Naujos redakcijos palūkanų kompensavimo sąlygos suteikia daugiau aiškumo galimiems pareiškėjams

Patikslinus nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) teikiamo palūkanų kompensavimo sąlygas, vežėjų įmonėms bus paprasčiau pasitikrinti, ar priemonė joms tinkama. Naujos redakcijos apraše tiksliau įvardyta, kokiais ryšiais susijusios vežėjų įmonės laikomos viena įmone skaičiuojant bendrą joms suteiktos valstybės pagalbos sumą. Detaliau išaiškintas ir sunkumų patiriančios įmonės kriterijaus taikymas vežėjams, taip pat įtvirtinta visoms įmonėms aktuali nuostata, kad kai kreipiamasi dėl paskolos, kuri naudojama dividendams ir tantjemoms išmokėti, palūkanos nebus kompensuojamos. 

„Palūkanų kompensavimo aprašo pataisos patikslino svarbius punktus, dėl kurių pareiškėjams anksčiau kildavo klausimų, –  sako INVEGA Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovė Rūta Kiuberytė. – Dabar daugelis kompensavimu besidominčių įmonių, ypač vežėjų, galės greičiau ir tiksliau įsivertinti, ar priemonė joms tinkama. Taip tikimės taupyti pareiškėjų laiką“.

Patikslintose palūkanų kompensavimo sąlygose nurodyta, kad vežėjų įmonės, kurios turi viena kitos akcininkų balsų daugumą, skiria daugumą viena kitos valdymo institucijų narių ar kitaip daro viena kitai lemiamą įtaką laikomos viena įmone skaičiuojant maksimalią teikiamos valstybės pagalbos sumą – 800 tūkst. eurų. Tokios susijusios įmonės turėtų suderinti savo veiksmus teikiant paraiškas dėl įvairių valstybės pagalbos priemonių, kad bendra prašomos pagalbos suma neviršytų maksimalios.

Vežėjams aktualus ir kitas palūkanų kompensavimo sąlygų patikslinimas: detaliau išaiškintas sunkumų patiriančios įmonės kriterijaus taikymas. Kaip ir kitų verslo sričių atstovai, vežėjai gali pagrįsti, kad paraiškos pateikimo metu nebėra patiriantys sunkumų, nors patyrė sunkumų 2019 m. Tai pagrindžiant reikia pateikti 2020 m. tarpinės finansinės atskaitomybės už paskutinį praėjusį ketvirtį arba mėnesio, ėjusio prieš paraiškos pateikimą, paskutinę dieną dokumentus. Jei per laikotarpį nuo 2020 m. sausio 1 d. iki paraiškos pateikimo dienos įvyko nuosavybės struktūros (kapitalo, akcijų priedų, perkainojimo rezervų, rezervų) pokyčių, reikia papildomai pateikti šiuos pokyčius pagrindžiančius dokumentus.

Patikslintame palūkanų kompensavimo apraše taip pat numatyta, kad palūkanos nekompensuojamos tais atvejais, kai gauta paskola naudojama dividendams ir tantjemoms išmokėti. Išlieka ir anksčiau galiojęs analogiškas apribojimas dėl paskolų, naudojamų įmonių akcijoms, obligacijoms ir kitokiam finansiniam turtui finansuoti. Šios nuostatos galioja visoms palūkanų kompensavimo siekiančioms įmonėms.

100 proc. palūkanų kompensacijos teikiamos (ne ilgiau kaip 6 mėn.) smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektams, kuriems ekstremalios situacijos metu buvo atidėti turimų paskolų ar lizingo mokėjimai. Paskolos sutarties pasirašymo terminas tokioms paskolų sutartims nėra ribojamas. Šio tipo kompensacijos mokamos ir vežėjams, kompensuojant palūkanas už paskolas ar lizingo sandorius, kuriais įsigytos krovinių vežimo transporto priemonės.

Dėl 95 proc. palūkanų kompensacijos į INVEGĄ gali kreiptis SVV subjektai, kurie turi pasirašę paskolos ar lizingo sutartis ne anksčiau kaip prieš du mėnesius iki paraiškos pateikimo dienos. Palūkanos kompensuojamos iki 36 mėnesių laikotarpiu ir ne daugiau nei 7 procentai metinių palūkanų. Šio tipo kompensacijos negali gauti krovinių vežimo sausumos keliais paslaugas teikiančios įmonės už paskolas ar lizingo sandorius, kuriais įsigytos krovinių vežimo transporto priemonės. Palūkanos nėra kompensuojamos ir paskoloms, kurios naudojamos nekilnojamojo turto vystymui ir prekybai.

Detalią informaciją apie palūkanų kompensavimo sąlygas galima rasti čia

Naujausia informacija apie visas INVEGOS siūlomas priemones ir per jas teikiamą valstybės finansavimą su sunkumais susiduriančiam ar naujų galimybių ieškančiam verslui skelbiama interneto svetainės specialioje skiltyje Pagalba verslui COVID-19 krizės metu.