100 000 kvadratinių metrų kūrybinės laisvės

Daugelis ne kartą esame pasvajoję pradėti savo verslą, tačiau neretai šios mintys ir lieka tik mūsų galvose. Komercinių interjerų kūrimo įmonės „Dizaino matas“ partneriai Tomas Jasiulis ir Vidmantas Veikalas nusprendę dirbti sau nepabijojo surizikuoti ir skatina išdrįsti įgyvendinti savas idėjas ir kitus. „Prieš pradėdami net neįsivaizdavome, kad aplink yra tiek daug pagalbos ir galimybių“, – sava patirtimi dalijasi V. Veikalas.

– Kokia buvo jūsų nuosavo verslo pradžia – norėjosi laisvės dirbti tai, ką mėgstate, gauti didesnes pajamas, o gal sukurti naują produktą?

Tomas: Ilgus metus dirbau pats sau. Kai darbų apimtys ėmė didėti, tam, kad sėkmingai vystytume veiklą toliau, reikėjo įkurti įmonę ir taip plėsti verslą. Iki „Dizaino mato“ įkūrimo tiek aš, tiek Vidmantas dirbome panašius darbus: mano sritys buvo projektavimas, kūryba, tam tikrų produktų įdiegimas, interjerai namams, parduotuvėms, biurams, o Vidmantas rūpinosi projektų įgyvendinimu.

Vidmantas: Taip mudu ir susipažinome – prieš septynerius metus Tomas kūrė interjerą vienai parduotuvei, aš buvau atsakingas už jos prekybos tinklo plėtrą. O prieš keletą metų susitikus visai dėl kitų priežasčių, Tomas pasiūlė prisijungti prie „Dizaino mato“ komandos.

Tomas: Tada pradėjome koncentruotis į komercinių interjerų, biurų, prekybos vietų interjero kūrimą. Tokių įmonių, kurios fokusuojasi į komercinius interjerus ir turi visą paslaugų paketą nuo kūrybinio proceso iki įrengimo, logistikos ir priežiūros ir parduotuvės atidarymo, yra nedaug.

Vidmantas: Kartu sukūrėme paslaugą, kuri yra unikali. Mūsų paslaugų paketo tikslas – aprėpti kuo daugiau grandžių, kuo mažiau su naujos vietos įrengimu susijusių rūpesčių paliekant užsakovui. Užsakovas daro tai, ką moka geriausiai – prekiauja, o mes taip pat darome tai, ką mokame geriausiai – paruošiame jam erdvę.  Pridėtinę vertę kuria ir didelė Tomo patirtis kūryboje, o mano – projektų įgyvendinimo srityje. Tikriausiai šie visi faktoriai ir gali būti laikomi mūsų sėkmingai veikiančios įmonės priežastimi.

– Ar pamenat, kokia gi buvo toji pradžia?

Tomas: Mano sena svajonė buvo turėti tokį partnerį ir kolektyvą, kurie padėtų kompleksiškai ir kokybiškai atlikti užduotis.

Vidmantas: Kartais dirbdamas vienas tiesiog negali patenkinti didelių klientų poreikių - reikalingos paslaugos yra iš skirtingų sričių. O ir įmonės statusas padeda– vykdydamas individualią veiklą užsakovui iškart pasakai, kad dirbi vienas. Aš prie „Dizaino mato“ prisijungiau po pirmojo veiklos pusmečio. Tomas nenorėjo tvarkytis su administracine dalimi, o man ji visai patinka, taip mes nesunkiai pasidalijome funkcijomis.

Tomas: „Dizaino matas“ gyvuoja jau pusantrų metų. Manome, kad kaip pakankamai jauna įmonė jau turime gana tvirtą poziciją rinkoje, atliekame svarbius projektus, turime stiprų užsakovų ratą. Stengiamės jų nenuvilti, nuolat tobulėti ir pranokti jų lūkesčius.

– Verslui pradėti pasinaudojote Europos Sąjungos investicijomis, ar sudėtinga buvo jas gauti?

Vidmantas: Pasinaudojome net keliomis priemonėmis. Viena jų – konsultacijų kompensavimu, kai iš patvirtinto konsultantų sąrašo galima pasirinkti specialistus ir kreiptis į juos patarimų ir pagalbos verslo plėtrai (priemonė „Verslo konsultantas LT“, finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis). Konsultavomės tiek su teisininkais, buhalteriais, tiek su verslo plėtros žinovais.

Projektavimą mes vykdome įmonės viduje, tad tam reikia mažiau resursų. Tačiau kita mums tenkanti atsakomybė yra užsakovo vardu laikinai prisiimti visus finansinius įsipareigojimus. Juk negali kiekvieną kartą vykti pas klientą su atskira sąskaita ir prašyti ją padengti. Kad galėtume šią atsakomybę prisiimti, įmonei reikėjo apyvartinių lėšų. Tačiau ieškant, kur gauti papildomų lėšų, įmonei buvo vos pusė metų, tad bankai net nesileido į kalbas dėl paskolų, prašė atnešti metines finansines ataskaitas. Tuos pirmuosius metus negalėjome vegetuoti vien dėl to, kad galėtume gauti paramą. Tad mums pagelbėjo kredito unija, suteikusi lengvatinę paskolą iš „Verslumo skatinimo 2014-2020 m. fondo, finansuojamo Europos socialinio fondo“ lėšomis. Su UAB „Investicijų ir verslo garantijų“ („Invega‘) suteikta paskolos garantija galėjome lengviau pasiskolinti reikiamą sumą su geromis palūkanomis. Parašėme verslo planą, užpildėme visas formas ir taip gavome lėšų pirmajam projektui.

Trečioji mums padėjusi priemonė – darbo užmokesčio kompensavimas pagal priemonę „Subsidijos verslo pradžiai“. Įmonės, kurios panaudoja gautą kreditą iš „Verslumo skatinimo 2014-2020 fondo“, įgyja teisę gauti kompensaciją darbo užmokesčiui, galinčią sudaryti net pusę kredito sumos.

Iš pradžių atrodė, kad pradėti verslą yra be galo sudėtinga, tačiau šios priemonės išties daug ką palengvino.

Tomas: „Invega“ pagalba gautos investicijos padėjo mums būti ten, kur dabar esame. Stipri darbo pradžia leido sparčiai judėti į priekį. Ir vien dėl gero starto sulaukiame sugrįžtančių klientų, norinčių įgyvendinti naujus projektus. Vidmantas: Be gero starto viskas vyktų žymiai lėčiau. Kai esi finansiškai pajėgus, gali priimti visai kitus ilgalaikius sprendimus, gerinti santykius su partneriais. Tad „Invegos“ pagalba gauta lengvatinė paskola mums buvo it katalizatorius – darbo procesai ėmė klostytis labai sparčiai.

Tomas: Būtent dėl to, kad esame finansiškai stabili įmonė, turime ne vieną partnerį, su kuriuo puikiai bendradarbiaujame. Viename projekte kartais dalyvauja net dešimt ar penkiolika tiekėjų, tad labai svarbu sukurti pasitikėjimo vertus ryšius.

– Papasakokite daugiau apie „Dizaino mato“ veiklą ir savo komandą.

Tomas: Mūsų komandą sudaro trys architektės – dizainerės, vadybininkas, Vidmantas ir aš. Aš esu kūrybos vadovas, Vidmantas – įmonės direktorius ir partneris. Orientuojamės į komercinius interjerus, parduotuves, kavines, išskirtinių reklamos produktų verslui kūrimą.

Vidmantas: Galime sakyti, kad parduodame dizainą, skatinantį pardavimus. Tai reikalauja išskirtinių, akį traukiančių ne tik interjero, bet ir reklaminių produktų, kurie didintų kliento parduodamų prekių matomumą.

Tomas: Skaičiuojant pagal erdvę, esame įrangę daugiau nei šimtą tūkstančių kvadratinių metrų. Gana išsiplėtė ir mūsų veiklos geografija, savo veiklą vykdome Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, artimiausiu metu, tikiuosi, plėsimės ir į Vakarus.

– Ką patartumėte žmonėms, norintiems pradėti savo verslą? Koks yra jūsų sėkmingo verslo receptas?

Vidmantas: Manau, kad žmonėms, kurie turi subrendusią idėją ir kuriems trūksta tik vieno žingsnio apsisprendimo link, pats laikas žengti tą paskutinį žingsnį ir kurti įmonę. Prieš pradėdamas net neįsivaizdavau, kad aplink yra tiek daug pagalbos ir galimybių. Konsultacijos suteikia pagalbą gauti paskolą, paaiškina, ką ją gavus daryti, o darbo užmokesčio kompensavimas padeda šiek tiek drąsiau plėstis. Tad tie, kas turi idėją, turėtų neabejoti ir bandyti. Rizika yra sąlyginai nedidelė.

Žurnalo „Lamų slėnis“ informacija