Ekspertas atskleidė, kas startuoliui gali padėti išvystyti idėją

Ekspertas atskleidė, kas startuoliui gali padėti išvystyti idėją

Sėkmingas startuolis – tai ne vien gera idėja. Pirmiausia, tai – gera komanda, atkakliai tobulėjanti ir siekianti išspręsti visuomenei aktualią problemą. Būtent taip sukuriamos inovatyvios paslaugos ir produktai, kurie keičia mūsų gyvenimą, įsitikinęs Andrius Milinavičius, verslo technologijų akceleratoriaus ir investicinio fondo „Baltic Sandbox Ventures“ įkūrėjas.

Kalbėdamas su tinklalaidės „Stiprus verslas su INVEGA“ vedėja Odeta Bložiene, A. Milinavičius papasakojo, kaip pasuko į startuolių pasaulį ir kuo užsiima dabar, kurdamas tiltus tarp talentingų žmonių komandų ir investuotojų.

Įvairiose įmonėse dirbęs vyras teigia per karjeros metus supratęs, kokie skirtingi gali būti žmonių poreikiai ir gyvenimo būdas. A. Milinavičius įkurtas „Baltic Sandbox Ventures“ nusprendė padėti gyvybės mokslų srityse dirbantiems talentams, investuoti į giliąsias technologijas, kad sukurtų reikšmingų ir prasmingų pokyčių. Pasak įkūrėjo, technologijos visada buvo jo interesų ir pomėgių sritis – asmeninį kompiuterį pašnekovas išmoko išardyti ir sudėti dar būdamas moksleivis.

Kuo akceleratorius naudingas startuoliams?

Tinklalaidės svečią žavi pažanga, kurią kaskart pasiekia dirbtinis intelektas (DI). Nors dabar žmonės juokiasi iš „Google“ pristatyto DI roboto „Bard“ klaidos , kai robotas neteisingai atsakė į klausimą, tačiau DI mokosi labai sparčiai. O tai, anot A. Milinavičiaus, žmonėms suteiks daug vertingų įrankių.

„Baltic Sandbox Ventures“ įkūrėjai ir kita investuotojų komanda „FirstPick“ pernai rudenį pasirašė sutartis su INVEGA, kuri pavedė valdyti 18 mln. eurų Inovacijų skatinimo fondo lėšų. Fondų valdytojai taip pat įsipareigojo pritraukti privačių investuotojų lėšų. Numatyta, kad jo tikslas – plėtoti startuolių ekosistemą, padėti vystytis jau įdirbį padariusioms mažoms įmonėms, arba dar tik idėjų turintiems startuoliams, fiziniams asmenims. „Esame atviri visiems žmonėms, kurie galvoje nešiojasi idėją. Ateikite pasitarti ir išlaisvinkite savo idėją“, – kviečia A. Milinavičius. 

Ką muzikos pasaulyje veikia prodiuseriai? Atranda talentingus atlikėjus – nešlifuotus deimantus. Su jais dirba, nubrėžia kryptį, padeda išsikelti tikslą, kuria rinkodarą, pasirūpina reklama ir augina žinomumą, kol muzikantas tampa žvaigžde, briliantu. Savo ruožtu verslo technologijų akceleratorius „prodiusuoja“ startuolius – dirba su technologija ir talentų komanda, kuriančia įdomius, pažangius sprendimus.

Savo dabartinę veiklą pašnekovas lygina su prodiuserio. „Ką muzikos pasaulyje veikia prodiuseriai? Atranda talentingus atlikėjus – nešlifuotus deimantus. Su jais dirba, nubrėžia kryptį, padeda išsikelti tikslą, kuria rinkodarą, pasirūpina reklama ir augina žinomumą, kol muzikantas tampa žvaigžde, briliantu. Savo ruožtu verslo technologijų akceleratorius „prodiusuoja“ startuolius – dirba su technologija ir talentų komanda, kuriančia įdomius, pažangius sprendimus“, – paaiškina A. Milinavičius.

Pastebi vieną klaidą, kuri riboja proveržį

Pašnekovo teigimu, kiekvienas startuolis savo veikloje turi išsikelti ir patikrinti daugybę hipotezių, kad išspręstų labai konkrečią problemą. Kai kuri nors hipotezė pasitvirtina, tada startuolis peržengia ribą – tampa normaliu verslu. „Spręsdami problemą vietiniai startuoliai dažnai mąsto, jog ji aktuali tik vartotojams mūsų šalyje, kad rinka yra ribota. Iš tiesų technologijos neturi sienų: Vilniuje sukurtas produktas ar paslauga gali padėti išspręsti 200 milijonų amerikiečių svarbią problemą. Verslui tai – stulbinamos galimybės, tiesa?“, – pastebi tinklalaidės „Stiprus verslas su INVEGA“ svečias.

Siekdama palaikyti inovatyvias įmones, startuolius, suteikiant jiems ne tik investiciją, bet ir mentorystės, mokymų bei konsultavimo paslaugas, INVEGA sukūrė finansinę priemonę „Akceleratorius 2“.

Joje numatyta iki-akceleravimo programa, skirta idėjų generavimui ir komandų formavimui. Idėjų vystymui, produktų ar paslaugų kūrimui komandoms bus teikiamos mentorystės paslaugos, o atrinktiems programos dalyviams – finansinė pagalba. Taip pat veiks akceleravimo programa, kurią sudaro mokymai, paskaitos, konsultavimas įmonės kūrimo, teisės, lėšų pritraukimo, pardavimų ir kitais klausimais. Programa padės stiprinti įmonės komandos kompetencijas ir vystomus produktus bei plėtojamą verslą, taip pat bus suteikiamos ir pradinės rizikos kapitalo investicijos labai mažoms, mažoms įmonėms. Fondai vykdys investicijas į labai mažas, mažas įmones priešankstyvojoje ir ankstyvojoje stadijose.

Dėl finansinės priemonės „Akceleratorius 2“ į fondų „Baltic Sandbox Ventures“ ir „FirstPick“ valdytojus gali kreiptis asmenys, turintys perspektyvių, inovatyvių verslo idėjų ir norintys jas vystyti. Laukiama ir labai mažų ar mažų įmonių atstovų.

Ar žinote, jog tyrimais yra nustatyta, kad sėkmingiausius startuolius sukuria žmonės, kurių amžius – nuo 45 metų? Taigi, jeigu manote, jog jūsų laikas jau praėjo – darote didelę klaidą.

„Ar žinote, jog tyrimais yra nustatyta, kad sėkmingiausius startuolius sukuria žmonės, kurių amžius – nuo 45 metų? Taigi, jeigu manote, jog jūsų laikas jau praėjo – darote didelę klaidą“, – tvirtina daugybę startuolių istorijų žinantis A. Milinavičius. „Trejus metus galvoje nešiojatės idėją, bet vis nepradedate jos įgyvendinti? Ateikite ir pasikalbėsime“, – ragina „Baltic Sandbox Ventures“ atstovas.

Vertę kuria ir finansinė pagalba, ir žinios, ir kontaktai

Priemonė „Akceleratorius 2“ startuolių komandoms leidžia tikėtis finansinės pagalbos tiek idėjų generavimui, tiek jau kuriamo produkto ar paslaugos vystymui, savo įmonės augimui. Priemonė sukurta taip, kad startuoliai galėtų atrasti sau tinkamas finansavimo formas, įmanomi lankstūs ir individualizuoti sprendimai. Vienam startuoliui investicijos gali siekti iki 500 tūkst. eurų.

Apskritai, fondų valdytojai mažoms, jaunoms įmonėms ar idėjų turintiems asmenims gali suteikti daugiau pasitikėjimo, su jomis dalinasi savo patirtimi, žiniomis, kontaktais ir palaiko įvairiose verslo kūrimo, augimo stadijose.

„Baltic Sandbox Ventures“ savo investicijų kryptimi pasirinko giliąsias technologijas ir gyvybės mokslų srityse dirbančius talentus. Anot A. Milinavičiaus, gyvybės mokslai ir giliosios technologijos yra sritys, kuriose ir Lietuva, ir visas Vakarų pasaulis gali sukurti didįjį proveržį. „Visi matome ir žinome, ką gali sukurti Lietuvos lazerių ir biotechnologijų specialistai. Tačiau yra daugybė dalykų, apie kuriuos visuomenė dar nėra nieko girdėjusi – laboratorijose vyksta labai įdomūs ir dažnai stulbinami projektai“, – atkreipia dėmesį A. Milinavičius.

Ankstyvos stadijos inkubacinių bei akceleravimo programų metu jis su savo kolegomis vertins startuolių komandų potencialą, vystomų sprendimų perspektyvą. Dabar „Baltic Sandbox Ventures“ įkūrėjas aktyviai važinėja po Lietuvą, bendrauja su žmonėmis mokslo įstaigose ir kviečia pasinaudoti proga tik galvose brandinamas idėjas paversti realybe.

Daugiau apie verslo galimybes gauti finansavimą, klausykitės tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA” „Youtube“ ir „Spotify“ platformose.