų būdu įgytas įmonės akcijas išlaikė ilgiau nei trejus metus, nebus apmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu.

„Patrauklesnės opcionų apmokestinimo sąlygos ypač turėtų paskatinti kurtis ir plėstis startuolius, kurie veiklos pradžioje negali mokėti konkurencingų atlyginimų, todėl akcijų suteikimas darbuotojams ir patrauklus jų apmokestinimas tampa patrauklia alternatyva ir galimybe pritraukti talentingiausių specialistų. Kadangi tai vienas svarbiausių startuolių teisinio reguliavimo aspektų, Lietuva taps patrauklesnė ne tik vietos, bet ir užsienio startuoliams, kurie iki šiol rinkdavosi kitas užsienio šalis, taikančias palankesnes opcionų apmokestinimo sąlygas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtame ir Seimo priimtame Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitime numatoma, kad darbuotojo pagal opcionus gauta nauda, įsigijus akcijų ne anksčiau kaip po 3 metų nuo teisės į opcionus suteikimo, nėra apmokestinama gyventojų pajamų mokesčiu.

Iki šiol darbuotojui, realizuojančiam opcionus ir gaunančiam akcijų, reikėdavo dar net negavus pajamų iš karto susimokėti mokesčius nuo skirtumo tarp akcijų įsigijimo kainos ir jų tikrosios rinkos vertės. Tokia opcionų apmokestinimo tvarka apsunkino startuolių pritraukimo ir darbuotojų išlaikymo sąlygas, vertė įmones rinktis kitas užsienio valstybes.

Šis pasiūlymas yra viena iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengto projekto startuoliams „Programa 1000“ dalių. Ja siekiama sudaryti palankesnę verslo aplinką startuolių steigimuisi bei augimui ir iki 2020 m. padidinti Lietuvoje veikiančių startuolių skaičių iki 1000.

Šiuo metu, startuolių duomenų bazės duomenimis, Lietuvoje veikia daugiau kaip 600 startuolių. Jų skaičiaus augimas pastaraisiais metais siekė 58 proc. Pernai Lietuvos startuolių bendruomenė pasiekė rekordinius rezultatus – pritraukė 183 mln. eurų investicijų iš užsienio ir Lietuvos investicinių fondų.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija.