Sunkiai prognozuojamais laikais verslas dairosi į „Avietės“ paskolas: turint lėšų atsargoje, rizikos mažiau

Verslo aplinkoje vyraujant dideliam neapibrėžtumui, įmonės intensyviai ieško sprendimų, kaip užtikrinti šiuo metu itin reikalingas apyvartines lėšas. Taip pat finansų poreikį augina artėjantis šventinis sezonas. Pasibaigus bene populiariausių paskolų nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams dalyboms, lengvatinio finansavimo galimybių vis dar yra. Viena jų – smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) finansavimui skirta finansų inžinerijos priemonė „Sutelktinės paskolos „Avietė“. Didžiausias susidomėjimas šiomis paskolomis prasidėjo iškart, kai šių metų balandį buvo atnaujintos priemonės sąlygos. Geresnės sąlygos galios dar kelis mėnesius, tad įmonės, norėdamos pasinaudoti galimybe lengviau pasiskolinti, turi suskubti.

Nuo balandžio mėnesio per sutelktinio finansavimo platformą „Finbee Verslui“ paskolas gavo 256 įmonės bene už 3 mln. eurų, iš kurių 2,23 mln. eurų sudarė priemonės „Sutelktinės paskolos „Avietė“ (toliau – „Avietė“) lėšos. Iš viso nuo „Avietės  priemonės pradžios, 2018 m. lapkričio mėn., beveik 7,7 mln. eurų išmokėta daugiau kaip 492 mūsų šalyje veikiantiems verslams.

Paskolą ėmė kelis kartus

Vieni tokių, kurie pasinaudojo priemonės „Avietėgalimybėmis, – jau antrą dešimtmetį veikianti lietuviško kapitalo įmonė „Viva langai“, įrenginėjanti langus, duris, garažo vartus, balkonus bei terasas.

Įmonės direktorius Mindaugas Grigas pasakoja, kad šiemet finansavimu pagal „Avietės“ sąlygas teko pasinaudoti kelis kartus – pirmą paskolą ėmė dar tuomet, kai apie pandemiją ir jos padarinius nebuvo nė minčių, antrą – šalyje paskelbus karantiną.

„Iš pradžių skolinomės metų pradžioje. Tuo metu norėjome papildyti mūsų apyvartinio kapitalo lėšas, užtikrindami savalaikius ir išankstinius mokėjimus tiekėjams, taip išlaikant geras gaminių kainas bei aukštą kokybę. O po kelių mėnesių, kaip žinia, visi atsidūrėme netikėtoje situacijoje. Nusprendėme nerizikuoti – nežinojome, ko laukti artimiausiu laikotarpiu, ekonominiai lūkesčiai susvyravo, todėl, siekdami užtikrinti nenutrūkstamą paslaugų teikimą, kreipėmės dėl dar vienos paskolos“, – pasakoja M. Grigas ir priduria, kad bendra paskolų suma siekia 35 tūkst. eurų.

Jis sako, kad ši iš anksto pasirūpinta finansinė „pagalvė“ leido išlaikyti įmonei stabilią apyvartą net ir šiuo sunkiai prognozuojamu laikotarpiu.

Neatmeta galimybės skolintis dar kartą

Įmonės vadovas neatmeta galimybės, kad papildomu finansavimu teks pasirūpinti dar kartą.

„Kol kas vis dar labai daug nežinomybės, todėl, siekiant užbėgti kelią tolesniam neapibrėžtam laikotarpiui bei galimiems suvaržymams, neatmetame galimybės, kad reikės finansuoti veiklą papildomai. Geriau tuo pasirūpinti iš anksto. Be to, mums labai svarbu, kad paskola būtų trumpalaikė. „Avietės“ sąlygos kaip tik tokios, – komentuoja M. Grigas ir priduria, kad pirma paskola paimta pusantrų, kita – metų laikotarpiui. – Tuo metu, kai ėmėme paskolą, teko kreiptis į ne vieną finansų įstaigą, pasirinkome būtent šias sąlygas ir „Finbee verslui“, nes gavome išsamiausią informaciją, individualų požiūrį, kuris atitiko mūsų lūkesčius.“

Jis pasakoja, kad šiuo metu klientų užsakymų skaičius stabilizavosi, prilygsta praeitų metų skaičiams. Tiesa, karantino laikotarpiu užsakymai buvo nežymiai išaugę. „Siejame tai su klientų baime vėliau negauti arba ilgai laukti paslaugų. Be to, žmonėms teko daugiau būti namuose, tad atsirado daugiau laiko būstui susitvarkyti. Kiti galbūt tokiu būdu galėjo daugiau investuoti santaupų, kurios buvo skirtos atostogoms užsienyje“, – sako verslininkas.

Dažniausiai skolinasi esamai veiklai užtikrinti bei plėtrai

Anot A. Griškevičiaus, dažniausiai pagal priemonę „Avietės“ programą šiuo metu skolinasi mažmeninės prekybos, paslaugų, krovininio transporto, statybos sektoriuose veikiančios įmonės. Labai mažos įmonės sudaro didžiąją besiskolinančiųjų dalį (75%). Vidutinė išduotos paskolos suma – 11 tūkst. eurų.

„Matome, kad įmonės, pasinaudodamos šios priemonės sąlygomis, skolinasi tiek apyvartinėms lėšoms, tiek plėtrai, įsigydami naują įrangą ar produktus. Dažniausiu atveju šios lėšos ypač praverčia tuomet, kai klientai apmoka sąskaitas su atidėjimu – per kelis mėnesius, todėl verslui atsiranda didelis laiko tarpas, kai, norint užtikrinti veiklą, būtina turėti apyvartinių lėšų čia ir dabar. Tai itin aktualu šiuo metu, kai dėl visiems žinomų aplinkybių verslas susiduria su finansiniais sunkumais, o ateitis vis dar sunkiai prognozuojama. Smulkusis verslas tokiomis aplinkybėmis, deja, dažniausiai pakliūva į pažeidžiamiausiųjų gretas“, – komentuoja „Finbee Verslui“ vadovas Audrius Griškevičius.

Jis taip pat priduria, kad į šias paskolas kartu su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (toliau – INVEGA) investuoja ir paprasti žmonės, todėl kiekviena paraiška vertinama itin atsakingai. „Dažniausiai prašymai suteikti paskolą nepatenkinami dėl įmonių įsiskolinimų, prastų pelningumo rodiklių, pajamų nepastovumo“, – atkreipia dėmesį A. Griškevičius.

Palankesnės sąlygos – iki šių metų pabaigos

Galimybių daugiau ir paprasčiau pasiskolinti SVV subjektams per sutelktinio finansavimo platformas atsirado INVEGAI laikinai papildžius priemonės „Avietė“ sąlygas. Pagal jas, šalia jau esamų sąlygų, iki šių. metų. pabaigos sutelktinio finansavimo platformos, įgyvendinančios priemonę, gali teikti paskolas, kurios iki 100 proc. finansuojamos iš „Avietės“ lėšų, bet ne daugiau kaip 25 tūkst. eurų. Per 6 mėnesių laikotarpį įmonė gali sudaryti dvi paskolos sutartis.

„Priemonės „Avietė“ išskirtinumas tas, kad šios paskolos teikiamos per sutelktinio finansavimo platformas, šiuo atveju „Finbee Verslui“. Tai galimybė SVV atstovams operatyviai ir patogiai pasiskolinti trūkstamas lėšas investicijoms arba apyvartiniam kapitalui. Taip pat verslas gali skolintis lanksčiau, kai, pavyzdžiui, bankų paskolos ar kitokių formų verslo finansavimas nėra prieinamas ar tinkamas“, – sako INVEGOS generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

 

Taip pat verslai gali teikti paraiškas INVEGAI daliniam palūkanų kompensavimui ir kas mėnesį susigrąžinti iki 95 proc. sumokėtų palūkanų.

Iš viso priemonei „Avietė“ įgyvendinti skirta 10 mln. eurų.