Kur gauti pinigų naujam verslui pagal franšizę?

Sukurta: 2017-06-27
Franchiseinfo.lt informacija

Pinigų paieška kelia bene didžiausią galvos skausmą pradedantiesiems verslininkams. INVEGA siūlo išeitį – gali tapti Jūsų verslo finansavimo partneriu.

Dažnas pradedantysis verslininkas į bankus ir kredito įstaigas žvelgia atsargiai. Vis dar prisimenamos istorijos, kai per ekonominę krizę verslams nesugebėjus laiku grąžinti paskolų, jų savininkams itin dramatiškomis aplinkybėmis teko atsisveikinti su turimu vertingu ilgalaikiu turtu, turimomis akcijoms, o kai kuriems net ir su nuosavais namais, įkeistais bankams. Kita vertus, ir patys bankai, vadovaudamiesi griežtais rizikos vertinimo kriterijais, neskuba pradedantiesiems verslininkams skolinti pinigų.

Tam, kad už verslo paskolą nereikėtų bankui įkeitinėti savo nuosavo būsto ir jog kredito įstaiga palankiau žiūrėtų į naujų verslo projektų finansavimą, siūloma pasinaudoti ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamomis ir INVEGOS administruojamomis finansinėmis priemonėmis. Apie jas kalbamės su įmonės „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) vadovu Audriumi Zabotka.

Ar pasinaudoti INVEGOS teikiamomis garantijomis gali pagal franšizę veiklą pradedantys verslininkai?

Tikrai taip. Įmonės gali pasirinkti keletą priemonių (verslo pradžiai ar plėtrai), kurias derinant tarpusavyje galima gerokai pasilengvinti skolinimosi ar verslo procesus.

Pavyzdžiui, pradedantieji verslininkai, vykdantys ar ketinantys vykdyti veiklą pagal franšizę, pagal priemonę Verslumo skatinimas 2014-2020 gali gauti ne tik lengvatines paskolas iki 25 tūkst. eurų, bet ir nemokamas konsultacijas dėl verslo plano parengimo ir įgyvendinimo. Šios lengvatinės paskolos gali būti skirtos tiek investicijoms finansuoti, tiek apyvartinėms lėšoms papildyti.

Tai reiškia, kad, tarkime, norint atidaryti pagal franšizę veikiančią užkandinę, minėtos paskolos pinigais bus galima padengti ne tik užkandinės įrangos ir baldų įsigijimo išlaidas (investicijas), bet dalį pinigų panaudoti ir žaliavų pirkimo bei darbuotojų darbo užmokesčio išlaidoms apmokėti (apyvartinės lėšos).

Beje, imant šią paskolą galima gauti ir INVEGOS individualią garantiją.

Gal galite papasakoti, kas yra INVEGOS „garantija“ ir kodėl ji yra aktuali pradedantiems verslininkams?

INVEGA teikiamos paskolų garantijos padeda išspręsti nepakankamo užstato problemą ir palengvina priėjimą prie finansavimo šaltinių. Suteikdama garantiją INVEGA užtikrina pirmos paskolos dalies grąžinimą kredito įstaigai iki 80 procentų paskolos sumos. Likusios paskolos dalies grąžinimą kredito įstaigai turi užtikrinti pats paskolos gavėjas, įkeisdamas, pavyzdžiui, įsigyjamą turtą.

Pavyzdžiui, verslininkas planuoja pagal franšizę atidaryti savitarnos skalbyklą, kurios įrengimui reikia įsigyti specialias skalbimo mašinas už 100 tūkst. eurų. Šiam tikslui verslininkas prašytų 80 tūkst. eurų paskolos ir dar 20 tūkst. eurų investuotų pats. Kredito įstaiga, suteikdama 80 tūkst. eurų paskolą, galėtų pareikalauti užstato, kurio rinkos vertė yra, sakykime, pusantro karto didesnė už paskolos sumą ir yra lygi 120 tūkst. eurų. Tokiu atveju, neužtektų įkeisti vien perkamas mašinas, nes jų rinkos vertė yra tik 100 tūkst. eurų. Verslininkui tektų surasti papildomą užstatą, kurio rinkos vertė būtų dar bent 20 tūkst. eurų.

Jei toje pačioje situacijoje verslininkas pasinaudotų INVEGOS garantija, kuri siektų 64 tūkst. eurų (80 proc. nuo 80 tūkst. eurų paskolos), tada verslininkui tektų kredito įstaigai pateikti užstatą tik už 56 tūkst. eurų (120 tūkst. eurų reikalaujama bendra užstato rinkos vertė minus 64 tūkst. eurų INVEGOS garantija). O tai reiškia, kad užtektų įkeisti nupirktas mašinas, kurių vertė yra 100 tūkst. eurų, ir nereikėtų ieškoti papildomos garantijos.

Per penkiolika metų INVEGA suteikė daugiau nei šešis tūkstančius garantijų įvairiems verslo projektams.

Kokie reikalavimai keliami tiems, kurie nori gauti INVEGOS paslaugas?

Pirmiausia, beveik visos INVEGOS paslaugos yra skirtos labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms bei verslininkams, užsiimantiems ūkine komercine veikla. Dėl kai kurių priemonių, pavyzdžiui, paskolų garantijų ar dalinio palūkanų kompensavimo, gali kreiptis ir didelės įmonės. Svarbu, kad šios įmonės nebūtų restruktūrizuojamos ar patiriančios finansinius sunkumus.

Yra ir kitų reikalavimų, kurie yra specifiškai taikomi atskiroms INVEGOS administruojamoms priemonėms. Pavyzdžiui, dėl jau minėtos iki 25 tūkst. eurų lengvatinės paskolos gali kreiptis tik labai mažos ir mažos įmonės bei fiziniai asmenys, dirbantys pagal verslo liudijimą arba užsiimantys individualia veikla, kurie veikia ne ilgiau nei metus.

Ar paramos prašyti gali ir franšizės gavėjai, ir franšizės davėjai?

Taip, pasinaudoti INVEGA parama savo verslo plėtrai ir investicijoms gali ir franšizės gavėjai, ir franšizės davėjai. Tiesa, dėl paramos besikreipiančių verslininkų, planuojančių pradėti verslą franšizės pagrindu, nėra daug.

Noriu pabrėžti, kad dėl INVEGOS siūlomų finansinių priemonių gali kreiptis ir fiziniai asmenys, ir įmonės. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad paramos pageidaujantys fiziniai asmenys turi dirbti pagal individualią veiklą arba verslo liudijimą.

Koks procentas paraiškų paprastai yra patenkinamas?

Didžioji dalis. Maždaug 95 procentai besikreipusiųjų dėl išorinio finansavimo gauna teigiamus atsakymus.

Kur kreiptis norint sulaukti INVEGOS paramos?

Dėl Paskolų garantijų reikėtų kreiptis tiesiogiai į banką, kredito uniją ar lizingo bendrovę ir susitarti dėl finansavimo. Smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai, norėdami pasinaudoti Atviro kreditų fondo 2 priemone turi kreiptis į bankus „Citadelė“ ir „Medicinos bankas“.

Dėl finansinės priemonės Verslumo skatinimas 2014-2020 norintys pradėti ar vystyti neseniai pradėtą verslą turi užpildyti verslo plano formą, kurią kartu su paraiška paskolai gauti turi pateikti artimiausiai kredito unijai, galinčiai teikti tokias paskolas. Jų sąrašą galite rasti čia.

Norint pasinaudoti priemonėmis Dalinis palūkanų kompensavimas, Parama darbui, Kompetencijų vaučerisreikia teikti kiekvienai priemonei atskirai užpildytas paraiškas tiesiogiai INVEGOS darbuotojams.

Kokie dokumentai turi būti pateikiami, priklauso nuo to, dėl kurios priemonės yra kreipiamasi. Visas dokumentų formas ar nuorodas į juos rasite mūsų internetiniame puslapyje prie kiekvienos priemonės aprašymų. Pavyzdžiui, besikreipiantys dėl Dalinio palūkanų kompensavimo turi pateikti „Vienos įmonės“ deklaraciją, dotacijos sutartis ir kitus svarbius dokumentus.

Ar INVEGOS paslaugos ir pagalba yra mokama?

Dalis teikiamų paslaugų yra mokamos, dalis – ne. Jas remia valstybė. Suteikiant garantiją yra taikomas vienkartinis mokestis. Garantijos atlyginimo dydis priklauso nuo paskolos gavėjo veiklos metų. Šiuo metu valstybė skatina ir remia įmones bei verslininkus, imančius paskolas su INVEGOS garantija, sumokėdama už paskolos gavėją dalį garantijos atlyginimo.

Ar sulaukus paramos, ji turi būti grąžinta?

Paskoliniai įsipareigojimai – lengvatinės paskolos iš Verslumo skatinimo fondo 2014-2020 ir paskolos pagal finansų inžinerijos priemonę Atviras kreditų fondas 2 – turi būti grąžinti sutartyje numatytomis sąlygomis kredito įstaigoms. Visuotinės dotacijos priemonėms – Dalinis palūkanų kompensavimas, Kompetencijų vaučeris, Konsultantas LT – įmonėms suteikiama valstybės parama yra negrąžintina.

Į kokius svarbiausius dalykus patartumėte atkreipti dėmesį tiems, kurie nori kreiptis į INVEGĄ dėl paramos?

Norime bendradarbiauti su tais verslininkais, kurie žino, ko nori, turi aiškiai išgrynintą verslo idėją, jau yra pasidėlioję verslo planą, apskaičiavę finansinę jo dalį, įsivertinę galimybes ir grėsmes. Tad norinčius kreiptis dėl finansavimo, pirmiausia labai skatiname gerai apgalvoti, pasiskaičiuoti, įsivertinti, pasidomėti įvairių finansinių priemonių galimybėmis.