Seimas svarstys startuolių verslo aplinkos gerinimo paketą

Seimas vienbalsiai priėmė svarstyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtus įstatymų pakeitimus, kurie suteiks palankesnes sąlygas Lietuvoje vystyti startuolius. Ministerija siūlo įstatymais įtvirtinti „startuolio“ sąvoką bei sukurti palankesnes opcionų apmokestinimo sąlygas startuoliams.

„Veiklos pradžioje startuoliai, siekdami įsitvirtinti rinkoje ir pritraukti gabiausius specialistus, susiduria su rimtais finansiniais iššūkiais. Norėdami padėti ankstyvojo etapo startuoliams, kurių turimas kapitalas labai ribotas, o kvalifikuotų specialistų poreikis didelis, siūlome įteisinti mokestinę lengvatą darbuotojams, kurie opcionų būdu įgytas įmonės akcijas išlaikė ilgiau nei trejus metus. Ši lengvata padės motyvuoti ir išlaikyti esamus kvalifikuotus darbuotojus, kuriuos prisivilioti dažnai sudėtinga“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Siūlomomis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisomis, nustatoma, kad darbuotojo gauta nauda opciono būdu, įsigijus akcijų ne anksčiau kaip po 3 metų nuo teisės į opcioną suteikimo, nėra apmokestinama nei gyventojų pajamų mokesčiu, nei socialinio draudimo įmoka.

Seimas taip pat svarstys Smulkiojo ir vidutinio verslo įstatymo pataisas, kuriomis apibrėžiama „startuolio“ sąvoka. Tai –  ne ilgiau kaip 5 metus veikianti ir didelį inovacijomis grindžiamą verslo plėtros potencialą turinti labai maža ar maža įmonė.

„Startuolio“ sąvokos teisinis neapibrėžtumas sunkina sąlygas kurti palankesnę startuoliams verslo aplinką. Todėl šios sąvokos įtvirtinimas įstatymu ne tik leis lengviau ir paprasčiau sustiprinti vieną prioritetinių šalies ekonomikos sričių – startuolių ekosistemą – bet ir sudarys galimybę lengviau ir paprasčiau gauti startuolių plėtrai reikalingą finansavimą“, – teigia V. Sinkevičius.

2018 metais Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskirstė 11 mln. eurų Europos Sąjungos investicijų startuoliams. Įtvirtinus šią sąvoką įstatymu, numatoma teikti daugiau startuolių verslo aplinkos gerinimo sprendimų. Vienas iš jų – beveik 2 mln. eurų vertės ES investicijų priemonė „FinTech Lt“. Iki 2020 metų ji turėtų padėti įsisteigti 20 naujų finansinių technologijų srityje veikiančių startuolių.

Siekiant stiprinti Lietuvos startuolių ekosistemą, mūsų šalyje taip pat pradės veikti ir užsienio talentų pritraukimą, išlaikymą bei integraciją skatinanti procedūra „Startup Employee Visa“. Ji sumažins startuoliams reikalingų aukštos kvalifikacijos specialistų atvykimo į Lietuvą barjerus.

„Startup Employee Visa“ ypač palengvins sąlygas startuoliams, vystantiems produkciją pagal tokias technologijas, kurias išmanančių specialistų šalyje veikiančios aukštosios mokyklos arba nerengia visai, arba rengia santykinai nedaug – blokų grandinių technologijų, dirbtinio intelekto srities specialistų ar iOS programuotojų. Ši procedūra sudarys galimybę startuoliui reikalingus aukštos kvalifikacijos specialistus aptarnauti prioriteto tvarka.

Šiuo metu „Verslios Lietuvos“ duomenų bazėje yra 570 startuolių, jų skaičiaus augimas pastaraisiais metais siekė 58 procentus. 2018 metais Lietuvos startuolių bendruomenė pasiekė rekordinius rezultatus – pritraukė 183 mln. Eur investicijų iš užsienio ir Lietuvos investicinių fondų. Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra užsibrėžusi tikslą iki 2020 metų startuolių skaičių Lietuvoje išauginti iki 1000.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos informacija.